fbpx

2 dubna

„Youtube je super příležitost, ale nesmíte to dělat pro peníze!“ říká Nakashi, mladý a velmi uznávaný youtuber

0  comments

Nakashi je na youtube známý především svými videi z herní oblasti, zejména Minecraftu, kde působí už nějakou tu dobu. Za tři a půl roku natáčení si získal téměř 200 000 pravidelných odběratelů a mnoho dalších fanoušků, kteří ho maximálně podporují a dychtivě čekají na každé nové video. Z obyčejného koníčku dokázal vybudovat úspěšný byznys, který se snaží den ode dne vylepšovat. A daří se mu to!


Je vidět, že natáčení je tvůj obrovský koníček, teď už v podstatě zaměstnání. Plánoval jsi někdy, že by to mohlo zajít až sem? Že tě youtube bude živit?

Nepředpokládal jsem vůbec, že by se to mohlo takhle chytnout. Dělal jsem jen to, co mě baví. Nechtěl jsem to dělat pro peníze, protože to časové rozpětí pro natáčení, je skutečně obrovské a výsledky v nedohlednu. Rozhodně jsem si nepředstavoval, že by mě to jednou mohlo živit. Je to takový sen, který jsem vlastně ani neměl.

To je paráda. O to větší musí být tvoje nadšení! Když už jsme u těch začátků, o čem bylo vlastně tvoje první video?

Popisoval jsem v něm, jak v Minecraftu využít takové ty rámečky. Funguje to vlastně tak, že ve hře stavíte různé bloky, do kterých se rámečky dají vložit. Samotný rámeček vypadá jako klasický prázdný rám obrazu na zeď. V této hře ale do těchto rámečků lze vkládat různé předměty, které se dají všelijak umisťovat, takže při správném postupu lze vymyslet různé designové prvky dle vlastní fantazie.

Tvé první video je v podstatě zhruba tři roky staré. Neupadlo v zapomnění?

Ano, tohle video jsem natočil před třemi lety, a přestože jeho kvalita je opravdu hodně špatná, stále se těší poměrně velké sledovanosti, což mě opravdu těší.

Prozraď nám, jak se tvá youtube kariéra dále rozvíjela?

Poprvé jsem natočil jeden, dva návody, a protože mě to chytlo, pokračoval jsem. Má videa neměla moc velkou sledovanost. Sám jsem byl toho názoru, že jsem se úmyslně nechtěl nějak více zviditelňovat. Říkal jsem si, že když má tvorba bude dobrá, lidé ke mně najdou cestu sami. Myslím, že tohle je špatný přístup, ale jsem rád, že jsem to tak udělal, protože o to víc jsem teď pyšnější na aktuální výsledky sledovanosti. Postupem času odběratelé přibývali po jednom, za půl roku jsem jich měl dvě stovky, z čehož jsem byl opravdu velmi nadšený. Říkal jsem si, že když odběratelů bude tisíc, bude to úžasné, natož teprve třeba deset tisíc! Dnes už je tomu trošku víc. Pokořil jsem hranici 180 000 odběratelů, což je i nyní pro mě těžko uvěřitelné. Nejlepším momentem byla série s kolegou, v té době velmi známým youtuberem, která mě posunula ze tří tisíc odběratelů na sedm v neuvěřitelně krátké době a od té doby to už jen rostlo. I přes to jsem nevyletěl jako raketa ihned. Byl to dlouhý proces – směs tvrdé práce a vypětí velkého množství času. Zatím tři a půl roku.

A rozhodně to asi stálo za to. Říkáš, že youtube je tvůj koníček, takže ti nevadí trávit u natáčení tolik času. Jak ale vypadá takový ten tvůj typický den?

Liší se to od pracovních dnů a víkendů. Víkend je pro mě pracovní. Je to lepší kvůli sledovanosti, protože většina lidí je doma, zejména přes svátky. Přes týden si videa spíše předpřipravuji. Snažím se vydávat každý den, což je docela výzva a je to občas i složité, ale snažím se do toho dávat maximum. Dopoledne si splním své povinnosti a odpoledne se věnuji youtube. Jeden den třeba točím co nejvíce videí, poté je zpracovávám. Když mám den volna, řeším další věci ohledně youtube, například svůj další kanál.

15534827_702313259938187_8127118700118540288_n

Na youtube máš skoro 1000 videí! To je hodně vysoké číslo. Nemůže se stát, že ti dojde inspirace nebo nápady pro vytváření dalších?

Přemýšlel jsem nad tím, ale vzhledem k tomu, že točím hlavně hry, kdy vlastně ta inspirace vychází odtud, tak se vždy najde nějaký nápad, jak lidi zaujmout. Je však důležité se s youtube a se svými fanoušky maximálně ztotožnit.

Myslíš, že je dnes ještě vhodná doba na to začít s natáčením? Mají začínající youtubeři šanci prosadit se?

Z vlastní zkušenosti vím, že youtuber chce být každý druhý. Někdy to má nápad, někdy ne, ale když člověk chce, tak se prosadí. Já, když jsem začínal, tak se říkalo, že člověk už nemá šanci se do toho stavu youtubera dostat, ale přesto spousta lidí v té době začínalo, stejně jako dnes. Každopádně myslím, že lidi určitě mají šanci. Myslím, že když člověk dnes má nápad a vytrvalost a hlavně ho to baví, tak že poctivou prací a pílí může dosáhnout toho, čeho si přeje. Šance určitě je. Otázkou také je, jak je na to člověk připraven. Není to jen o točení videí, ale o  budování té komunity, s čímž se samozřejmě pojí hejty, které můžou člověka dost stáhnout. Myslím, že když to zkusí a postupně svá videa budou po technické a informační stránce vylepšovat, tak že je to určitě dost posune a úspěch se dostaví. Co je však důležité – nedělat to pro peníze. Pokud se začínající youtubeři do natáčení pustí s pouhou vidinou přivýdělku, brzy je to přestane bavit, protože ten čas a práce u toho strávená, se úročí skutečně velmi pomalu, a to mnohé odradí. Stejně tak náklady spojené s natáčením, jakožto kvalitní vybavení, se kterým mnozí třeba vůbec nepočítají.

banner_předplatné_1280


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center