Váš denní šálek kávy Vám škodí více, než pomáhá. Je to tedy zabiják úspěchu?
Mám pro Vás tip pro zlepšení výkonnosti v následujících dnech, týdnech, ale i letech. Je to jednoduchá, ale i přímočará metoda. Pro mnoho lidí znamená kofein každodenní šálek kávy a pro některé jedince ne jeden, ale i více. V čem je háček? Musíte snížit hladinu kofeinu. Ovšem každý kofeinový „alkoholik“ Vám může být příkladem toho, že se to snadněji řekne, než udělá.
Pro ty, kteří si toho nejsou vědomi, je schopnost řídit své emoce a zůstat v klidu, ve chvíli kdy jste pod tlakem, přímou vazbou, která má přímý vliv na Vás výkon. Společnost TalentSmart provedla výzkum s více než milionem lidí a zjistila, že 90 % uživatelů mají vysokou emoční inteligenci. Tito lidé jsou nejlepší v řízení svých emocí i ve chvílích, kdy jsou pod vysokým tlakem a zůstávají tak v klidu a mají sami sebe pod kontrolou.
Má dobré účinky
Většina lidí začíná pít kofein, neboť jim dodává pocit čilosti a mnohdy zlepšuje jejich náladu. Mnohé studie ukazují na to, že kofein skutečně zlepšuje kognitivní výkon (paměť, soustředění, apod.) v krátkodobém horizontu. Bohužel, tyto studie ale neberou už v úvahu návyky, které kofein vytváří. Nové, ale i jiné výzkumy ukazují, že závislost na kofeinu zlepšuje sice kognitivní výkon pouze krátkodobě, ale naopak po chvíli, kdy účinky přestanou působit, se člověku kognitivní výkon sníží a stejně tak klesá jeho nálada. Jediný způsob, jak se dostat zpět do normálu, je opět dodání dávky kofeinu, který člověku tak moc chybí. Pak má každý pocit, že je opět na obláčku, ale ve skutečnosti kofein navrací člověka zpět k lepším výkonům pouze dočasně a stejně, jako potřebují dobít baterky, potřebuje zpět dodat kofein i člověk.
Špatná stránka jménem adrenalin
Pitím kofeinu se pomalu uvolňuje adrenalin. Ten je zdrojem nám známe reakce „bojuj nebo uteč“, tedy mechanismus přežití, který Vás nutí vstát a bojovat. Mechanismus bojuj nebo uteč se vyhýbá racionálnímu myšlení ve prospěch rychlejších reakcí. Jsou situace, kdy se vám rychlejší a pohotovější reakce hodí, ale naopak nevýhodou je, když Vám přijde strohý email, na který chcete obratně odpovědět. Kofein Vás totiž staví do pozice, kdy Váš mozek i tělo zažívají hyper-vzrušující stav a Vaše emoce překračují Vaše klidné chování.
Nejčastějšími účinky kofeinu, které jsou na člověku značně viditelné, jsou podrážděnost a úzkost. Kofein totiž doslova přejímá všechny Vaše emoce, nad kterými pomalu, ale jistě ztrácíte kontrolu. Ovšem negativními účinky kofeinu generované adrenalinem nejsou pouze v chování. Vědci z Carnegie Mellon University zjistili, že vysoké dávky kofeinu zvyšují krevní tlak, stimulují srdce a vytváří rychlé a mělké dýchání, což mozek zbavuje kyslíku potřebného k tomu, aby Vaše myšlení bylo klidné a racionální.
Špatný spánek
Ve chvíli kdy spíte, se Váš mozek doslova dobíjí a vstřebává tunu informací, kterých jste během dne nabyli. Ukládá data nebo je naopak vyřazuje, což způsobuje sny a ráno se probouzíte s jasnou hlavou. Vaše sebeovládání, soustředění, paměť a rychlost zpracovávání dat jsou sníženy, když si nedopřejete kvalitní a dostatečný odpočinek, tedy spánek. Mozek je velmi nestálý, když přejde do režimu spánku. V průběhu kdy spíte, Váš mozek prochází komplikovanou sérií cyklů a Vy můžete pomoci svému spánku právě tím, že omezíte příjem kofeinu.
Chcete důvod, proč byste měli chtít? Kofein má v průměru šest hodin na rozklad, což znamená, že má celých 24 hodin na to, aby se propracoval ven z Vašeho systému. Proto je důležité dbát na to, aby byl kofein přijímán dostatečné množství času před spaním. Jakýkoli kofein, obsažený v krvi, ztěžuje člověku usnout a má tak na něj negativní dopady, nehledě na rostoucí dávky kofeinu, kterých si mnozí během dne dávají i více.
Když už konečně usnete, tak to nejhorší teprve přijde. Kofein narušuje kvalitu spánku tím, že sníží rychlé pohyby očí, tedy REM spánku (hluboký spánek) a to tehdy, když se Vaše tělo i mysl mají regenerovat a zpracovávat veškeré informace přijaté během dne. Kofein narušuje spánek a druhý den jste tak při probuzení „emocionálně postižení“. Co jiného přijde na řadu, než šálek kávy nebo jiných energetických nápojů, abyste se cítili lépe. Kofein produkuje nárůst adrenalinu, který tak podporuje Vaše emocionální postižení. V odpoledních hodinách na vás stejně tak dolehne únava, což má za následek další přijímání kofeinu a to Vám v krvi ponechává ještě větší množství kofeinu, než bylo při prvním ranním šálku kávy. A jak jsme si již řekli, tak před spaním nemá kofein v krvi žádné přínosné účinky a velmi rychle tak vytváří začarovaný kruh.
Skoncování s kofeinem
Jako každý jiný stimulant, je kofein fyziologicky i psychologicky návykový. Pokud se rozhodnete snížit příjem kofeinu, měli byste tak učinit pomalu pod vedením kvalifikovaného odborníka. Vědci zjistili, že náhlé a příliš rychlé omezení kofeinu způsobuje bolesti hlavy, únavu, ospalost a potíže s koncentrací. Někteří lidé dokonce po snížení dávek kofeinu, den po dni, zaznamenávají příznaky deprese a úzkosti. Při pomalém snižování dávek kofeinu můžete výrazně snížit tyto abstinenční příznaky.