fbpx

2 dubna

V Kanadě jsme poznali CrossFit a to nám změnilo život

0  comments

Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. Byl březen 2014 a já se rozhodl vycestovat do Kanadského Ontaria. Mám pár měsíců prázdniny, tak jsem si řekl, že se pořádně naučím jazyk a vydělám si nějaké peníze.“ Říká Martin Šimek, když se ohlíží zpět jak vlastně celé tohle životní dobrodružství začalo.

V Kanadě, kam jel Martin především jen kvůli tomu, že mu to umožňovala vízová povinnost, přichází životní okamžik. Objevuje CrossFit. Pokud nevíte co to přesně CrossFit je, vysvětlení najdete na konci článku. Byl začátek roku 2014 a v té době u nás byl CrossFit ne příliš známý sport, který se tady teprve začal rozkoukávat. V Kanadě to bylo úplně jinak. CrossFit je tam naopak pevně zasazen jako sport, který je pro drtivou většinu lidí, kteří se mu věnují nikoli sportem, ale životním stylem

„Doslova mě to pohltilo! Čekal jsem jen až skončím v práci, abych mohl jít do boxu (box = CrossFit tělocvična) za lidmi a trénovat. Stejně tak jako jsem do boxu chodil před prací. Když jsem měl zrovna „restday“ (den volna) stejně jsem šel do boxu a byl tam s těmi lidmi, protože to všechno fungovalo jako velká CrossFiťácká rodina. Lidi společně trénovali a nezištně si pomáhali, a to i v normálních životních situacích, jako stěhování, malování a podobně. Prostě jste měli druhou rodinu, na kterou jste se mohli obrátit, když jste něco potřebovali“, říká mi se zaujetím Martin.

m+l

Celé to dorazila Lucka, Martinova přítelkyně, která za ním dorazila do Kanady o 3 měsíce později. S CrossFitem to měla úplně stejně jako Martin. Propadl mu. Následovali události, které předznamenali toto jejich životní dobrodružství.

„Když jsme v boxu v Ontáriu řekli, že v Plzni a celém Západočeském kraji neexistuje žádný licencovaný CrossFit, tlačili na nás, že to musíme být my, kdo tohle změní. Kdo otevře první licencovaný box tady na západě Čech. A tak jsme je poslechli“, vypráví Lucka.

Přípravy začali ještě v Kanadě. Nebylo to vůbec jednoduché. Box vyžaduje specifické prostory, vybavení a samozřejmě licenci CF-L1 jako mnoho dalších náležitostí.

Tohle všechno klaplo, je hotová licence, vybrané prostory v Plzni pod mostem Milénia. Ale hlavně je potřeba byznys plán. Jak mi Martin s Luckou řekli, aby to všechno mohlo dlouhodobě fungovat, potřebovali mít všechno perfektně spočítané a připravené. Náklady na vybavení, provoz a další investice na rozvoj boxu. To všechno potřebujete mít přesně promyšlené a rozumět tomu. Pokud ne, máte problém.

Směji se, když mi vypráví, co všechno museli Martin s Luckou na cestě k plnému provozu svého boxu podstoupit a s čím se setkali. Úsměvné mi hlavně přijdou věci, jako že například skříňky museli být na zámek kvůli hygieně, bez zámků by nemohli otevřít. Každopádně se všechno podařilo a v dubnu roku 2016 otevírají CrossFit Plzeň, historicky první a jediný licencovaný CrossFit box v Západních Čechách.

Od otevření už uběhla nějaká ta doba a je perfektně vidět jak to všechno funguje. Jakmile přijdete do CrossFit Plzeň, okamžitě vidíte profesionálně vybavený CrossFiťácký box, který má duši. A přesně tohle cítím osobně já sám vždy, když sem jdu na trénink. Kromě pravidelných lekcí CrossFitu, které někdy hodně bolí, tady najdete speciální tréninky na CORE (střed těla) a třeba vzpírání, o které se starají zkušení profesionálové.

m+l2

Co se mi nejevíce líbí je vztah, který Lucka a Martin k CFku, jak tomu říkají, mají. Neberou to čistě jako byznys. Nejde jim o to vydělat za každou cenu peníze na člověku, který se tam objeví. Berou to spíše jako poslání a jde jim o to, aby lidé CrossFit poznali a porozuměli mu. A proto věnují maximální pozornost novým členům, kteří chtějí začít. Právě tahle péče na začátku je extrémně důležitá, protože rozhoduje o tom, zda se člověk naučí správnou techniku a základy.

Když se jich ptám, co by si přáli nejvíce, odpoví mi oba stejně. Chtějí dostat CrossFit do povědomí co nejvíce lidí a hlavně chtějí zachovat tradiční kulturu, kterou v originálních CrossFit boxech na světě najdete. A tím je komunita. Komunita lidí a přátel, kteří společně cvičí, posouvají se a překonávají svoje hranice. A k tomu si někdy zajdou společně i na to pivo a burgera, nebo si uspořádají týmovou grilovačku.

Ne náhodou je ve sloganu CrossFit Plzeň „It‘s all about the community..“ (všechno je to jenom o komunitě).

Takže až si budete chtít pořádně zamakat, nebo budete chtít poznat, jak CrossFit chutná, určitě se ukažte v CrossFit Plzeň, kde se o vás perfektně postarají.

A abych nezapomněl, tady je slíbené vysvětlení, co je to vůbec CrossFit: Je to tréninkový program, který je prováděn ve vysoké intenzitě a obsahuje velké množství funkčních cviků (kombinace atletiky, gymnastiky a vzpírání). Jeho cílem je všestranně rozvíjet fyzické schopnosti člověka.

Odkaz na facebook nebo web.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center