fbpx

2 dubna

Sebehodnota jako základní otázka lidského bytí i úspěchu

0  comments

Není to tak dlouho, co jsem psal o Janě, která funguje jako firemní čarodějka. Psal jsem, že Jana pracuje s věcmi, které jsou někomu možná trochu vzdálené, s věcmi jako je energie, sebehodnota a další. Dále jsem se zmiňoval o tom, že se mi na Janě líbí „pevně usazený postoj“.

Související článek: Firemní čarodějka: Jak najít to, v čem jsme předurčeni?

Právě ten postoj mě hodně zajímá, resp. to, jak ho získat. Myslel jsem si, že odpověď na otázku, co ho způsobuje, budou právě Janiny schopnosti, které má z dob dospívání a které jsou výjimečné. Tohle mi, zcela nevyvrátila, ale seznámila mě s faktem, že je ještě jedna strana uvědomění a ta je možná ještě zásadnější.

Chtěl jsem samozřejmě, vědět co to je a jak to funguje, a tak jsem se ptal, zda je možné se tuhle techniku naučit? Jana se usmála a odpověděla, že ano. Respektive že mě seznámí s jednou stránkou vědomí, která tohle ukotvení a vědomí nese na svých bedrech. Ještě než jsem stačil promluvit, mi Jana řekla, že sebevědomí to není, i když si to většina lidí myslí. Také jsem byl přesvědčený, že sebevědomí je to, o čem bude řeč. Jana mi vysvětlila, že sebevědomí je nižší článek a součást něčeho daleko hlubšího. Sebevědomí má totiž velmi moudrou „nadřízenoou“ a tou je SEBEHODNOTA. Vysvětlila mi, proč většina technik na zvýšení sebevědomí dřív nebo později přestane fungovat a člověk potom cítí ještě větší prázdnotu než před tím. Zde cituji vysvětlení a přirovnání k bazénu pro názornost.

Zákon zachování energie funguje a všechny tyto techniky jsou pouze o tom, že se přelévá určité množství energie do několika nádob. Představte si sebehodnotu, jako bazén, který je nadřazený menším bazénkům sebelásky, sebevědomí, sebeuvědomění a dalším.

Vysvětlím Vám to na příkladu – v bazénu sebehodnoty máte 100 jednotek, které mají zásobit bazén sebevědomí 33 jednotkami, bazén sebelásky 33 jednotkami a bazén sebeuvědomění 33 jednotkami (uvádím pouze tři bazény, ve skutečnosti je jich tam více, ale ať se to dobře počítá). A Vy se v tuto chvíli rozhodnete, že se zacílíte na sebevědomí. Zjistíte, že Vám 33 jednotek nestačí, tak zvednete přítok jednotek na 50 – tady už se začínáte cítit sebevědomě…. Chvilku… Proč chvilku? Protože ostatním bazénům jste ubrali. Sebevědomí má 50 jednotek, sebeláska 25 (takže sice máte sebevědomí, ale nemáte se rádi) a sebeuvědomění má také 25 (vůbec netušíte, co tu děláte, ale víte, že to děláte jako king).

Jak docílit toho, abyste zvýšili jeden z aspektů sebe a neubrali jinde?

Jedině tak, že zvětšíte množství jednotek v hlavním bazénu a to je bazén sebehodnoty. Ve chvíli, kdy sebehodnota bude obsahovat 150 jednotek, tak každý z bazénů má 50, a to dlouhodobě. Stabilně bude zásobován množstvím, které vy jako celek potřebujete k dlouhodobému pocitu štěstí a pohody.

Je to docela logické a pochopitelné. Zajímá mě, jak se dopátrat k tomu, co moje sebehodnota chce a jak ji podpořit.

Odpověď opět s nevinným úsměvem, zněla: „Odpověz si na otázku Kdo jsi a proč tu jsi.“ Aha, takže základní otázka lidského bytí, na kterou se snaží přijít každý člověk. Nedalo mi to a zeptal jsem se, zda Jana nemá nějaký způsob, jak na tuto poměrně těžkou otázku odpovědět. Odpověděla mi, že samozřejmě má a také se přiznala, že ji stále baví ty překvapené oči klientů, kterým tuto otázku pokládá. „Ondro, řekni mi kdo jsi? Než odpovíš, že jsi muž, otec, manažer, tak tě zastavím, to není správná odpověď. Zkus to bez pohlaví a funkce.“

Sebehodnota stojí na základních 4 pilířích:
  • Já ( kdo jsem)
  • Proč ( v čem jsem jedinečný/á)
  • Nadhled
  • Vize (utíkám…kam? Nevím, ale utíkám… Ok, tak šťastný let…)


Zkuste si uvědomit kam opravdu v životě chcete dojít.
Ne kam Vás tlačí ego, společnost, cílevědomost, ale KAM OPRAVDU CHCETE DOJÍT, vy sami za sebe. Dívejte se na situace z nadhledu věku a zkušeností, moudrosti a klidu. Uvědomte si, v čem jste přínosem pro tento svět a tím pádem čím prospíváte i sami sobě – opět takové obecné věci, jako že umíte krásně malovat, či dobře programovat si napište tak maximálně do deníčku, sebehodnotu to zase tak moc nezajímá. Ta řeší skutečnou jedinečnost. A z tohoto výsledně vytvořte KDO jste.

Související článek: 3 fakta, díky kterým dosáhnete úspěchu

Jana mi řekla, že její klienti tohle uvědomění dosahují přibližně do dvou měsíců. V ten okamžik se jejich sebehodnota rozvíjí jako krásný květ, zarostou do země pevně a stabilně a stejně tak jako to vnímám u Jany, je jejich postoj pevný. Z jednoho prostého důvodu. Protože VĚDÍ.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center