fbpx

2 dubna

„Tak jo, pojďme vyhrát svůj závod!“

0  comments

„Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru a malý ten, kdo zná jen malý cíl.“ Svatopluk Čech, český básník a prozaik

V období evoluce, byli naši předci nuceni „násilím přírody“ přežít tím, že zvítězili. Díky tomu byla v naší genetické výbavě přirozená potřeba pohybu, plánování, uspokojování potřeb a chuti vyhrávat.

To je k zamyšlení, protože v současné době se naše genetické vybavení radikálně mění. S přírodou již tolik bojovat neumíme, protože v podstatě nemusíme.

Potřebu boje, nebo soutěžení a s tím spojené napětí, znamená “chceme“. A chtíč je to, co nás žene k tomu, že něco chceme. Takzvaná touha kohosi v čemsi přemoci a být v tom lepší, možná úplně nejlepší ze všech, z nás prostě dělá vítěze. Dalším chtíčem je překonat sám sebe, posunout své limity, schopnosti a dovednosti dále, být lepší než minule. V tu chvíli soupeříme sami se sebou. Je to závod mnohem složitější, ale o to významnější. 

 

Aby člověk vyhrál nad ostatními, nebo sám nad sebou, musí chtít. Je potřeba vyvinout značné úsilí a hlavně je nutné vydržet. Bojujeme-li se soupeřem, výsledek nezáleží jen na našich schopnostech, úsilí, či zlepšení, ale hodně na soupeři, na tom, jakými on disponuje schopnostmi, jak se on dokázal připravit. Vybereme-li si však za soupeře sami sebe a začneme-li se porovnávat sami se sebou, ocitneme se v situaci, za kterou přebíráme pouze jen my sami, plnou zodpovědnost.

A co získáme, pokud si uvědomíme tu plnou odpovědnost sami za sebe? Jsme schopni přijmout fakt, že budeme podepsaní pod svými výsledky pouze my sami?

 Podle mě získáme vítězství! Vyhrajeme svůj vlastní závod! Přestaneme se porovnávat s ostatními, najdeme si svůj vlastní cíl a hlavně svou vlastní cestu, jak k cíli dojít.

 A pokud se rozhodneme postavit na start jakéhokoli závodu, je v daný okamžik jedno, jak jsme velcí, kolik vážíme, jaký máme status, či kolik vyděláváme.  Protože jsme právě vyhráli! Vykročili jsme ze své komfortní zóny pohodlí a pádíme k cíli.

                   Všem nám přeji, abychom byli nejlepší a lidově řečeno,  „ať stojíme na té nejvyšší bedně“ v tom Novém roce 2018.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center