Plno lidí nám říká: ,,Život tě naučí.“ Ano, život nás naučí, ale jen pokud se nám chce a zapamatujeme si to. Naučit se spoustu věcí z chyb má hodně výhod. Jedna z možností je, že když určitou věc uděláte tak či onak, už víte, jak to dopadne. Další možnost může být, že až něco pokazíte, už budete vědět, jak doopravdy na to. Pojďme se za tímto tématem trošku poohlédnout.
Ve škole každý ví, jak to chodí. Učitel vysvětlí, děti se naučí, napíše se test a jede se znova. Jenže učiteli už je jedno, co s těmi znalostmi potom budete dělat. A je zcela normální, když za týden si už dítě nevzpomene skoro na nic z oné látky učiva. Jsou tyto děti připravené na život? Když se naučí jen podle toho, co je v sešitě a ne z tvrdé reality, která na ně číhá za bránou školy? A co teprve, když dostanou pětku nějací „šprti“? Jejich reakci zná asi každý, když nedostanou jejich vytouženou známku. Náš systém je založený na nechybování. Jakmile někdo udělá nějakou chybu, tak je hned terčem posměchu pro dav. Jenže prohra motivuje mnohem víc než výhra. A potom není divu, že ti s horšími známkami to v hodně případech dotáhnou dál. Dívají se na okolní svět, co a jak v něm chodí, ze svých zkušeností.
Tak podobně je to s dětmi, které jsou autisté, mají ADHD syndrom nebo jsou DIS. Ty děti za to nemůžou, že napíšou špatně písemku, a za to je většina třídy úplně zatratí. Tyto děti, které vyrostly a měly nějakou tuto vadu, byly ovšem některými velikány typu Nikola Tesla, Thomas Edison, Bill Gates atd. Lidé jsou nevyzpytatelní. A proto nikdy nikoho nezatracujme hned jen podle toho, co jsme o něm slyšeli nebo podle toho, co se ostatním nelíbí. Důležité je, že se to líbí nám, co ten dotyčný dělá.
Pan Robert Kiyosaki napsal úžasnou knihu s názvem ,,Proč jedničkáři pracují pro trojkaře.“ V této knize rozebírá ten hlavní důvod, který vyplývá z názvu. Doporučuji tuto knihu rodičům, kteří nechtějí své dítě totálně nasadit do systému. Tato kniha vás totiž připravuje na život, ne na školu. Jinak doporučuji i jiné knihy od pana Kiyosakiho, nejlépe začít knihou ,,Bohatý táta, chudý táta“ a přiučit se něco o financích.
Studenti, pokud čtete tento článek a jste také zrovna typem lidí, kteří nemají moc dobré známky, ale mají přehled o světě, tak se vám svět otevře více než komukoli jinému. Nechci psát o tom, jak je škola k ničemu, to vůbec. Nějaké vzdělání je důležité v životě, ale zase ,,Škola není v životě vše.“
Proto si všichni pamatujme co nejvíce všechny chyby, které jsme kdy udělali a zapamatujme si je, abychom věděli, co a jak už dělat nemáme. Především si zapamatujme jejich nápravu, ať víme, jak to dělat máme. Jsou lidé, kteří se z chyb neponaučí a také se stává, že jim život stále opakuje ty stejné lekce a stále nechápou, oč jde. Zkusme se za nimi trošku poohlédnout a zjistit, v čem je ta chyba. Připustit si je k tělu a říct si, že opravdu tam je ve mně něco špatného a změnit to. Přece změna je život. Koneckonců, každý z nás má nějakou chybu. Nikdo není dokonalý. Ale pokud v sobě změníme to, co od nás nejvíce odpuzuje jiné lidi, oni to neskutečně ocení.
Spousta lidí bere chyby jako něco, co dělat nemá. Proč tomu tak je? Aby člověk nevypadal tak špatně pro ostatní, když nějakou chybu udělal? Protože neumí převzít zodpovědnost za ty chyby? Právě převzetí zodpovědnosti za chyby je úkol pro pravé vůdčí osobnosti. Když se za ně ještě omluvíte, hned s vámi bude druhá strana jednat jinak. Možná ne hned, ale zapamatuje si omluvu. A říct slovo ,,promiň“ není jen pro slabé osoby. Je to také slovo vůdčích osobností. I tito lidé to musí někdy říct a také vědí, co tím slůvkem získají.
A pokud se chcete stát opravdovou vůdčí osobností, tak chybujte! Je to hodně tvrdé. Ale tak se opravdu nejlíp naučíte. Jsou to vaše vlastní zkušenosti, které vám jen tak nikdo nevezme. Jistěže nesmíte chybovat stále dokola, proto se hned ponaučte z určité chyby. Nesmíte se bát selhání nebo toho, že nějakou chybu uděláte. Dávejte pozor, ať nesklouznete do davu. Když se budete učit, jak ve škole, že se naučíte na písemku, také to jde, ale musíte v tomto druhu učení být hodně dlouho, až se vám to opravdu hodně zaryje do paměti. A nechtěli byste tu dlouhou dobu vyměnit za jednu chybu a naučit se vše takhle mnohem dříve?