Každý den děláme desítky rozhodnutí. K některým máme jasné důvody, nad jinými se sotva pozastavíme a u některých dlouze přemýšlíme, které rozhodnutí je správné. Ať už se jedná o koupi nového smartphonu, správnou odpověď v testu nebo zásadní životní změnu, je dobré vědět, jaké chyby naše myšlení ovlivňují. Právě znalost tzv. kognitivních zkreslení vám může pomoci v lepším rozhodování. Zde jsou ty nejčastější, týkají se i vás?
1) Stádový efekt
Uděláme dané rozhodnutí jen proto, že ho tak dělá většina lidí. Nezapojujeme své vlastní analytické myšlení a přidáváme se k názoru většiny. Je velice jednoduché zapadnout a jít s ostatními. Je to jeden z důvodů, proč jsou porady mnohdy neefektivní. Pamatujte na to až budete ve větší skupině lidí.
2) Zkreslení výsledkem
Hodnocení rozhodnutí podle jeho výsledku, namísto podle jeho racionality v době rozhodnutí. To, že jsem dnes vyhrál 2000 Kč v loterii, neznamená, že jít sázet byla dobrá volba a budu ji doporučovat všem ostatním.
3) Heuristika dostupnosti
Máme tendenci přeceňovat důležitost informací, které nám jsou dostupné. Někdo například může tvrdit, že kouření není nezdravé, protože zná někoho, kdo se dožil 100 let a kouřil 3 krabičky denně, zatímco někdo jiný nekouřil a zemřel na rakovinu plic. Děláme závěry o něčem, o čem máme málo informací. Je to například i skvělý nástroj v marketingu. Pokud divák uvidí reklamu, kde bude název výrobku a následně půjde do obchodu, tak si spíš vybere výrobek, o kterém už někdy slyšel a je mu blíž, než něco, co vidí poprvé.
Chcete se dozvědět o dalších kognitivních zkresleních?