fbpx

2 dubna

Ráj pro oči, mysl, chuťové buňky a vlastně celé tělo

0  comments

Dny se pomalu zkracují, slunce ubývá, počasí se horší každým dnem. Změny počasí, déšť a nastávající podzim, to je ideální čas na prodloužení extrémně teplého léta a odlet do přímořského ráje, který se nemusí nacházet půl světa od naší republiky, ale v době letecké přepravy se nachází doslova za rohem. Tímto rájem se pro vás může stát nedaleký stát s bohatou historií, nádhernými plážemi a nepředstavitelným přírodním dědictvím. Ano, je to Itálie.


Antická velmoc, renesanční myslitelé i boží služebníci

Antické období, kdy Římská říše ovládala většinu tehdy známého světa, po sobě zanechalo tak bohatou historii, že se podobnou nemůže pochlubit téměř žádná jiná země Evropy. V renesanční době to byly opět městské státy na území Itálie, které byly na vrcholu technického a intelektuálního pokroku. Na italském území se také zformovala církev a jako své sídlo si zvolila hlavní město Řím, ve kterém se, až na krátkou přestávku, usídlila až do dnešních dob. Oblast Apeninského poloostrova skrývá množství měst, které stojí za to zhlédnout. Každé město v sobě ukrývá originální zážitek a odlišný způsob života. Každého napadne město Řím, Neapol, Florencie, Palermo nebo Janov. Ale přeci jen je jedno město, které lehce vybočuje a je na jakémsi pomysleném žebříčku oblíbenosti v konkurenci těchto obrovských měst. Mluvím o malém městečku na severovýchodě Itálie v blízkosti města Terst.

Město kanálů, gondol a kultury

Řeč byla o plovoucím městě Benátky. Benátky jsou ideálním městem na začátek dovolené. Luxusní hotely, v tomto malebném městě protkaném historickými památkami, poskytují veškerý myslitelný komfort, který dnešní hotely mohou nabídnout. Přepychové hotely vypadají jako pamětihodnosti samy a perfektně zapadají do stylu okolních památek. Díky tomu, je dojem z města ještě silnější a působivější. Pokud vám toto nestačí, tak jsou k dispozici i pokoje s výhledem na Dóžecí palác, což je zážitek sám o sobě. A co vůbec v Benátkách přes den dělat? Je úplný hřích strávit den v prvotřídním hotelovém wellness centru, když hned za dveřmi se skrývá město protkané památkami a dobrodružstvím. Ať už je řeč o zmiňovaném Dóžecím paláci nebo třeba o bazilice svatého Marka (nejstarší kostel v Benátkách), tak každá stavba vypovídá o jiné době lidských dějin. Právě tato pestrobarevnost dělá z Benátek tak úžasné místo. Po dlouhém dni stráveném poznáváním Benátek, není nic lepšího než se na chvíli zastavit, uvolnit se a dobře se najíst. Možnosti jsou v zásadě dvě. Je možnost zajít do luxusně zařízené ristorante, kde zažijete pravou luxusní večeři v benátském stylu. Nebo je možnost se zastavit na jídle v malé, většinou rodinné tratorii, kde nezažijete přemíru luxusu, ale na chvíli se můžete cítit jako pravý Ital. V tratorii vás nečeká vybrané chování personálu ani puntičkářské dodržování pravidel slušného stolování, ale i přesto je zážitek jedinečný, úžasný a nezapomenutelný.

220

Bílé pláže, smaragdové moře a nekončící pohoda

Posuňme se o kus dál na jihozápad, do středu Středozemního moře, na krásný ostrov Sardínie. Cesta z Benátek je velmi pohodlná. Z benátského letiště se dostanete bezstarostně přímým letem až do hlavního města Cagliari. V hlavním městě vás vyzvedne vámi vybraný hotel a odveze vás do ráje relaxu, bílých pláží a smaragdového moře. Hotely jsou většinou situované na pobřeží, tudíž bydlíte v podstatě na pláži. Standardem dobrých hotelů je kvalitní wellness centrum, venkovní bazény se sladkou, ale i slanou vodou. Pokud jste golfoví nadšenci, tak si také přijdete na své, u vybraných hotelů, najdete nádherně upravená, plnohodnotná hřiště. Večery na Sardínii poskytují další skvělý zážitek, klasické italské večerní menu. To znamená, vynikající předkrm z lahodných rajčat, s lístky bazalky a bůvolí mozzarellou. Výborná italská rajčatová polévka, první chod složený většinou z těstovin, druhý je masový chod, například čerstvě vylovená ryba přímo z vod kolem ostrova, a jako zákusek například lehoučká panna cotta. A k večernímu posezení při sklence vína se výborně hodí výběr z italských prvotřídních sýrů. I když je pobřeží Itálie od ostrova coby kamenem dohodil, zažijete tu úplně odlišný svět. Na rozdíl od přelidněného pobřeží Itálie je Sardinie klidný kout plný pohody. A i přes bílý písek na plážích si na své přijdou i vášniví horští turisté nebo horolezci. Vylézt na skálu, která se zvedá přímo z pláže, je zážitek na celý život. Takže pokud se nevydržíte válet celé dny na pláži a k dobytí energie vám nejvíc pomáhá pobyt v náruči matky přírody, tak je toto místo stvořené přesně pro vás.


Nechcete se nechat vysávat sychravým českým počasím? Potom doufám, že jsem vám dal inspiraci, kam zamířit na svou další cestu a jak naplno využit váš čas strávený na dovolené, jak odpočinkem, tak poznáním. Itálie je nádherné místo, které stojí za návštěvu, ať jste v kterémkoli věku. Teď už nezbývá, než popřát bon voyage.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center