fbpx

2 dubna

Z nuly na miliardu: 7 lidí, kteří z ničeho dostali všechno

0  comments

Rodina a dětství mají na člověka bezpochyby veliký vliv. I z těch nejchudších poměrů však vzešly zástupy lidí, které se vypracovaly až na absolutní vrchol. Každého z nás občas v životě potkávají těžké chvíle, ať už osobního či finančního rázu. Přinášíme proto sedm inspirativních příběhů, kdy jejich hrdinové začali s úplnou nulou a postupně se dostali mezi miliardáře.

Oprah Winfrey

170513100758-oprah-1024x576

Zdroj: CNN.com

Oprah se narodila chudé rodině v Mississippi a vyrostla v Milwuake, odkud se odstěhovala za otcem do Nashvillu. Podařilo se jí získat stipendium na Státní Univerzitě v Tannessee. Dnes je známá díky své veleúspěšné show a charitativním aktivitám. Jde o první Afroameričanku či Afroameričana, co se kdy objevil na seznamu miliardářů od Forbesu.

Jim Carrey

LOS ANGELES, CA - APRIL 18: Actor Jim Carrey arrives at LACMA's 50th Anniversary Gala at LACMA on April 18, 2015 in Los Angeles, California. (Photo by Amanda Edwards/WireImage)
Zdroj: Hollywoodreporter.com

Možná že to byl jeho pověstný smysl pro humor, co mu pomohlo dostat se přes těžké začátky. Jim nedokončil střední školu, musel pracovat kvůli otcovým dluhům. I přes všechny snahy nakonec rodina přišla o střechu nad hlavou a musela se přestěhovat do přívěsu. Když se Jim přestěhoval z Kanady do USA, musel tvrdě usilovat o každou roli. Nakonec si vydobyl takový věhlas, že dnes se odhady odměny za film pohybují kolem 20 milionů dolarů.

J. K. Rowling

jk-rowlings-pottermore-is-expecting-to-turn-a-profit-in-2017.jpg

Zdroj: Businessinsider.com

I když třeba nejste vášnivý čtenář, o J. K. Rowling jste slyšet museli. Dokonce je i velmi pravděpodobné, že znáte její dílo, Harryho Pottera. Sedmidílná sága začala vznikat v době, kdy její autorka přemýšlela o sebevraždě. Dokonce musela obejít desítky nakladatelství, než její rukopis přijali. Je prvním spisovatelem či spisovatelkou, která se stala dolarovou miliardářkou jen díky knihám, bez započítání příjmů z filmů a dalšího prodeje autorských práv.

Howard Schultz

100856756-20130627-3043-178.1910x1000

Zdroj: cnbc.com

Howard vyrostl v Brooklynu a rodina patřila spíše k nižší střední třídě. Začal prací v Xeroxu a postupně se dostal ke švédské kávě Hammarplast. Teprve pak založil Starbucks, světoznámou síť kaváren. Dnes operuje zhruba ve 49 zemích světa s více než 17,000 pobočkami. Kromě všemožných dobročinných snah rovněž jako jeden z prvních začal platit za zaměstnance po splnění určitých podmínek zdravotní pojištění, aniž by jej strhával ze mzdy.

Shahid Khan

shahid-khan-penthouse-featured1-1152x648

Zdroj: Forbes.com

Do Spojených států imigroval z Pákistánu, aby studoval na univerzitě v Illinois. Zpočátku musel vydělávat jako umývač nádobí za dolar na hodinu. Zatímco se zdokonaloval v akademických kruzích, zkoušel si všemožně přilepšit. Následně si vypůjčil 50 tisíc dolarů na založení Flex-N-Gate, společnosti vyrábějící automobilové součástky. Dnes vlastní také například Jacksonvillské Jaguáry z NFL či fotbalový klub Premier League.

David Murdock

0711017_1

Zdroj: airportjournals.com

Sloužil jako voják ve druhé světové válce a po ní se ocitl na ulici a bez domova. Téměř zázračným způsobem se mu podařilo vypůjčit si 900 dolarů, které proměnil v téměř dva tisíce prodejem jídla. Postupně si našetřil na automobil, kterým se odvezl do Arizony. Tam jej prodal, aby získal prostředky na založení stavební firmy. Od chlapíka, který první stavby dělal vlastníma rukama, se vypracoval až v majitele miliardového impéria, do nějž spadá například i Dole Foods Co.

Ralph Lauren

ralph-lauren-Fashionela

Zdroj: Fashinoela.net

Z vysoké školy byl vyhozen a řízením osudu se dostal do armády. Brzy ji však opustil a pracoval v různých buticích, většinou jako prodavač. Prvního úspěchu dosáhl díky kravatám, kdy rozpoznal, že jsou muži připraveni na světlejší barvy. S utrženými penězi založil Polo a následně Ralph Lauren. Od svých konkurentů se vyjímal tím, že osobně spolupracoval s nejlepšími návrháři světa svým originálním designem.

Možná že startovní podmínky nebyly příznivé, nebo je teď prostě těžké období, nicméně i se smutným začátkem se dá dojít ke šťastnému konci.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center