Mark Zuckerberg je americký programátor, podnikatel a nejmladší dolarový miliardář pod 25 let. Je zakladatelem a zároveň generálním ředitelem jedné z největších sociálních sítí – Facebook.
Mark Eliot Zuckerberg se narodil 14. května 1984 ve White Plains v New Yorku. Později se svými třemi sestrami vyrůstal v městečku Dobbs Ferry. Jeho otec pracuje jako zubař, matka je psychiatrička a celá rodina vyznává židovskou víru. O počítače se začal zajímat již ve velmi raném věku. Když mu bylo kolem 12 let, použil systém Atari BASIC k vytvoření programu pro zasílání zpráv, který nazval „Zucknet“. Jeho otec použil program ve své zubní ordinaci, aby ho recepční mohla informovat o novém pacientovi, aniž by musela křičet přes celou místnost. Rodina také použila „Zucknet” pro společnou komunikaci uvnitř domu. Spolu se svými přáteli vytvořil také zábavné počítačové hry. „Měl jsem spoustu přátel, kteří byli velmi talentovaní.” řekl. „Přišli ke mě, něco nakreslili a já jsem z toho vytvořil hru. Nic složitého.”
Většina Markových spolužáku se při studiu zajímala převážně o sport, a tak jejich rodiče utráceli za koníčky podobného typu. Ale Mark měl zcela jiné zájmy. Zuckerbergovi najali soukromého počítačového lektora Davida Newmana, aby k nim docházel jedou týdně a učil Marka nové techniky. Pan David Newman později prohlásil, že často si připadal jako žák on sám.

Na Akademii Phillips Exeter, kde později studoval, předvedl ve vědeckých centrech svůj talent a stal se tak kapitánem školního týmu. Také velice vynikal v literatuře – dostal diplom z klasicismu. Přesto ho nadále fascinoval svět počítačů a pokračoval ve vývoji svých nových programů. Během studia vytvořil starší verzi hudebního softwaru Pandora, který nazval Synapse. Několik společností, včetně AOL a Microsoft, vyjádřilo zájem o koupi softwaru a chtěli Marka zaměstnat ještě před absolvováním školy. Nabídky odmítl. Úspěšné dokončení školy pro něj bylo velmi důležité.
Později na Harvardské univerzitě vymyslel program Facemash, který dokázal porovnávat fotografie dvou studentů a umožnil tak uživatelům hlasovat, kdo z nich je atraktivnější. Program se stal velmi oblíbeným, ale později byl zrušen školní radou, protože byl považován za nevhodný. Historie Facebooku se začala psát v momentě, kdy byl Mark Zuckerberg osloven Tylerem a Cameronem Winklerovými, aby vytvořil sociální síť Harvard Connection, která měla spojovat studenty Harvardu. Nabídku přijal, ale schůzkám se vyhýbal a s bratry komunikoval velice zřídka.
Mark začal pracovat na projektu vlastní sociální sítě s myšlenkou propojení nejen studentů Harvardu, ale propojení studentů různých univerzit. To se však bratrům Winklerovým nelíbilo, a tak Zuckergerga později obvinili za krádež nápadu. Mark zásadně nesouhlasil a tvrdil, že nápad na vytvoření sociální sítě měl již dávno před setkáním s bratry. Mark spor prohrál a byl nucen dát Winklevossovým akcie v hodně 300 miliónů amerických dolarů.
Poprvé byla stránka www.thefacebook.com spuštěna 4. února 2004 v pokoji univerzitní koleje. Název byl ovšem později změněn na www.facebook.com, což bylo mimo jiné kvůli poznámce Seana Parkera, zakladatele Napster, se kterým později Mark začal na projektu Facebook spolupracovat. Tato sociální sít umožňuje uživatelům vytvářet vlastní profily, nahrávat fotografie a komunikovat s ostatními uživateli.
Mark na nějaký čas opustil univerzitu a přesunul firmu do Palo Alto v Kalifornii, aby se mohl Facebooku věnovat na plný úvazek. V roce 2005 získala Zuckerbergova společnost obrovský podíl od společnosti Accel Partners. Společnost Accel investovala 12,7 milionu dolarů do sítě, která byla v té době ještě otevřena pouze studentům Harvardské univerzity. Zuckerbergova společnost poté poskytla přístup i jiným vysokým školám či mezinárodním školám. Do prosince 2005 posunula členství na více než 5,5 milionu uživatelů. Facebook začal přitahovat zájem mnoha firem, ale společnost neměla o prodej zájem. Zuckerberg odmítl i nabídky od společností, jako je Yahoo! a MTV Networks. Místo toho se soustředil na rozšíření webu a přidání dalších funkcí.
• Od srpna 2006 se mohl na Facebook přidat každý, kdo dosáhl věku 13 let.
• V roce 2007 měl již Facebook více než 57 miliónů uživatelů.
• V roce 2009 byla vydána kniha Accidental Billionaires, kterou napsal spisovatel Ben Mezrich. Menzrich byl velmi kritizován za převyprávění Zuckerbergova života, kde použil vymyšlené scény, rekonstruované dialogy a smyšlené postavy. Přesto se kniha stala velmi oblíbenou a bez ohledu na to, jak byl příběh pravdivý, se Mezrichovi podařilo prodat příběh scénáristovi Aaronovi Sorkinovi, který natočil uznávaný film Sociální síť. Za tvorbu získal osm nominací na Oscara.
• V roce 2012 firma vstoupila na burzu NASDAQ a celá společnost je v tu chvíli ceněna na 104 miliardy amerických dolarů.
Miliardář se rovněž věnuje charitě. V prosinci 2012 například přispěl 18 miliony dolary nadaci Silicon Valley Community Foundation. V srpnu 2010 zase věnoval také 100 milionů dolarů na školy v Newarku v americkém státě New Jersey.
Nyní Markův projekt Facebook dosahuje zhruba 2 miliardy uživatelů a má přes 11 tisíc zaměstnanců. Již mnoho let žije se svou ženou Priscillou Chan, mají dceru Maximu a nadále se věnuje svým nejrůznějším projektům.
Facebook koupil Instagram za 1 miliardu dolarů, dnes má však cenu 35 miliard dolarů.