fbpx

2 dubna

Úspěch aneb Tepna našeho života

0  comments

Co je to vlastně úspěch? Specifikujeme ho výsledkem, a to vždy kladného charakteru. Co je to ale ve skutečnosti? Měří se snad? A kdo ho měří? Lidé kolem nás, nebo my samotní? Je to něco, co očekává společnost nebo my? A je míra úspěchu předem daná a musí vždy můj úspěch překonat snad dosavadní výsledky? Příručky a samotný rozum specifikují, že opak úspěchu je neúspěch a tím se většinou začneme srovnávat. 

Co nám vlastně úspěch dává? Co přináší? Výhru, potěšení, radost, nebo závist, pomluvy? Na tyto otázky vám asi jen těžko někdo v hlubším chápání věci odpoví… a když, tak se odpovědi různí. Jedno nám úspěch ale přináší jistě. Pozornost. A je jedno, zda mediální, tištěnou či slovní celosvětovou nebo vesnickou…

Kolikrát čteme: „… ten se stal úspěšným… on je úspěšný… on bude úspěšný…“ –  a je jedno, jakou funkci zastává, zda je to umělec, herec, podnikatel, politik, dělník, popelář, recepční… Usmíváte se nad slovy popelář? Myslíte, že ani popelář nemůže být úspěšný. I on může být úspěšným. Úspěšně může konat svou práci, a i takový obdiv já k jistým lidem chovám, a co víc – respekt.

Úspěch je vlastně pozitivní výsledek snahy jednotlivce nebo skupiny v dosažení určitého cíle, znamená úplné nebo alespoň částečné dosažení plánovaného, ale v některých případech i neplánovaného cíle.

Úspěch může být relativní v čase – tj., co se jeví někomu jako úspěch, jinému člověku se může zdát neúspěšné nebo nedostačující a naopak.

Zároveň jisté činy mohou v první okamžik budit dojem absolutního úspěchu, avšak v průběhu času se může takový úspěch vyhodnocovat opakem.

Posuzování úspěšnosti tedy není nikdy zcela absolutní a vždy záleží na hledisku pozorovatele a celkové společenské situaci a její vyspělosti.

Úspěch rozhodně nebývá dílem náhody, jak se někteří velmi často domnívají. Vše má svůj důvod a  často bývá takový úspěch vykoupený časem, ať už vaším či společenským.

Víte, často vidím, jak lidé komentují články, skutky, chování právě nějak „společensky úspěšných lidí“ Vyvolávají v sobě emoce, nepochopení, a čím častěji píší negativní závistivé komentáře, tím spíše to jsou právě lidé, kteří s hořkostí přijímají to, co se kolem nich děje. Nemají rádi život kolem sebe, žijí v ustavičné nespokojenosti, a jen s velkou tíží na svém osobním rozvoji pracují.

Úspěšný člověk, který podobné vnímá, je však přístupem jiný. S velkým obdivem čte řádky, je rovněž plný emocí, ale zcela opačných. Má radost, že si třeba i o méně oblíbené osobnosti něco zajímavého přečte či se dozví. A i když je to bulvární tisk a většinou pomluvy, které mají většinou lidi znemožňovat, pak si i stejně o těchto řádcích úspěšný člověk pomyslí v tichosti své. A co víc, úspěšnému je právě takový tichou inspirací a úspěšným zároveň.

Úspěch je zkrátka mocné slovo, které jsme se v dnešní době naučili více přijímat, hodnotit a vnímat.

Víte co považuji za úspěch já? Když se ráno probudím… když můžu z postele vstát a jít po svých.. když slyším různé zvuky všude kolem sebe… když cítím různé vůně, které mi lechtají nos…. když můžu ochutnávat a hmatem poznávat… když svítí slunce a i když padají kapky deště…

Za úspěch považuji i to, když můžu dělat, co se mi zlíbí a co si zrovna umanu. Ráda cestuji, ale nemusím létat dálky, stačí vyběhnout i ven před barák a umět se na chvíli zastavit a jen v tichosti a absolutním klidu vnímat vše kolem sebe. Možná si říkáte banalita, to může každý – ale kdo to dnes umí? Právě si troufám říct, že jen málokdo v dnešní uspěchané době. A jistě jen ten, kdo úspěšně umí nakládat se svým, neznámo jak dlouhým, časem pro život.

Opravdu je pro nás úspěch jen byznys? Nebo jen práce? Je to něco, co mám jen já a nikdo jiný? Já o tom pochybuji. Úspěch je bezpochyby založený především na těch „nejběžnějších a rutinních“ věcech, které zažíváme všichni, jako umění komunikace, fungující rodina, narození dítěte, výchova, vedení a motivace lidí, ale třeba i vystoupení ochotníků či hudebníků na malé a skromné místní slavnosti, vykouzlení úsměvu a radosti druhým, podání pomocné ruky, chápaní dění kolem nás.

Úspěšný člověk žije, nepřežívá. Žije plnými doušky, protože si uvědomuje své cíle. Nesoudí, protože ví, že soudit může tak akorát své činy a rozhodnutí. Ale – ať si každý nakládá se svým časem, jak uzná za vhodné, já se ho rozhodla žít. A to úspěšně!

Dávejte si cíle a dávejte si jich mnoho. Budete šťastnější, jakmile dosáhnete především těch zdánlivě nejmenších cílů, budete se stávat úspěšnými. Bude vás to totiž hnát dopředu, najednou se vám život zrychlí, budete plní energie a radosti… Pamatujte, že právě ten největší neúspěch je vaším největším úspěchem, který vámi proudí a posouvá vás dál… To vy si určujete vaši tepnu života, a ta je plná cílů.

Často slyšíte, že úspěšný je ten, kdo je originální. Tak se proberte. Všichni tu jsme na světě jako jeden jediný originál bez nároku na množstevní a sériovou výrobu kopií.


Pokud vás zajímá, jak v sobě jednou provždy probudit tolik potřebnou odvahu a chcete si přečíst inspirativní příběhy osobností, které samotnou odvahu našly a využily ve svůj prospěch, čehož důkazem jsou jejich reálné výsledky, neváhejte si objednat naše v pořadí již 4. vydání magazínu Světa Úspěšných, které je i tentokrát plné exkluzivního obsahu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center