Michal Mikulášek je mladý vizionář, který začal podnikat již ve svých osmnácti letech. Během dvou let se stal leaderem pro stovky lidí, ve více než 10 částech světa a místo prvního roku na VŠ vydělal celkem přes 1 000 000 korun, díky čemuž je dnes inspirací pro mnohé studenty a začínající podnikatele.
Patrik: Je ještě něco, co by si doplnil?
Michal: Není lehké tomu uvěřit, ale v roce 2013 byl můj čistý zisk celých nula koruny. Nesdílím to proto, že bych se chtěl vychloubat, ale abych inspiroval ostatní a ukázal, že je to možné. Vůbec nezáleží na tom, kde se právě teď nacházíte. Můžete mi věřit, že jsem stejný jako Vy. Pocházím z normální rodiny. Mamka je státní zaměstnanec, přesněji učitelka na učňáku, a otec dělal tak nějak všechno od geodezie přes IT až po práci na úřadě. Nejsem nijak obzvlášť nadaný. Mám dvě ruce, dvě nohy a jeden mozek, a věřte mi, že je to víc, než dost!
Patrik: Jak jsi vůbec začínal? Měl si předem stanovenou vizi toho, čeho chceš v životě dosáhnout?
Michal: Vůbec ne! Když se ohlédnu zpět, tak to bylo samozřejmé rozhodnutí. Jakoby nešlo jednat jinak. Celý můj příběh začal, až okázale obyčejně knihou Bohatý táta, Chudý táta, kterou jsem přečetl v 16 letech. Tato kniha je nejen bestsellerem podle New York Times, ale také kniha, která mi změnila život.
A jak měl vypadat můj život?
16-19 let – Dokončím Gymnázium Josefa Kainara
19-25 let – Studium práv s možným ročním zpožděním
25-28 let – Koncipientské zkoušky a postavení se na vlastní nohy
28-40 let – Nabírání zkušeností a kontaktů v advokacii
40-50 let – Založení vlastní advokátní kanceláře a vybudování slušné pověsti
A víte, co bylo nejhorší?
Nevěděl jsem, jestli chci žít v Čechách!
Patrik: Smetl si nalajnovanou budoucnost ze stolu a začal podnikat?!
Michal: To také ne. Vše začalo tím, že jsem chtěl na zkušenou odjet do Anglie. Vydělat peníze a pak je někde zkusit investovat. Jenže na začátek v Londýně jsem potřeboval 30 000 korun, které jsem neměl. Proto jsem šel na brigádu a za celé léto 2012 jsem si vydělal „neuvěřitelných“ 16 000 korun. Věděl jsem, že mi to nebude stačit. Počkal jsem, až se uklidní škola a začal hledat další brigádu, kterou bych mohl dělat při studiu maturitního ročníku a vydělat tak druhou polovinu peněz.
Koncem listopadu jsem narazil na inzerát nutričního poradenství, který mi bez nadsázky změnil život. Po jeho absolvování jsem totiž zjistil, co je to Network Marketing. Hned jsem pochopil, jak velká je to příležitost. Rodiče samozřejmě nesouhlasili, protože neměli dobré zkušenosti se síťovým marketingem a maminka byla proti, abych investoval celých 16 000 korun z letní brigády. Já jsem však věděl, že je to životní příležitost. Ale vyplatilo se. Během prvního měsíce podnikání jsem, při studiu maturitního ročníku, vydělal 30 000 korun.
Patrik: To zní jako pohádka, ale řekni ostatním, jak to pokračovalo dál. Potom to už tak snadné nebylo, je to tak?
Michal: Jde o můj přístup. Většina lidí by se na tomto bodě zastavila a žila spokojeně s tímto nadstandardním příjmem. Já jsem ale přemýšlel jinak. Chtěl jsem se dostat na pravou stranu kvadrantu, kde podnikatelé neprodávají výživové doplňky, ale vytváří systémy, které prodávají výživové doplňky za ně.
