fbpx

2 dubna

Rozvíjejme naše sebevědomí aneb Proč je lepší být flexibilním než tvrdým v souboji s prudkým větrem

0  comments

„Většina lidí neuspěje ne proto, že jim chybí dovednosti a schopnosti dosáhnout cíle, ale prostě proto, že nevěří, že cíle dosáhnou.

Tim Ferris

Skutečné sebevědomí pramení z víry v sebe sama. Z víry ve vlastní schopnosti a síly. Ať to nazvete sebevědomím nebo sebedůvěrou, to nechám na vás, ale podstata je stejná. Zdravé sebevědomí představuje vstupenku do světa úspěchu v osobním i v pracovním životě.

Přemýšleli jste už někdy nad tím, k čemu všemu byste se odhodlali, pokud byste neměli strach dané věci uskutečnit? Položte si tuto otázku a pokuste se na ni upřímně odpovědět.

Ve většině případů určitě nejde o seskok padákem nebo výlet na severní pól. Spíše se tyto odpovědi blíží k vašemu každodennímu životu, jako jsou například změna únavného a nenaplňujícího zaměstnání, rozběhnutí vlastního byznysu, odstěhování se do jiného města, vycestování za dobrodružstvím nebo ukončení vyčerpávajícího vztahu. Takové rozhodnutí nebo činy podobného charakteru ve vás mohou vyvolat až panický strach něco změnit.

Co když se to nepodaří. Co když neuspěji nebo co když přijdu o všechno.

Tyto a různé další konspirační teorie“ ohledně neúspěchu se vám honí hlavou, když se snažíte udělat nějaké důležité rozhodnutí.

Jedna z mých rad zní: pokud si dokážete vyvodit ty negativní následky, pokuste se podívat i na tu pozitivní stranu. To znamená, že co když opak bude pravdou. Co když se mi ve všem podaří uspět. Co když určitou změnou můžu dosáhnout nové zkušenosti a schopnosti. Poznám tím nová nepoznaná místa nebo lidi.

Velikost vaší sebedůvěry vám umožní, abyste dříve přijali nové výzvy. Abyste si věřili ve složitých situacích, abyste dokázali zvládnout neočekávané úkoly a plně využili svůj talent, dovednosti a schopnosti. Vaše sebedůvěra vám pomůže nebát se důsledků vašich omylů.

Související článek: Jsou pády naším pomocníkem? Jak je máme chápat?

Jednejte tak, jako by selhání nepřicházelo v úvahu a úspěch máte zaručen. Zbavte se každé myšlenky na to, že nedosáhnete svého cíle. Buďte odvážní a nedávejte své představivosti žádná omezení. Nikdy nebuďte vězněm své minulosti, ale staňte se architektem své budoucnosti.

Nedokážu vám zaručit, že se vám v něčem podaří uspět. Je to jedna velká neznámá, ale určitě si můžete být jisti změnou, která přijde. Lidé, kteří mají zdravé sebevědomí, zaměřují svou pozornost na to, co mohou změnit, a jaké pozitivní výsledky změnou dosáhnou. Nezamýšlejí se nad tím, co nemohou nebo nedokážou ovlivnit. Přece bez sebevědomí se všechny cíle a výzvy jeví jako nedosažitelné. Pamatujte, že úspěch se nemusí dostavit ihned. To, co se dostaví okamžitě, je nový poznatek, že daný cíl musíte získat pomocí jiné cesty. Z dobrého je třeba se těšit a ze špatného poučit a zkusit to změnit.

Důvod, proč své hluboké touhy neodhodláte zrealizovat, není ani tak nedostatkem finančních prostředků nebo fyzické slabosti – hlavním důvodem je nedostatek sebevědomí.

Přece věřit v sebe je vědomá volba. Je to postoj, jakým k sobě budete přistupovat. Je to vaše nastavení mysli. Pokud chcete být úspěšný, musíte věřit, že jste schopen si váš život snů vytvořit.

Skutečné sebevědomí neznamená být perfektní“. Sebevědomí totiž pramení ze sebepoznání, z víry v sebe sama a ze schopnosti vyrovnat se s tím, co život přináší.

Přestože ne vždy ve všem máte pravdu a ne vždy jste si jistí, zda jste udělali správné rozhodnutí, pamatujte, že každému z času na čas něco nevyjde. Pomocí vašeho sebevědomí se však budete schopni opět postavit na nohy. Zdravé sebevědomí vám má sloužit jako berlička, která je však flexibilní jak strom ve větru. Být flexibilní znamená být mnohem silnějším. Je lepší dokázat se ohnout ve větru, než být tvrdý a zlomit se. Vše, co se vám děje, je přesně to, co se vám dít .

K tomu, abyste získali vyšší sebevědomí, doporučuji soustředit se na své silné stránky. Je třeba pracovat s nimi a rozvíjet je. Také zůstaňte autentickým, důvěřujte své intuici a udělejte určité věci po svém. Naučte se nebát vlastního strachu a akceptovat možnou kritiku. Protože schopnost změnit myšlenku na věci je tajemstvím úspěchu.

Související článek: 5 úžasných rad, jak se zbavit obav. Máte strach? 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center