fbpx

9 srpna

Souostroví odpadků | THE TRASH ISLES

V Tichém oceánu se shluklo obrovské množství plastu, které vytvořilo ostrov o velikosti Francie. Tato Velká tichomořská odpadková skvrna (The Great Pacific Garbage Patch), která byla objevena Charlesem J. Moorem v roce 1997, se skládá ze dvou obřích mas plastového smetí mezi USA a Japonskem. Shlukuje se v ní na 140 miliónů tun odpadu a každým rokem přibývá dalších zhruba 8 milionů. Skupinka aktivistů se rozhodla vytvořit z této obří odpadkové masy stát The Trash Isles a zaslat žádost o jeho uznání přímo do OSN.

Souostroví odpadků má již vlastní vlajku, měnu, poštovní známky i cestovní pas. Nápad vznikl jako reakce na beznadějné pokusy donutit vládu tento enormní problém řešit. Žádost o uznání ostrova jako státního zřízení šel rovnou k představitelům OSN. V případě, že by se podařilo projekt realizovat, byly by členské země povinné postavit se k závažné situaci znečištění oceánu čelem a musely by se podílet na vyčištění ostrova, který každoročně způsobí uhynutí obrovského počtu mořských živočichů. Pod dopisem se žádostí je kromě tvůrců podepsána nezisková organizace The Plastic Oceans Foundation a vydavatelství LADBible.

Autoři kampaně se postupně snaží získat všechny náležitosti, které musí každý stát splňovat. Londýnský designer Mario Kerkstra pro ně vytvořil návrh papírových bankovek, poštovních známek, cestovního pasu i vlajky. Všechny tyto znaky samostatného státu spojuje prvek znečištění a vyobrazení následků pro živočichy i rostliny žijící v oceánu. Měna se bude nazývat Debris, kterou lze přeložit jako odpad. Nominální hodnota bude 20, 50 a 100. Na stodebrisové bankovce můžete vidět racka zachyceného v plastovém obalu, dvacetidebrisovou bankovku zdobí chobotnice obklopená hromadou odpadků, jež se vznášejí na vodní hladině i po ní. Vlajka se skládá z bílé barvy symbolizující oblohu, modré pro znázornění oceánu a zelené plastové láhve, která vyobrazuje znečištění.

Možnost stát se občanem Trash Isles má každý, stačí jen uvést své jméno, příjmení a e-mailovou adresu na petici na stránkách change.org. K dnešnímu dni se zde zaregistrovalo 235,542 podporovatelů z potřebného počtu 300 000. Prvním právoplatným občanem Trash Isles je bývalý viceprezident a environmentalista Al Gore, který se zároveň stal hlavní tváří videa zaměřeného na rizika spojená s hromaděním plastového odpadu a navrhuje řešení pro boj s plastovým odpadem.  Do projektu se zapojil také investigativní novinář a dokumentarista Ross Kemp.

Michael Hughes a Dilatando Almeida tedy splnili všechna kritéria pro založení nového státu uvedená v Úmluvě o právech a povinnostech států z roku 1933. „Udělali jsme vše, co bylo uvedeno v Úmluvě a také vše, co bylo v našich silách. Jestli naši žádost schválí, to ukáže až čas,” uvedli. Dodali, že rozhodující je také podpora fanoušků. Oba doufají, že jejich petice získá milion podpisů.

K tomu jim má pomoci také propagace v rámci sociálních médií. LADBible šíří novinky o kampani mezi svých 53 milionů sledujících. Celá kampaň cílí zejména na mladou generaci, které se problém s plastovým odpadem týká nejvíce. Podle vědců bude totiž do roku 2050 plastový odpad převažovat nad počtem ryb v našich oceánech. A to je opravdu stav, kterého se nikdo z nás dočkat nechce.

Jak na Vás tento projekt působí? Redukujete nějak odpad, který produkujete? Podělte se s námi v komentářích!


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center