Už tehdy jsem věděl, že „Nechci mít 100 % ze své práce, ale 1 % z práce 100 lidí.”
Rozhodl jsem se změnit společnost a začít budovat síť. Bylo to náročné, ale měl jsem zápal a zkušené mentory z USA. Jeden z nich vydělával 1 000 000 korun denně, což pro mě byla vynikající inspirace. Také to byla pořádná dřina, a navzdory tomu, že jsem se svou organizací jeden měsíc dosáhl obratu přes 500 000 korun, všechny peníze, které jsem vydělal, museli zpět na náklady podnikání. Kanceláře, telefon, cestovné, nákupy produktů a v neposlední řadě jsem se osamostatnil.
Během toho všeho jsem odmaturoval, i když jsem věděl, že to není má největší priorita. Bylo to hlavně z úcty k rodičům, kteří do mě investovali spoustu času a peněz. Po deseti měsících jsem udělal zhodnocení a uvědomil jsem si, že byznys stojí na místě.
Patrik: Většina lidí by to po takové době vzdala. Přeci jenom jsi čekal rychlejší cestu a po desíti měsících to šlo spíše opačným směrem. Muselo to být těžké. Co jsi udělal dále?
Michal: To bylo. Rozhodl jsem se dát si pauzu a srovnat si v čem chci opravdu podnikat, a za jakých podmínek. Týden na zamyšlení, v říjnu 2013, mi dal větší posun, než poslední tři měsíce mého snažení. Znovu jsem našel směr. Začal jsem s affiliate a novou společností. Od konce roku 2013 nastal zlom. Začátkem nového roku jsem vydělával okolo 150 000 korun měsíčně, což byla neuvěřitelná suma, která pramenila z práce jiných a ne jenom mě samotného. Začínal jsem zažívat, co to znamená pravá strana cash-flow kvadrantu.
Patrik: Na webu máš napsáno „Byznys je hra a peníze jsou skóre.” Jaký je tvůj největší výsledek?
Michal: Jednoznačně. Prvně se tomu tak stalo ve chvíli, kdy jsem během května a června rozjel nový projekt, díky kterému jsem vydělal přibližně 550 000 korun za dva měsíce! Tento výsledek mě donutil daleko více uvažovat nad tím, co opravdu chci skrze svou práci předávat za hodnotu.
Úspěch bez naplnění je neúspěch. – Michal Mikulášek
A tak vzniklo něco, co mě do dneška naplňuje. Projekt Golden Academy.
Skrze myšlenky a principy, které jsem získal během dvou let podnikání, jsme spolu s dalšími přáteli dali dohromady koncept nového projektu. Za půl roku jsme pomohli vydělat 20 a více lidem přes 50 000 korun, stejně tak více než 10 lidí vydělalo přes 100 000 korun. Nejpodstatnější číslo, ale není na kontech lidí z komunity, nýbrž v životech lidí, které GA zasáhla. Mnoho členů od základů překopalo svůj život a začali ho zásadně měnit. Peníze ovšem nejsou tím nejpodstatnějším. Nejpodstatnější je, kolik životů jsme dokázali změnit. To je totiž reálná hodnota podnikání! Mnoho lidí neuspěje právě proto, že je to po čase přestane bavit. Proto, aby vás to bavilo, musíte neustále inovovat.
Patrik: Je zajímavé, kolik úspěšných lidí, kteří v životě dosáhnou zajímavých peněžních částek, se poté pravě od daných peněz pootočí jiným směrem a přehodnotí tak svůj život a to, co opravdu chtějí. Můžeš říci také něco o svém osobním životě? Máš na něj vůbec čas?
Michal: Je pravda, že sport šel trochu stranou, ale nyní si na to nacházím čím dál více prostoru. Mám trpělivou přítelkyni, která je se mnou déle, než jsem já v podnikání. Můj život se především výrazně liší od 99 % mých vrstevníků.
