fbpx

2 dubna

Špatní učitelé, kteří to myslí dobře

0  comments

Všichni kolem sebe máme lidi, se kterými máme různorodé vztahy. Od rodiny přes kamarády a známé, pracovní kolegy, partnery a až po ty, kteří nám teprve do života přijdou. Se všemi uvedenými skupinami se potřebujeme naučit dobře pracovat, zejména s těmi nejbližšími. Protože lidé, kteří patří do našeho nejbližšího okruhu a vídáme se s nimi denně, na nás mají největší vliv. I když si to často neuvědomujeme, mají největší vliv na naše myšlení, postoj a v konečném důsledku na naše rozhodování, chování a vlastně celé životy.

Velmi často se setkáváme pak s tím, že nám naši nejbližší radí v našich rozhodnutích. Ať už vědomě nebo nevědomě, prostě to dělají. Nejčastěji je to v období dospívání, ale nejen tady. Hodně ovlivnitelní jsme v náročných životních situacích, které patří přirozeně k životu a našemu osobnímu rozvoji. Může jít o rodiče, kamarády, příbuzné, učitele nebo další blízké, kteří k nám zaujímají nějakou životní roli.

Lidé okolo nás a hlavně ti nejbližší nám radí, protože to myslí dobře. Mají o nás přece starost a nechtějí, abychom udělali nějakou chybu. To je naprosto v pořádku. Smutné ale je, že velmi často nám radí podle sebe. Dívají se na naše životy svýma očima, ale už si neuvědomují, že jsme dost často úplně jiní. Máme jiné cíle, jiné sny, které jsou odlišné od těch, které mají naši nejbližší, pokud je tedy vůbec mají. Nakonec pak může dojít k tomu, že skončíme přesně tak, jak jsme nikdy nechtěli, protože jsme poslouchali špatné učitele, kteří to mysleli dobře.

Pokud si chcete od někoho nechat radit, doporučuji vám, abyste se vždy a za každých okolností podívali na situaci vašeho učitele. Drtivá většina lidí vám totiž bude radit podle sebe a pokud je budete poslouchat, s největší pravděpodobností dopadnete přesně tak jako oni.

Oblast vztahů

Pokud si chcete nechat radit od někoho, jak se máte chovat k ženám/mužům, rodině a přátelům, pak vám doporučuji podívat se přesně na jeho situaci. Pokud vám bude radit člověk, který má perfektně fungující rodinu, milujícího partnera a perfektní vztahy s kolegy a lidmi ve svém okolí, pak ho rozhodně poslouchejte. Pokud je to naopak člověk, který je sám a vztahy kolem něj jsou nefunkční, jděte rychle od něj.

Oblast práce

Tady je to nejjednodušší. Určitě přesně víte, co chcete, takže si nechte radit jen od těch lidí, kteří jsou přesně na tom místě, kde chcete být vy. Chcete být úspěšný businessman? Fajn, pak si nechte radit od super úspěšného businessmana. Chcete být vysoce postavený manažer? Fajn, pak si nechte radit od člověka, který je přesně v takovém postavení. Určitě si potom neberte k srdci rady od člověka, který je v 50 letech nezaměstnaný, je zoufalý a říká vám, co přesně máte dělat, protože to samé dělal i on.

Oblast peněz

Asi nejvíce lidí nám dokáže „perfektně“ poradit, co máme dělat s penězi. Znovu a zase, podívejte se přesně na člověka, který vám radí, jak žije, kam investuje peníze a jaké má výsledky. Vždy mi přijde úsměvné, když mi někdo radí, co přesně mám dělat s penězi a přitom by nejvíce potřeboval poradit on sám.


Zejména naši nejbližší se nám snaží radit, aby nás ochránili od všeho špatného a my náhodou neudělali nějakou zásadní chybu. S úctou, ale říkám a opakuji, dejte pozor, abyste zásadní chybu neudělali právě tím, že budete poslouchat špatné učitele, i přestože to jsou naši nejbližší a myslí to dobře.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center