fbpx

2 dubna

Rozhodování v našich životech aneb jak je správně učinit

0  comments

Každý z nás se rozhodně nejednou v životě potýká se situací, ve které netuší, jak se rozhodnout. Přemýšlíme, jaké kroky učinit, abychom neudělali chybu a našeho rozhodnutí nelitovali. Snažíme se vyhledávat informace a hledat lidi, kteří si podobnou, nebo dokonce identickou situací prošli a žádáme je o radu. Častokrát ale jejich odpověď není pro nás zrovna potěšující. V hloubi duše však víme, co chceme. Snad ze strachu hledáme všemožné odpovědi, přestože  tu správnou odpověď už dávno známe. Jak tedy učinit to správné rozhodnutí, aniž bychom toho museli litovat?

Dva hlasy

Každý z nás se určitě často setkává s takovým tím bojem uvnitř sebe samotných. Jeden hlas se hádá s druhým. Který ale poslechnout? Vaše práce vás unavuje a rádi byste své zaměstnání změnili, ale jeden hlásek vám říká něco jako: „Jo, to bude super. Změnu potřebuješ, rozhodně tím nic nezkazíš!“, ale ten druhý naopak dělá neplechy a snaží se ten druhý překřičet: „Ale budeš muset dojíždět! To se ti vůbec nevyplatí. Navíc vstoupíš zase do cizího kolektivu. To nemá cenu, určitě jinde nedostaneš tolik peněz co tady, a když ano, tak to bude ještě horší! Nezkoušej to, nestojí to za to!“ A co potom? Upadáte do depresí, hledáte pomoc u přátel, u rodiny a občas také nahlédnete i do veřejných diskusních fór na internetu, ale to rozhodnutí nakonec stejně musíte udělat jen vy sami! Který z těch vnitřních hlásků tedy poslechnout, a který naopak ignorovat?

Rozhodujte se s rozvahou

Žádná ukvapená rozhodnutí! Právě taková jsou většinou ta, kterých litujete. Rozhodujte se jedině tehdy, pokud nejste v takovém emocionálním rozpoložení, které by rozhodování mohlo dost ovlivňovat. Pokud jste ve vzteku nebo naopak velmi šťastní, není to zrovna ta pravá chvíle. Velké rozhodnutí nelze s rozvahou učinit během několika vteřin či minut. Sledujte průběžně vaše pocity! To je klíč ke správnému rozhodnutí, protože právě vaše pocity vám našeptávají odpověď, zda situace, ve které nyní jste, se vám líbí, nebo naopak cítíte, že je třeba udělat změnu!

Nehleďte na ostatní

Ať už vám sebezkušenější člověk poradí, co máte udělat, neznamená to, že ho musíte poslechnout. Pokud čelíte skutečně nějakému velkému rozhodnutí ve vašem životě, je lepší toto prodiskutovat s člověkem, který je vám opravdu blízký a pochopí vás. Většina lidí vám stejně řekne, co by udělali oni.

Nehledí na to, co chcete vy.

Pokud například ve vašem vztahu panuje nejistota a cítíte se nešťastní, klidně se svěřte. Ale nenechte se ovlivnit. Lidé, kteří vás skutečně znají a mají rádi, vás pochopí a podpoří. Pokud jde o ostatní, tak těm se stejně nikdy nezavděčíte. Musíte jít vstříc svému štěstí, přestože hlasy ostatních a jejich názory jsou takovými těmi strašáky, kteří se vás snaží ovlivnit.

Uvědomte si, že oni za vás neplatí složenky, oni nemají takové cíle a přání jako máte vy, nemají stejný vkus ani vzhled. Každý jsme originál a každý tak musíme jednat dle hlasu svého srdce. Jedině tak můžeme být šťastní.

Co když toho budu litovat?

Nikdy nelitujte toho, co jste udělali. Sama jsem učinila rozhodnutí, které mi málem fatálně změnilo život. Správně bych toho měla litovat. Ale lituji pouze toho, že jsem ublížila někomu jinému než sobě. Samotné rozhodnutí vedlo k uvědomění si svých priorit a cílů. Ukázalo zase ten správný směr. Vytvořilo to ze mě člověka moudřejšího a zkušenějšího. Ponaučeného. Ať už se jedná o jakékoli rozhodnutí a jste si skutečně jisti, že to chcete udělat, nehleďte doleva, doprava. Pořádně nad tím popřemýšlejte, zda to skutečně chcete, a pokud ano, udělejte to. V tu chvíli jste se tak rozhodli z nějakého důvodu, takže to rozhodně nebylo zbytečné. Naopak vás to posune.

A nezapomeňte, všechno jde, když se chce. Řešení se najde vždycky….

banner_předplatné_1280

Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center