fbpx

2 dubna

Terapie je léčba duše a za všechno můžou vztahy | Jan Patrman

0  comments

Pokud se podíváte na vystudované obory, nemáte moc velkou šanci odhadnout, čím se zabývá. Mezi kybernetikou, ekonomií, koučinkem a terapií není jednoduché si vybrat. Jak dlouho jste to všechno studoval? Jste docela studijní typ, koukám. „No, jo no. Byl jsem. Teda vlastně pořád jsem. Celý život se něco učím a vzdělávám se. Je to potřeba,” odpovídá s úsměvem, který mu drží do konce rozhovoru. Po dvanácti letech studií na nejrůznějších univerzitách se věnuje terapii a koučování. Píše nejčtenější blog o psychologii, stará se o reprezentační sportovce, má prémiovou seznamku EliteDate.cz, vzdělávací portál se shrnutím naučných kniha Smartus.cz a brzy vydá knihu. Prosím, seznamte se, Jan Patrman.

Jak jste se k psychologii dostal? Chtěl jste být psychologem od mala? To byly mé první otázky, na které přišla jasná odpověď – ne. V tu chvíli mi bylo jasné, že to nebude jen tak. Jan je člověk, který chce žít tak, aby si jednou, až přijde konec, mohl říct, že měl krásný život, který si užil a na maximum prožil. Jednou totiž už takovou možnost dostal. Místo studií Ph.D. na Harvardu se musel poprat s rakovinou, se kterou se také úspěšně popral. „Rakovina změnila můj životní směr. Rozhodl jsem se, že chci ukázat lidem, že spokojenosti a úspěchu lze dosáhnou i se špatně rozdanými kartami.”

Na začátku všeho

Odstartoval to rok 2009, kdy se Jan začal věnovat byznysu a psychoterapii. Objevoval možnosti, které nabízí internetová komunikace a začal psát blog janpatrman.cz. Točil videa, psal články, debatoval s diváky a čtenáři, až se stal nejčtenějším blogem o psychologii u nás. Od té doby se jeho postavení na českém internetu nezměnilo a blog se stále těší velkému úspěchu. Ostatně, stejně jako sám Jan Patrman.“ Začal jsem u byznysu a postupně šel hlouběji do psychologie. Od té doby získávám dovednosti, chodím na supervize, semináře. Je potřeba se neustále rozvíjet a posouvat.”

Co je lepší?

Co vás baví víc, koučování nebo terapie? Další otázka, na kterou jsem čekala jasnou odpověď, která nepřišla. Jedno i druhé má svá pro a proti, obě do sebe zapadají a souvisí spolu. „Nyní se pomalu a jistě od psychoterapie vzdaluji. Mám v plánu proniknout více do oblasti byznysu, neuromarketingu a financí. To jsou témata spíše pro koučování. Na druhou stranu zamnou často přichází lidé, že potřebují být výkonnější, potřebují se naučit prezentovat, organizovat. Což se tváří jako zakázka na koučování, ale postupně se odkrývají problémy, které je potřeba vyřešit do hloubky, takže skončíme u terapie.” Oba směry spolu tak souvisí, že není možné je striktně oddělit. Lze si ale vybírat zakázky, které směřují směrem, kterému se Jan chce věnovat. 

Kdo je kdo

„Koučink je spíše zvyšování výkonu, kdežto psychoterapie je něco jako léčení duše. To znamená, že člověk, když se vyvíjí, tvaruje ho dětství, ve kterém vznikají bloky. Buď jsme přesycovaní, nebo nedosycovaní. Různá traumata, například když je někdo v dětství znásilňován, zanechá to v něm traumata, které terapie léčí. To koučink neumí.” V rámci terapie se Jan pořád věnuje vrcholovým sportovcům. „Ti mě baví. Mají odhodlání, protože ve sportu, když se něco řekne, tak to platí. Sportovci jsou dříči a práce s nimi je efektivní a baví mě.” Terapie je taková rehabilitace duše-musí se cvičit a trénovat i doma, nejen na hodině s terapeutem. To je málo.

Koučování je dobrý na to, když má člověk problém zorganizovat si čas, prezentovat, vystupovat na veřejnosti atd. Kouč mu pomůže strukturovaně krok po kroku, systematicky dojít k cíli. Koučink neumí odstranit hlubší problém. Když má někdo trému z prezentování, vyřeší to lépe psychoterapie, protože je tam nejspíš nějaký blok z minulosti.

Jak vypadá terapeutické sezení?

Jsme opravdu tak časově vytížení, jak říkáme? 

Jsme úspěšní, nebo ne?

 

Pocit vyhoření, co doporučujete? 

 Vánoce z pohledu psychologie? 

Co je víc, talent nebo úsilí? 

 

Na to a mnoho víc se můžete těšit ve vánočním čísle magazínu, již tento týden

PS: Pokud máte na Jana otázky, napište nám do komentářů


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center