fbpx

2 dubna

Znáte své PROČ? Pak už jen stačí mířit tím správným směrem

0  comments

Proč některé firmy uspějí a jiné ne? Mají lepší produkt než konkurence, nebo za to můžou skvěle promyšlené reklamy? Ani jedno. Aby společnost uspěla, musí vědět, proč jejich produkt existuje a proč je pro vás vhodný. A také nesmí ignorovat zákon o šíření inovací, o kterém zde budu hovořit.

Způsob jakým se šíří inovace poprvé popsal Everett M. Rogers ve své knize Šíření inovací. O několik let později jeho myšlenku rozvíjí Geoffrey Moore. Já na ni narazila ve skvělé publikaci od Simona Sinka – Začněte s PROČ, kterou jsem se, mimo jiné, při psaní článku inspirovala. A v čem vlastně zákon spočívá? Naše populace se rozděluje do pěti segmentů. Jsou jimi inovátoři, časní osvojovatelé, časná většina, pozdní většina a opozdilci.

krivka

První 2,5% populace zaujímají inovátoři. Inovátoři tvoří nové produkty, přicházejí s novými myšlenkami a zaujme je jakýkoli zásadní pokrok. Chtějí být za každou cenu první. Skvělým inovátorem byl například Steve Jobs nebo Alan Turing. Jak je vidět, představují skutečně malou část populace.

Časné osvojovatele fascinuje pokrok, který přináší nové technologie a myšlenky. Dokážou velice rychle vidět potenciál. Jsou ochotní zariskovat koupí či investicí do pokrokových myšlenek. Stejně jako inovátoři, spoléhají na svoji intuici, nicméně oni sami s novými nápady nepřichází.

Dalších 34% populace je časná většina a následuje pozdní většina. U těchto skupin hrají hlavní roli racionální faktory a praktické využití. Lidé v časné většině jsou o něco přístupnější novým myšlenkám, než pozdní většina.
A posledních 16% jsou opozdilci. Vlastní někdo z vašeho okolí, či vy sami, tlačítkový telefon? Pak je dost možné, že tomuto směru neholduje a co se mobilních technologií týče, je skutečně opozdilec.

Čím víc doprava půjdete, tím spíš narazíte na zákazníky, kteří možná potřebují, to co nabízíte, ale nevěří tomu, čemu vy. U většiny se můžete snažit, jak chcete, ale pořád to pro ně nebude dost dobré. Pokud bude vedle podobný produkt o 100 Kč levnější, sáhnou po něm. Ale pozor. Ten kdo je časný osvojovatel v digitálních technologií, může být opozdilcem v módě a naopak. Pro každého z nás má hodnotu něco jiného, a proto argumenty a logickými důvody, přesvědčíte opravdu málokoho.

Jak tedy uspět?

Nemá smysl směřovat své aktivity na střed křivky. Musíte se snažit oslovit časné osvojovatele. Když je nadchnete a oni o vás budou mluvit, vzbudí zájem u časné a pozdní většiny. Pokud uslyší důvěryhodné doporučení, je dost pravděpodobné, že si od vás produkt koupí. Zákon říká, že masového tržního úspěchu lze dosáhnout až poté, co se prosadíte u 15 až 18% trhu.

Cílem je tedy najít lidi, kteří věří v to co vy, vnímají ve vaší práci hodnotu a nemají problém si za váš produkt připlatit. Budou vám důvěřovat a sdílet podobnou myšlenku.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center