fbpx

2 dubna

Umíme správně řešit konflikty?

0  comments

Každému z nás se nejednou stalo, že se dostal do stavu, kdy musel řešit situaci, která nebyla příjemná. Ať v osobním nebo v profesním životě. Pokud zvládneme vyřešit konflikt, posouváme se dále. Otevírají se nám nové obzory a můžeme se posouvat dále. Ne každý ale může říci, že řešení konfliktů má v malíčku. Jakmile se vrhneme na věc a máme v hlavě dokonalý plán, vstupují do hry i emoce a ne vždy to dopadne podle našich představ.

Naštěstí máme 5 metod, které nám řešení mohou ulehčit. To je velmi dobrá zpráva, co myslíte? Pojďme se podívat na typy řešení nebo vyjednávání, které vás mohou posunout zase o kus dále. Není na nich nic složitého, takže se nemusíte bát. Jde o seznámení a o to, kdy a jak je správně používat. Než zabrouzdáme do tajů vyjednávání, tak je dobré si uvědomit, že vše je o tréninku. Rozhodně nečekejte, že po přečtení následujících řádků budete mistry ve vyjednávání a řešení konfliktů.

Jak už jsem zmínila, tak je celkem 5 metod jak můžeme řešit konflikty. Můžeme bojovat, přizpůsobit se, uniknout, spolupracovat nebo najdeme kompromis, který bude vyhovovat oběma stranám. Co si budeme povídat. Pokud se chystáme cokoliv řešit, důležitou roli hraje příprava. Tu nesmíme podcenit. Při řešení konfliktů záleží na situaci, kterou se chystáme řešit a hodně nás ovlivňují emoce. Od toho se také odvíjí styl, který použijeme. Co která metoda znamená? Pojďme se na ně podívat.

Boj – jedná se o chování, kdy nám záleží především na dosažení výsledku. Jednoduše řečeno, pokud je pro nás něco hodně zásadní, tak nevidíme, neslyšíme a jdeme si za svým. Můžeme často působit až agresivně na okolí.

Přizpůsobení se – pokud je pro nás důležitější vztah s protistranou než samotný výsledek, častokrát se raději přizpůsobíme, než abychom bojovali. Hodně záleží na situaci, kterou řešíme a na to, co je pro nás v danou chvíli důležité… Dlouhodobý vztah než aktuální výsledek konfliktu.

Únik – pokud v našem řešení nejde o nic zásadního, myšleno důležitý výsledek nebo zásadní vztah, tak je lepší se konfliktu vyhnout a neplýtvat drahocenným časem a naší energií. Dobré je si také uvědomit, že tuto metodu není dobré používat dlouhodobě. Nahromaděné konflikty poté kazí dobré vztahy a to rozhodně nechceme.

Spolupráce – je to, čeho bychom ve většině případů chtěli dosáhnout. Radši než se dohadovat, bojovat nebo prchat, je lepší se dohodnout. Nejen, že tím nepocucháme vztahy, ale zároveň dokážeme s protistranou najít kompromis, který bude vyhovovat oběma stranám. Je to časově náročnější metoda. A musíme si také uvědomit, že je k ní zapotřebí ochoty se dohodnout.

5 stylů, metod, které nám pomohou lépe řešit konflikty. Zkuste si sami odpovědět na otázku, který styl nejčastěji používáte. Není lepší se na řešení konfliktů připravit a vyhodnotit si, co z řešení má vyjít a tím pádem i jaký styl je dobrý použít?

Někdy máme tak černo před očima. Je těžké se na to podívat z této stránky, ale upřímně, pokud se chcete posouvat dále, je na čase něco změnit. Třeba vám těchto 5 metod pomůže. Co vy na to?


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center