fbpx

2 dubna

Surfař Winter Vincent na cestě za záchranou světa – vodní filtry pro Indonezii

0  comments

Otáčet se k problémům zády je samozřejmě ta méně náročná varianta. Australský surfař Winter Vincent se sní ale rozhodně neztotožňuje a rozhodl se problémy ve světě neignorovat a stal se malým zachráncem. Dříve se zajímal pouze o vlny a surf, postupem času však začal vnímat i lidi kolem sebe a jejich problémy. A začal jednat. Stal se tak nejen nejmladším a nejlepším surfařem, ale také hrdinou pro celý svět. V devíti letech změnil život tisíců lidí, kteří trpěli na následky pití špinavé vody.

Winter je milovníkem veškerého druhu sportu, bydlí v australském městě Sydney se svými rodiči a starší sestrou v malém domě nedaleko pláže. Winter si téměř od narození přál být profesionálním surfařem. Rodiče, kteří surfing také milují, do něj vkládali veškerý čas, důvěru, podporu a Winter ve vlnách tvrdě dřel každý den. Doufali, že se na ně jednou obrátí štěstí a Winter surfing dotáhne daleko. Ukázalo se, že dřina a důvěra se vyplatily. V sedmi letech se Vincent stal ikonou mladých surfařských nadějí. Poté, co vyhrál závody se proslavil, dostal obrovské finanční ohodnocení a nespočet sponzorů.

Čas plynul jako vlna, Winter se začínal zajímat o život a situaci v různých koutech světa. „Stále jsem se mámy vyptával, proč my se máme tak dobře a ty děti v televizních zpryávách tak trpí. Vše mi připadalo tak nespravedlivé. Věděl jsem, že s tím musím něco udělat,” vzpomíná Winter. „A rozhodl jsem se, že to tak nenechám.” … a tím to celé začalo.

Zdroj: www.grindtv.com
Zdroj: www.grindtv.com

Stal se školním kapitánem veřejné školy Manly Village na severu Sydney a má za sebou několik úspěšných záchranných akcí, které sám vymyslel a zorganizoval. Jeho zatím nejznámější záchrannou akci uskutečnil Winter už v devíti letech, kdy zrealizoval řadu záchranných vodních filtrů na indonéských ostrovech Mentawai, kde je čistá voda vzácná.

Nikdy jsem se toho nebál. Chtěl jsem pomoc lidem a věděl jsem, že můžu.

Co ho k tomu vedlo?

„Byl jsem šokován, když jsem zjistil, že jedno z pěti Indonéských dětí do pěti let umírá kvůli pití špinavé vody.”

Vytvořil kampaň „Surf to School”, kterou vymyslel úplně sám. „Surf to School” je den oblečení, kdy studenti mohou jít do školy oblečení v šortkách, havajských košilích a kloboucích. Lidé do škol přináší drobné dary, za které pak Winter získává peníze na vodní filtry. Projekt se všem ohromně zalíbil a nyní se ho účastní zhruba 26 škol po celém světě. Sám Indonésii několikrát navštívil a přesvědčil se, že jeho projekt má smysl. Byl pozván na ostrovy Mentawai a setkal se s neziskovou organizací, která si říká „Waves for Water”. Ta poskytuje pomoc různým komunitám po celém světě.

Zdroj: www.vomeo.com Odkaz: https://vimeo.com/wintervincent
Zdroj: www.vomeo.com 

 „Pomozte. Je to pouze 5O dolarů za vodní filtr, který pomůže zhruba 50-100 lidem”- stálo na plakátech, které Vincent nechal vyrobit, aby přiměl společnost zamyslet se nad situací ve světě.

 V letech 2015-2016 australská vláda vynaložila 17,6 milionu dolarů na grantové iniciativy, které pomohou 490,042 občanům získat bezpečnou vodu a základní hygienu. Vláda uvedla, že poskytování investic do čisté vody je pro ně stále významnější a mají v plánu navyšovat finanční podporu.

„Kdybych věděl dřív, co vše je možné dokázat s jednou tak malou myšlenkou, udělal bych to už dávno, ale pravda je, že v plenkách bych to asi nedokázal,” říká s úsměvem Winter.

Kolikrát v životě napadlo vás, udělat nějaký dobrý skutek? Kolikrát jste ho zrealizovali? A kolikrát jste se o to alespoň pokusili? Nikdy není pozdě vytáhnout starou, pomačkanou myšlenku z hlouby mysli a dát ji život.

 Protože...Všechno jde, když se chce!


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center