1. Živím se sám.
2. Nejsem zaměstnaný a podnikám.
3. Nestěžuji si na to, co je, ale pracuji s tím, co je.
V květnu 2014 jsem dosáhl dalšího zásadního kroku a začal bydlet v luxusním bytě v centru Ostravy spolu se svou přítelkyní.
Také hodně cestuji. Za poslední rok to bylo více, než několik desítek měst. Některé mě opravdu příjemně překvapily. Například Mnichov, Taipei nebo krásný Saint-Petersburg.
V září jsem překonal svůj strach a školil více než 100 lidí z 9 zemí v angličtině, z které se to překládalo do ruštiny a španělštiny. Výlet do Saint-Petersburgu tedy dostal absolutně jiný nádech. Sdílet informace v Česku a na Slovensku je jiné, než ve světě. Konec roku jsem prožil na cestách. Navštívil jsem Tai-pei a Silvestr oslavil s desetihodinovým předstihem u úžasného Opera House v Sydney, kam jsme se s přítelkyní přestěhovali.
Patrik: Podle fotek na sociálních sítích a především na tvém instagramu si pěkně užíváš ve všech směrech. Můžeš nám říci něco o zkušenostech především pro ty lidi, kteří právě začínají nebo se chystají začít?
Michal: V říjnu a listopadu jsem začal předávat svoje vědomosti skrze přednášky Something NEW. Povedlo se mi navštívit 7 měst za 7 dní po celém Česku i Slovensku, byla to vážně jízda!
Před koncem roku 2014 jsem také zveřejnil svoje nové webové stránky a e-book Zažijte Something NEW, abych mohl předávat informace, ze stejnojmenných přednášek, co nejvíce lidem. Prakticky každý den dostávám zprávy, o tom, jak jsem pro někoho skrze svůj přístup inspirací. Ty sdílím na své facebookové stránce. Nic na světě pro mě nemá tak velkou hodnotu jako to, že mohu pozitivně ovlivňovat jiné lidi. O tom ale víš dost ty i sám Patriku. Svět Úspěšných změnil už určitě také životy minimálně několika tisícům lidí a zprávy jsou opravdu jenom malým zlomkem.
Patrik: Ten pocit, který získáš během čtení zprávy, jakožto výsledku tvé snahy, penězi nevyvážíš. A od koho se učíš ty Michale? Kdo je vzorem pro tebe?
Michal: Důvod proč většina lidí neuspěje je ten, neboť nemají pokoru říci, že začínají, ale také to, že je mnoho lidí dále než jsou oni a vždy se někdo najde, kdo bude trošku napřed. Ve způsobu přístupu k životu, práci, či sobě mě nejvíce ovlivnil Petr Ludwig. Metody, které využívá jsou velmi jednoduché a velmi účinné. Dále Jan Mühlfeit mě donutil se řádně zamyslet nad tím, kde jsou mé silné stránky a opravdu se nebát přitlačit i tam, kde jsem už tak dosti na před. Mark Džirasa mi dal doslova návod, jak neházet lidi do jednoho pytle, ale roztřídit je a pracovat s nimi daleko více, jako s osobnostmi. Zásadně mi to usnadnilo práci. V poslední době mě ale nejsilněji ovlivnilo Neuro-lingistické programování, kterým se u nás zabývá třeba Petr Sasín. Více známým představitelem je například Tony Robbins. Těším se, až na mezinárodním kongresu úspěchu v Sydney uvidím naživo tyto hvězdy inspirace Tonyho Robbinse a Nicka Vujicice v akci.
Patrik: Co bys na závěr vzkázal čtenářům?
Michal: Dokázat cokoli není tak moc podstatné jako to, co opravdu ve skrytu duše chcete. Žijte tento život za sebe, ne za někoho jiného. Vytvořte si svou Narnii a okázale mažte ze svého života lidi, kteří vám jí chtějí narušit.
[easingslider id=“1575″]