fbpx

2 dubna

Vystupování jako základní dovednost moderního podnikatele

0  comments

Bojíte se vystupovat před lidmi?

Zrychlí se vám tep, srdce tluče jako šílené, začínáte se potit, každé slovo se najednou stává náročné a snažíte se vychrlit slova co nejrychleji.

Ano, tak většina lidí prožívá prezentování. Chápu důvody, proč se lidé tak bojí vystupovat na veřejnosti. Nechcete se ztrapnit, nechcete nic zkazit.

Proto obraťte tuto blamáž, která vás svazuje a dělá z prezentování noční můru.

Každá dovednost se dá natrénovat

Kolikrát jste ve skutečnosti někoho nebo něco prezentovali? Bylo to jednou, dvakrát ve škole a teď máte hrůzu z přednášky, která bude v práci a budou se na vás koukat desítky lidí? Ano, v takovém to případě chápu, že se bojíte. Máte čeho. Prezentační dovednosti se prostě musí trénovat. Nestanete se přeborníkem při vašem prvním vystoupení.

Problém nastává v tom, že vlastně nevíte, co od toho čekat. Nevíte, jestli vám bude dobře rozumět, nevíte zda budete mluvit dost nahlas nebo správně artikulovat. Všechno to jsou validní obavy. Ale jak už název napovídá, potřebujete trénovat. Výborný způsob je natáčet sám sebe a prezentovat jen tak na kameru. Z vlastní zpětné vazby nejlépe poznáte, jestli vypadáte prkenně a nepřirozeně.

Problém prezentačních schopností samozřejmě začíná v našem školním věku. Pokud vůbec dostanete ve škole možnost prezentovat, tak je to bráno jako nutné zlo, které se prostě musí udělat. Často chybí zpětná vazba k samotné prezentaci od učitelů. Často sami učitelé nevědí, jak správně a přehledně prezentovat, tím se ztrácí kvalitní zpětná vazba a z prezentování se skutečně stává jen povinnost, která je velmi neoblíbená. Věřte, že to tak být nemusí. Prezentování může a má být zábava.

Související článek: 7 způsobů, jak se každý den přiučit něčemu novému

Hluboká znalost je nenahraditelná

Víte, co prezentujete? Věříte tomu? Je totiž skutečně klíčové znát odpovědi na tyhle otázky. Musíte mít hluboké znalosti pro kvalitní práci. Nikdy nevíte, na co se vás kdo zeptá a vy byste měli být dobře připraveni, proto si zjistěte o tématu dostatek informací.

Lidé se budou ptát. Čím lepší a zábavnější vaše prezentace bude, tím se budou ptát víc. Budou zvědaví a nedočkaví na další informace. To je pro vás výborná zpětná vazba. Lidi to opravdu zajímá, prezentace zatím slaví úspěch. Ale čím víc bude dotazů, tím víc budete testováni vy sami. Budete muset často odpovídat na komplikované otázky, které zahrnují více úhlů pohledu a teprve tehdy se prověří, jestli opravdu problematice rozumíte. Tak to nepodceňujte.

Související článek: 3 kroky, jak využít školních projektů pro vaši budoucí kariéru

Zábava, interakce, divadlo, show

Seděli jste někdy dvě hodiny na přednášce? Pravděpodobně ano. Kolik z těchto dlouhých přednášek bylo tak dobrých, že jste udrželi pozornost po celou dobu? Z mé zkušenosti jich moc není. Jaká je optimální délka vašeho představení? To nedokážu spolehlivě odpovědět. Samozřejmě existují meze, do kterých byste se měli vejít, ale pokud je vaše problematika skutečně obsáhlá, tak to prostě nejde.

V tom případě je na řadě otázka přestávky. Přestávka může úplně zničit dojem z vašeho výstupu, nebo naopak dát obecenstvu prostor si mezi sebou promluvit, vstřebat informace a s čerstvou hlavou se pustit do další části přednášky. Ale ve většině případů se budou prezentace pohybovat v řádech desítek minut, proto využijte každou minutu svého času na plno.

Bavte obecenstvo vlastním zápalem. Velice důležitá je interakce s lidmi. Není žádný problém pokládat otázky do davu. Naopak se jedná o krásné zpestření vašeho výstupu. Zapojte do prezentace videa.

Pokud nemáte vlastní video, tak není žádný problém najít video, které by doplnilo vaši prezentaci. Lidé nevydrží stále jen poslouchat, co říkáte, proto video je zpestření, které každý uvítá. Udělejte z toho show.

A co na závěr?

Prezentování není strašák. Udělejte z toho zábavu a budete zářit, už nikdy nezažijete pocit nervozity, který vás svazuje. Trénujete a bavte se prezentováním. To je cesta.

Související článek: 5 tipů, jak se zklidnit před důležitou schůzkou nebo prezentací


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center