fbpx

2 dubna

Tipy a rady jak se co nejefektivněji učit z knih

0  comments

Knihy – neustále v nich nacházíme inspiraci a rady,  čerpáme nové vědomosti, které můžeme časem uplatnit v praxi. Číst knihy však nestačí, důležité je KNIHY STUDOVAT.

Můžeme mít plnou poličku naučných knih z různých oblastí, ale pokud nebudeme nové informace z těchto stránek aplikovat do našeho života, nic extra převratného se v našem životě nestane.

Mnoho lidí funguje na principu, že chce do roku přečíst co nejvíce knížek například z oblasti osobního rozvoje. Jeden rok je dlouhá doba, za kterou sice přečte daný jedinec mnoho knih, ale poznatky, které z nich získal, se mu začnou kupit a v hlavě se mu vytvoří jeden obrovský guláš.

Vzpomeňme si na maturitu, kdy jsme množství informací a učiva museli do naší hlavy „vtisknout“ za co nejkratší dobu. Jaký byl výsledek? Pamatujete si alespoň 50% z toho, co jste se naučili? Myslím si, že všichni se shodneme na tom, že většinu učiva jsme za pár dní zapomněli a dnes jen marně pátráme po tom, co všechno jsme na daných papírech, ze kterých jsme se učili, měli napsané. Masivní přijímání informací může být a častokrát bývá kontraproduktivní.

 

I proto jsem se rozhodl připravit pro vás tipy a rady, jak z každé knížky vytěžit maximum. Dosáhnete nejen lepšího vstřebávání nových informací, ale uděláte si průzkum, které informace jsou skutečně důležité a které zase důležité nejsou.

Jak tedy správně číst z knihy, když chceme, aby nás něčemu novému naučila? Jak si z ní odnést více než jen myšlenky? Čtěte prosím dál…

Vyznačujte a zapisujte si důležité poznatky a pasáže

Já osobně při čtení VLASTNÍCH knih používám tři pomůcky – pero, zvýrazňovač a lepicí papírky. Pro mnohé možná nejde o zbrusu novou techniku, protože pro vysokoškoláky nebo středoškoláky se jedná o běžný jev. Využívají ho dennodenně, ale při studiu učebnic a ne knih. Dělejme to však pochopitelně pouze při vlastních knihách, protože počmárat knihu kamaráda nemusí být právě potěšitelným činem.
Pero a zvýrazňovač

Umožňují mi odlišovat ty skutečně důležité informace od těch méně důležitých. Zvýrazňovačkou zvýrazňuji pasáže, které jsou opravdu POUČNÉ A HODNOTNÉ a vím, že pokud bych měl po dané knize sáhnout opět, tyto zvýrazněné pasáže mně budou celou knihou vést jako první.

Nezáleží na tom, zda se jedná o citáty nebo jen úderné poučky. VŠE, co se vám po přečtení výrazné zaryje do hlavy, si okamžitě zvýrazněte nebo zapište perem na papír či na prázdné strany knihy. Stalo se tak z nějakého důvodu. Neignorujte to. Nikdy nevíte, kdy tyto informace můžete potřebovat zužitkovat.

Lepicí papírky

Slouží většinou na lepší orientaci v knize, na které mi skutečně záleží. Já osobně miluju šetřit čas a právě různobarevné papírky s lepkem, mi umožňují se v knize vyznat mnohem rychleji. Perem si na ně můžete psát jednotlivé názvy kapitol nebo třeba zajímavé poznatky, ale je na vás, jakým způsobem a či vůbec je využijete.

Nebojte se toho, že si knihu zničíte. Pokud vám na ní skutečně záleží, pořiďte si menší sešit, do kterého si budete jednotlivé informace zapisovat.

Každopádně toto nic nemění na tom, že pokud takovým způsobem začnete STUDOVAT knihy, budete z ní mít úplně jiný pocit. Budete chytřejší a budete ji doslova znát od A až po Z. Nemusíte tak trávit čas opětovným čtením celé knihy, ale jednoduchým způsobem se jen podíváte na ty nejdůležitější pasáže a poznatky, které v dané chvíli potřebujete.


Napsat knihu je umění a již staletí jsou knihy základním zdrojem informací, které transformujeme do našich znalostí. Začněte se ke knihám stavět jiným způsobem. Získejte z nich co nejvíce a následně tyto nové informace aplikujte do vašeho života.

Související článek: Sketchnoting aneb zapisujte kreativně v pár jednoduchých krocích


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center