fbpx

2 dubna

Učení není mučení! Jak teda překonat odpor k učení?

0  comments

Vzdělání nás provází už od prvního okamžiku, kdy jsme otevřeli oči. Každý ho vnímáme jinak a podle toho k němu přistupujeme. Co nás všechny spojuje, je fakt, že ač chceme nebo ne, je zapotřebí a v našich životech tvoří neodlučitelnou součást nás samotných.

I ti největší odpůrci se nevědomky vzdělávají průběžně. Jestli vás napadá kde, tak odpověď právě čtete. Učíme se každý den novým věcem. Každý den zažijeme něco nového, co nás poučí do dalších dní či let. Ať je to práce, osobní život, v každé rovině přicházejí nové zkušenosti a znalosti, které poté aplikujeme dále a které nám pomáhají růst.

Proč je u některých odpor ke vzdělání tak velký? Tento fakt vzniká už od dětství. Naše zážitková paměť je velmi obsáhlá a velmi veliká. Proto si díky ní pamatujeme spousty věcí z dětství a ne nadarmo se říká, že právě zážitky dokáží náš život velmi okořenit a dělají ho jedinečným. Pokud patříte do skupiny odpůrců, tak je to nejspíše z toho důvodu, že na vás byl v dětství kladen tak velký nátlak k učení, že jste si k němu vybudovali odpor, aniž byste třeba chtěli.

Občas vás může zaskočit myšlenka, že byste se chtěli naučit něčemu novému. Bohužel jak rychle myšlenka přijde, tak rychle zase odejde. I s tímto se dá bojovat a najít přirozenou a vám vyhovující formu, jak se učit. Učení se formou zábavy je to nejlepší, co se můžete naučit. Jakmile nějakou činnost děláte přirozeně a s nadšením, má mnohem větší váhu a předpoklad, že vám dané znalosti zůstanou v hlavě.

Ukážeme si to na příkladu, který zažila většina z nás. Vzpomeňte si na období, kdy jste třeba dělali řidičský průkaz. Těšili jste se na jízdy a na to, až se sami vypravíte svým vozítkem na místo, které jste si vybrali. Průběžně docházíte na jízdy, užíváte si ten pocit, kdy se řítíte po silnici třicítkou a kolikrát ani nevnímáte ostatní řidiče, kteří vás předjíždějí. Žijete svou myšlenkou. Pak přichází čas testů a před vámi leží učebnice autoškoly. V ten okamžik přichází panika a nechuť. Už zase? Proč se musím znovu učit. Vrací se vzpomínky z dětství, ze školy, kdy jsme byli nuceni se učit.

Co teď? Těšíte se, ale zároveň se nechcete učit. Zapomeňte na to, co se vám nechce a žijte svou myšlenkou, na kterou se těšíte. Vykreslete si, co vás čeká. Popište svou vizi co nejdetailněji. Vyfoťte si místo, kam se poprvé chcete vydat sami a mějte ho u sebe, kdykoliv se vrháte do učení. Tato vize vám pomůže upozadit nechuť k učení se a bude vám neustále připomínat, proč učebnici otvíráte a jaká sladká odměna bude na konci.

Cílem není ze všech udělat vědátory. Cílem je vzít učení jako milý doplněk našeho života. Lidé, kteří se vzdělávají rádi a umí naučené věci aplikovat, mají mnohem větší rozhled a potenciál jak v osobním, tak pracovním životě. Jsou úspěšnými právě proto, že jejich obzor a rozhled je veliký. Díky vzdělání mají spousty kontaktů a možností, jak třeba zrealizovat svůj sen.

Jak se začít správně učit nebo se nechat nakazit? Začněte pomalu. Vybírejte s rozvahou kurz. Dejte na svůj čich a hlavně si ho užijte. Vizualizujte si, proč právě na tento kurz jdete. Na co se na konci i v průběhu budete těšit. Uvidíte, že učení není zase tak hrozné, jak se zdá. Chce to jen správné nakopnutí a vědomí, proč to chci.

Věřte, že vím, o čem mluvím. I já jsem byla odpůrcem a postupně jsem dorostla do věku, kdy si učení užívám, protože se těším na okamžik, až si vše budu moci vyzkoušet. A také se těším na reakce okolí a na to, zda prokouknou, že jsem se něčemu novému přiučila.

Kurzy najdete na všech možných sociálních sítí, vzdělávacích webech a dokonce už chodí do emailu nebo vám je Google nabídne sám, pokud se snažíte vybrat a klikáte na různé servery. Nabídka je opravdu veliká a proto je dobré si umět správně vybrat. Jestli nemáte zkušenosti s výběrem a nevíte, co by bylo to pravé pro vás, dejte na doporučení známých, kteří různé kurzy už absolvovali.

Důležité je vědět, proč na kurz chcete jít. Co se chcete dozvědět a s čím chcete odejít. Doporučuji si na tyto otázky pravdivě a otevřeně odpovědět. Rozpitvejte svou odpověď do detailu, abyste přesně věděli, co chcete. Tím si zaručíte, že vyberete ten správný kurz. Dobré je si také uvědomit, že jsou věci, které nemůžete ovlivnit. Skupina, ve které budete. Lektor, který vás kurzem bude provádět. Materiály, které dostanete.


Tyto základní tři body si zapamatujte. Toto jsou věci, které určitě neovlivníte. Pokud s nimi budete operovat, pak vás nic nepřekvapí. Koneckonců, můžete si vytvořit svůj vlastní materiál. A vidíte, už jen čtením těchto řádků se učíte něčemu novému. Něčemu, co vám může pomoci v dalších oblastech.

Přeji vám, aby se pro vás stalo učení radostí a abyste načerpali co nejvíce nových zkušeností, které rozšíří vaše obzory a posunou vás dále.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center