fbpx

2 dubna

Stop prokrastinaci – ČTVRTÝ NÁVYK aneb To nejdůležitější na první místo

0  comments

Co zrovna teď děláš? Vnímáš to tak, že jsi na webu zaměřeném na osobní rozvoj, kde si jednou za čas počteš několik článků, na chvíli se namotivuješ a pak se stejně vrátíš zpátky do každodenní rutiny? Bývá to tak, že se ve tvém životě prakticky nic nezmění? Začal nový rok, nová předsevzetí a nové výzvy, tento pomyslný přelom na nás působí a automaticky evokuje určitou touhu začít znova, jinak a lépe. Co to tentokrát skutečně někam dotáhnout, přestat neustále odkládat a udělat změnu?

Pokud souhlasíš, jdeme na to!

Čeká nás čtvrtý návyk, návyk Stop prokrastinaci, který ti má pomoci určit si priority, věnovat čas opravdu důležitým věcem a přestat neustále něco odkládat. Je opravdu důležitý, ale stejně tak jsou důležité i tři předchozí. Proto, pokud skutečně toužíš po změně, přečti si je!

Návyk 1 – Změna myšlení
Návyk 2 – Vytvářejte situaci
Návyk 3 – Představte si svůj cíl

STOP PROKRASTINACI

Prokrastinace, chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví.

V praxi to znamená, že všechno důležité posuneš na jindy, až bude lepší doba, až to bude nutné, až vydělám víc peněz, až se mi bude chtít, … Zkrátka snažíme se odložit vše, co jde. Když se máme učit na zkoušku, pokročit v projektu, začít s běháním, nebo novou dietou. Jsme skuteční experti ve vymýšlení rafinovaných důvodů, proč zrovna nyní „nemůžeme“. Důvod je prostý. Chceme zůstat v pohodlné zóně komfortu a nedělat činnosti, ke kterým se musíme přemáhat a zapojovat jiné vzorce, než na které jsme byli doposud zvyklí.

686

Co naše sny, vize a touhy? Jsou natolik silné, že jsme schopni najít si na ně čas a se zájmem se jim věnovat? Naše pozornost se v lepším případě upíná na naléhavé činnosti. Na to, co si získá naši pozornost a co se musí udělat. Sny ale naléhavé nejsou a nikdy nebudou. To je jeden z důvodů, proč si je splní jen hrstka lidí a to ti, kteří si umí správně stanovit priority.

Jak na to, jak přestat odkládat a věnovat se důležitým činnostem?

Rozhodni se, buď disciplinovaný a vytrvej. Urči si ve svém životě priority. Takové, které jsou pro tebe skutečně důležité. Důležité z dlouhodobého hlediska (s tím ti pomůže třetí návyk), zapiš si je, každý den si je připomínej a až se naskytne situace, která si bude chtít vzít tvoji pozornost, tak ji s úsměvem, bez omlouvání se, odmítni. Každé rozptýlení můžeš vnímat jako výzvu, která ti brání v dosažení tvých priorit.

Naučit se dlouhodobě plánovat, být disciplinovaný a být si vědom toho, že není důležité, co dokážeš dnes, ale co dokážeš tento život. Je to běh na delší trať. Pro začátek si pamatuj a řiď se tím, že dlouhodobé plánování (např. týdenní) je mnohem přínosnější než to každodenní.

Na tento a dalších šest návyků připravuji aplikaci Livenge. Pokud chceš změnu, buď u toho a osvoj si se mnou klíčové návyky!

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center