fbpx

2 dubna

Sketchnoting aneb zapisujte kreativně v pár jednoduchých krocích

0  comments

Už vás nebaví neustále si z konferencí odnášet tuny popsaných papírů s poznámkami? Nesete si tolik papírů, že je ani nepřečtete? Je tu další várka informací o efektivním sbíráním a hlavně zapisování informací. Přišel čas si rozebrat metodu zvanou sketchnoting. Je to poměrně nová a velmi progresivní metoda zapisování informací. Sketchnoting je ideální forma propojení psaných poznámek a vizualizace. Díky vizuální formě zapisování si vše mnohem lépe zapamatujete a hlavně vás to bude víc bavit a díky tomu se k poznámkám rádi vrátíte.

Souvísející článek: Magická moc vizualizace a její provedení

Proč, proč a znovu proč

Tak tedy proč? Odpověď je velmi snadná: psané poznámky jsou jednotvárné, nudné a obyčejné a jsou většinou velmi těžké na zapamatování. Vizuální zachycení informací těmito problémy netrpí, o jednotvárnosti nemůže být řeč, protože jediné, co vás omezuje, je hranice vaší mysli. A naše mysl hranice nemá, takže se nikdy nezačnete nudit. V případě, že se vy sami připravujete prezentaci vás, nebo vašeho projektu, jste právě našli vynikající způsob.

Vizualizace informací pomůže správně si utříbit myšlenky jak vaším posluchačům, tak vám, a navíc máte krásný plán na celou přednášku. Zároveň vám tento styl pomůže udržet pozornost na přednáškách, protože nepřemýšlíte o přijatých informací v řádcích a odstavcích, ale musíte být kreativní a tím udržíte vaši pozornost naplno. Tato dovednost dokáže i nudnou přednášku proměnit v zajímavou studijní zkušenost.

Díky propojení obrázků a textu se vaše poznámky stanou velmi snadno použitelnými i po několika týdnech v šuplíku. Obrazy, které jsou propojeny s textem, vytvoří ve vaší hlavě silné vazby, které se vám vybaví i po dlouhé době.

První jednoduché zásady
  1. Kvalitní vybavení je vždy základ úspěchu. Není to velká investice, ale je dobré začít kreslit s kvalitní fixou, která se vám skvěle drží, nerozpíjí se a má seříznutou špičku, díky čemuž můžete rozlišovat tloušťku a typy čar. Zároveň, pokud nechcete investovat hodně, vám pro začátek bohatě postačí černý fix. Později je dobré kombinovat růžné barvy, ale příliš se nedoporučuje použití více než dvou barev. Pokud budete chtít šetřit místem, je potřeba kvalitní papír, který nepropíjí.
  2. Fixu a papír máme. Teď je důležité začít cvičit základní tvary. Různé druhy čtverců, kruhů, trojúhelníků, hvězdy. Základní objekty, mapy nebo slavné značky.
  3. Je důležité začít co nejdřív kreslit. Nedokážete vnímat na přednášce všechny informace a do toho ještě vše zachytávat do kreseb. Proto je dobré začít v klidu doma. Zapněte si přednášku na stránce TEDx, nebo na Coursera. Obě stránky poskytují výborné přednášky zdarma. Nakreslete si začátek přednášky. Ještě, než se samotný speaker chopí slova, je dobré si třeba nakreslit jeho karikaturu a nakreslit informace o přednášce.
  4. Jako v každém výtahu musíte i nyní zachytávat jen důležité informace. Samozřejmě nedokážete zachytit vše, co se na přednášce řekne a není to ani cíl. Důležité je zachytit a zakreslit důležité fráze a pasáže výkladu. A ty patřičně označit.
  5. Používejte metodu C.R.A.P. (Contrast, Repetition, Alignment, Proximity) Contrast je snad každému jasný, je dobré používat barvy – hlavně dvojice s vysokým kontrastem (bílá, černá). Repetition je další důležitý prvek. Najděte si pro jeden zápis jeden styl a ten opakujte napříč celou přednáškou. Nemíchejte různé styly dohromady. Dosáhnete tím jedině zmatku. Alingnment je jednoduché přiřazování závažnosti ke každé informaci. Každá informace je jinak důležitá, tak ať je to ve vašich zápisech vidět. Proximity po vás vyžaduje, abyste shlukovali informace, které jsou v nějakých vazbách v sobě. Například na jednom místě mít historii firmy, o které posloucháte. Další část bude na klíčové produkty, další na marketing, a tak dále.

Sketchonoting je výborný. Je to hra s barvami, tvary a fantazií. Nedá se vás psaním článků nic naučit, ani to nebyl cíl tohoto článku. Doufám, že jsem vám předal dost informací na to, abych ve vás probudil vlastního tvůrčího ducha a zvědavost. Přeji krásné zápisky.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center