fbpx

2 dubna

Změna myšlení – PRVNÍ NÁVYK na cestě ke spokojenosti a úspěchu

0  comments

Pokud chceme v životě něčeho dosáhnout, splnit si naše sny, zlepšit vztahy s druhými lidmi, být klidnější a spokojenější, nebo se naučit něco nového. Musíme se tomu věnovat pravidelně. Jeden den plný práce nás do cíle nepřivede, stejně jako jedno setkání po dvou letech, nevytvoří vztah založený na důvěře a pochopení. Jak kdysi řekl Aristotelés:

„Jsme to, co opakovaně činíme. Dokonalost není čin, ale návyk.“

A je tomu přesně tak. Jenže máme ty správné návyky? Které věci děláte den co den? Změnit návyky není jednoduché, přesto je to mnohdy jediná cesta k úspěchu a šťastnému životu. Společně se postupně podíváme na 7 stěžejních návyků, tím prvním je změna myšlení.

Změnit naše myšlení, náš pohled na věci kolem nás, je naprosto klíčové ať už chceme zlepšit nebo dokázat cokoli. Pokud se máme s někým dohodnout a pochopit ho, je důležité podívat na situaci i z jeho pohledu. Stejně tak se podívat jinak na problémy, před kterými stojíme. A pokud na něčem pracujete, a přesto jste pořád na místě, něco bude asi špatně, co se na to zkusit kouknout trochu jinak? Možná je to skvělý projekt, ale možná taky ne, a nebo stačí jenom něco změnit.

Každý na svět pohlížíme svýma „očima“ – Jak si věci uvědomujeme, chápeme, vnímáme a interpretujeme. Takový pohled na svět si můžeme jednoduše představit jako mapu. (Velmi pěkné přirovnání od Stephena R. Coveyho). Proč mapa? Mapa popisuje určitou oblast a stejně tak je tomu při našem pohlížení na okolí, rovněž ho určitým způsobem popisujeme.
Teď si představte, že se s touto mapou chcete dostat na jedno konkrétní místo v Praze, jenže kvůli tiskové chybě, máte ve skutečnosti mapu Brna. Asi je vám jasné, že s takovou mapou dané místo nenajdete, namísto toho to bude jen marné hledání a zoufalství. Můžete se pokusit změnit své chování. Hledat ono místo ještě usilovněji, pohybovat se rychleji. Výsledek bude takový, že se dostanete dříve na nesprávné místo. Nebo můžete pracovat na svém postoji. Například myslet pozitivněji. Takže to místo sice nenajdete, ale aspoň vám to nebude vadit. Podstatné v obou případech je, že stále nebudete vědět, kde jste. Váš problém je, že nemáte správnou mapu – správný pohled na svět, na situaci kolem vás, na daný problém nebo na vztah, který udržujete. Pokud byste ho měli, tak by vaše chování i váš postoj začaly hrát roli. Myslím, že teď už je zřejmé, proč je náš pohled na věci kolem nás, tak důležitý.

Náš pohled se během života mění, u někoho více, u někoho méně. Jenže málokdo si uvědomuje, že nevidí svět takový, jaký je, ale takový, jaký je podle něj. Pokud si to budeme uvědomovat, můžeme s tím něco dělat a získat tak širší obraz a mnohem objektivnější pohled na svět kolem sebe.

Vezměte si jaký vliv má na naše vnímání rodina, škola, přátelé, práce,… Dítě, která vyrůstá v rodině, kde se šetří každá koruna, zřejmě bude celý život šetřit. Jestliže máte přátele, kterým můžete věřit, tak se zřejmě dá věřit i vám. Jednoduše platí, že nás naše okolí a prostředí ovlivňuje. Pokud však někdo prozře a uvidí svět i jinak, může se vydat odlišnou cestou, tou svojí. Právě proto vám ukazujeme životy úspěšných a spokojených lidí, přinášíme motivační citáty a inspirujeme vás k vaší vlastní cestě. Využijte toho!

Naučit se dívat se na věci jinak, není otázkou jednoho dne, je potřeba si to uvědomovat a trénovat. Tento návyk obsahuje mnohem více, než se dá shrnout do jednoho článku, přesto je zde sdělena klíčová myšlenka. Pokud stejně jako já, chcete změnit své návyky a osvojovat si nové. Bude ráda, když se podíváte na můj projekt, který vám s osvojením návyků jistě pomůže.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center