fbpx

2 dubna

Strach zatemní naší mysl a rozproudí krev

0  comments

Blíží se hodina pracovního pohovoru, čeká nás závěrečná zkouška, nebo zpoza rohu přicupital dlouhonohý chlupatý pavouk. Zrychlí se tep, orosí se čelo a rozklepou se ruce. Jak co nejlépe zvládnout strach?

Strach je jedna z emocí, která provází život jako průvodce mezi různými situacemi. Tato emoce je reakcí na hrozící nebezpečí, pod kterým si každý člověk představí něco jiného, to malé i to velké. Často je tedy strach vnímán jako emoce negativní, jenž vládne mocnou silou a dokáže utlumit naše chování v konkrétním dění.

Blíží se hodina pracovního pohovoru, čeká nás závěrečná zkouška, anebo zpoza rohu přicupital dlouhonohý pavouk představující nebezpečného padoucha, který díky svým nadpřirozeným schopnostem přetransformuje své malé chlupaté tělo na obrovitánského netvora. To vše a spousta dalších věcí ovlivní naší mysl, zrychlí tep, orosí čelo a rozklepe ruce. Už jen to zvučné „es“, tvrdé „er“, děsivé „chá“.

Ať už ale slovo „strach“ vyvolá cokoliv, ať už vidíme či nevidíme to velké monstrum stát přímo naproti nám. Jsme to my, kdo drží v ruce žezlo a rozhodne. Jsme jako ten semafor zobrazující červenou, oranžovou  a zelenou barvu. A i když se nám někdy nepodaří nastartovat motor a rozjet se na zelenou. Přesto stále zůstáváme veliteli.

Jak a proč ovládnout strach? Na tuto otázku dostaneme hned několik odpovědí od odborníků specializujících se na emoce i mimo ně. Od doporučení strach zeširoka popsat, přes různá psychologická cvičení až k absolvování hned několika terapií. Já žádný odborník nejsem, ale věřím, že když zatneme zuby a obrníme se sílou a trpělivostí, jsme schopni zvládnout i nemožné. A když ne, nevadí, vyjde to příště. Především proto, že každý pád a poté zvednutí nás dělá silnějšími.

Jak řekl Napoleon Bonaparte „Naše největší sláva nespočívá v tom, že nikdy nepadneme, ale v tom, že po každém pádu znovu vstaneme.“

Nebo William Shakespeare „Hluboký pád přivodí často největší štěstí.“

Podaří-li se nám zvítězit nad samotným strachem, je to jako bychom porazili jedno z vnitřních já, které se nebojí jít do zbroje a slavnostně zahájit boj. Toto vítězství si zaslouží oslav a slávy, i když se třeba stane, že po něm přijde další pavouk, který nám nažene hrůzu.

A jaká je vaše aktuální barva na semaforu?


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center