fbpx

2 dubna

Úspěch je, když pravá ruka ví, co dělá ta levá

0  comments

Maksim Mrvica to ovládá dokonale a předvedl nám to v půlce dubna při jeho velkolepém klavírním vystoupení v pražském Paláci Hybernia a v brněnském Sono centru.

Klavírní virtuos, který doposud prodal 4 milióny desek v 60 zemích. 4 milióny je stejné číslo jako je počet obyvatel Chorvatska. Země, ze které pochází a kterou střídá s Londýnem, svým domovem, pokud není na několikaměsíčním turné po světě.

Maksim se narodil v Šibeniku a na klavír začal hrát až v osmi letech. Jeho talent a odhodlání ovšem předběhl čas a dnes je ve svých 41 letech jedním z nejrychlejších klavíristů na světě. Toto pojmenování si vysloužil poté, co zahrál skladbu Let Čmeláka Nikolaje Rimského-Korsakova, kdy mu celá skladba, právě na rychlost náročná, trvala pouhých 57 vteřin. V tomto tempu se odehrávají jeho crossoverové koncerty, díky nimž se stal tím nejvyhledávanějším pianistou na světě. Oženil tak klasickou hudbu s modernou a dal všem lidem, hlavně mladým lidem, okusit ten slastný pocit, že klavír opravdu není nuda.

IMG_0395ddd

Na samém začátku ale nestál na pódiu v Číně, které stavělo půl roku 360 tisíc lidí. Během občanské války v Chorvatsku hrál 3 roky ve sklepě se svou učitelkou hudby Marijou Sekso. Bouchaly jim granáty nad hlavami, ale nevzdali to. Sám k tomu říká, že válka nezměnila jeho život, změnila jeho samotného. Válka z něj udělala silnějšího člověka a když pominula, byl pevně rozhodnutý, že se stane tím, čím chce. Hrál celé dlouhé hodiny a pak… Pak vyhrál v roce 1993 soutěž talentů v Záhřebu a potlesk, který sklidil, byl pro něj jako horký vzduch do balónu. Bez peněz, ale s odhodláním se držel svého snu – být úspěšným klavíristou.

Jeho profesní život však nabral jiné obrátky v době, kdy studoval klavír v Paříži. Potkal se tam s manažerskou hvězdou Melem Bushem, který měl již předtím ve své péči hvězdy, jako je Elton John, Phil Collins či Led Zeppelin. Bush hledal pro svůj projekt nějakého mladého pianistu, a když „veni vidi“ Maksim, hned věděl, kdo „vici“. A Maksim Mrvica věděl, že od této chvíle se jeho život změní k lepšímu. A změnil.

IMG_0396d

Crossover, to je to, v čem je Maksim Mrvica fenomenální. Croatian Rhapsody přehrává s takovým nasazením, že máte pocit, že světelné efekty ani instrumentální doprovod a ani snad sám klavír ho nemohou stíhat. Jeho výraz ve tváři vás strhne do skladby tak, že i vám pracují mimické svaly. Ale když hraje Claudine, nedýcháte. Dotýká se kláves jak Svatého grálu, prožívá každý tón a vy s ním. A jen tak na okraj – Dvořáka, toho hraje také famózně.

Theodore Roosevelt řekl:

„Dělej, co umíš, s tím, co máš, tam, kde jsi.“

Maksim Mrkvica to udělal. S odvahou, pílí a láskou šel za svým snem a stal se hvězdou klavírního nebe.

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center