fbpx

2 dubna

Vytvářejte situaci – DRUHÝ NÁVYK aneb přestaň vyčkávat, začni jednat

0  comments

Jste někdo, kdo vyhledává příležitosti a problémy nevytváří, ale řeší? Myslíte si, že jste iniciativní? Je velký rozdíl mezi tím, domnívat se, že jsme proaktivní a skutečně se tak chovat. Mnohdy je potřeba vystoupit z komfortní zóny a udělat něco víc, než je nezbytně nutné. Pohrát si s prezentací, vzdělávat se ve volném čase, chodit na přednášky, které mě obohatí a především si uvědomovat odpovědnost za to, že se věci stanou. Skutečně tak činíte? Objevte další, ze série sedmi návyků.

Nejjednodušší způsob jak si ověřit naši proaktivitu, je pomocí jazyka, kterým se vyjadřujeme. Možná vás překvapí, kolik lidí ve vašem okolí se zbavuje odpovědnosti a že to někdy děláte i vy sami.

Podívejme se na pár běžných situací:

„Promiň, nemohu přijít, nemám čas.“ – Opravdu nemohu? A nemám čas? Každý přece máme 24 hodin denně.
„Jsem už takový, běžně chodím pozdě“ – Mohu s tím něco udělat? Mám možnost na tom pracovat a změnit se? Jsem si jistá, že ano.
„Kdyby mě dokázal chvíli vnímat…“ – Proč mě limituje chování někoho jiného? Je to opravdu jeho vina?
„Nemohu za to, že jsem měl špatného učitele“ – Ano, v tom případě to bylo obtížnější, ale i tak jsem s tím mohl něco dělat.

Určitě vás napadají další fráze, s kterými se setkáváte, nebo je sami používáte. I já se někdy nachytám a postřehnu, že v daný moment jednám reaktivně a nejsem schopná si v první chvíli uvědomit, že se zbavuji odpovědnosti. Důležité je všimnout si, napravit to a hlavně jednat podle toho, co řekneme.

Jako velmi užitečný nástroj mi přijde tabulka od Stephena R. Coveyho, s proaktivním a reaktivním jazykem.

REAKTIVNÍ JAZYK PROAKTIVNÍ JAZYK
Nemohu s tím nic dělat. Podívejme se, jaké jiné možnosti máme.
Jsem prostě takový. Mohu být jiný.
Dohání mě k šílenství. Ovládám své pocity.
To nikdo nedovolí. Mohu připravit efektivní řešení.
Musím to udělat. Zvolím adekvátní odezvu (Chci to udělat, stojí mi to za to,…)
Nemohu. Zvolím si – rozhodnu se.
Musím. Raději.
Kdyby. Budu.

Největší problém reaktivního jazyka je jeho sebenaplňující předpověď. Když ho používáme, utvrzujeme se v tom, že si nemůžeme volit odezvu a hledáme důkazy, proč tomu tak je. Uvědomte si, že vy sami jste pánem svého života.

Na osvojení doporučuji jedno jednoduché cvičení. Zkuste mít u sebe během dne tužku a papír nebo telefon a zapisovat si pokaždé, když uslyšíte nebo sami řeknete něco reaktivního. Následně tento reaktivní obrat napište proaktivním jazykem. Tímto způsobem můžete postupně změnit své vyjadřování, uvědomit si jeho efektivnost a především se tak chovat.

Samotný návyk – Vytvářejte situaci, obsahuje mnoho dalších užitečných znalostí a dovedností. Věřím, že i tato drobná část vás posune o kousek dál a k větší efektivitě. Naučit se plnit a přijímat závazky, podílet se na řešení, zabývat se našim okruhem vlivu a pracovat na sobě – na tom, jací jsme. Pokud vás návyk zaujal, budu ráda, když se o sedmi návycích dozvíte více a společně s námi si je osvojíte.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center