fbpx

2 dubna

Proč se často při komunikaci nechápeme a jak tomu předcházet?

0  comments

Známe ty vášnivé debaty, dohady a hádky, ze kterých odcházíme s nenápadným pocitem prázdna? Často se dostáváme do konverzací, kde se zkrátka s druhou stranou nedokážeme pochopit. Neposlouchá nás, skáče do řeči a téma vždy svede k sobě samému.

Takovýto komunikační bermudský trojúhelník známe jistě do jisté míry každý. Ať je to se šéfem v práci, s přítelkyní, nebo s kamarádem u piva. Nic nás neštve víc než to, když nás druhá strana nechápe a vypadá to, že ani pochopit nechce. Co když lze komunikovat tak, že v druhém vzbudíte pocit přijetí, pochopení, souznění a lásky? Proč se vlastně nechápeme?

1.    Chceme být sami pochopeni

„Tak počkat, ty mi říkáš, že se mi nedaří se s druhým pochopit, protože chci být logicky i já pochopen?!“
Ano, přesně to říkám. Z podstaty člověka chce být každý pochopen každý hájí své zájmy – což nejčastěji bývá právě ono pochopení. Chceme tak urputně pochopení od druhého, že mezitím co povídá a vysvětluje svůj úhel pohledu, tak my přemýšlíme nad tím, co odpovíme. A samozřejmě to stejné probíhá i na druhé straně – mezitím co mluvíte, tak druhá strana přemýšlí, co na to řekne – protože chce být pochopena. To je jak když mluví dub do dubu, že?

2.    Otočte to!

Komunikaci alá “dub do dubu“ používá drtivá většina planety! My tento nešvar můžeme otočit v naše dobro – každý chce pocit pochopení, tak nač jej tomu druhému nedat záměrně? Celá magie tkví v tom, že prvně se snažím pochopit druhého. Jakmile mám pocit, že druhého chápu, tak mu dám náležitou zpětnou vazbu: „Ty jsi tedy řekl… a taky…, proto máš pocit…. Chápu tě správně?“ Pokud odpoví ANO, tak začnu mluvit já.

„Prvně pobídnu druhou stranu, ať mluví do své spokojenosti a já budu jen a pouze vědomě naslouchat a s upřímným zájmem se doptávat.“

Pozn. Předchozí větu si přečtěte znovu, protože to je ten klíč.

Dovol mi pochopit tebe a až budeš mít pocit, že tě dostatečně chápu, tak potom budu mluvit já.

3.    Hra s podvědomím

Garantuji vám, pokud prvně upozadíte sebe a budete s upřímným zájmem mluvit s druhým tak, abyste prvně pochopili jeho a až pak se snažili o pochopení sebe, tak vaše oblíbenost rapidně vzroste.

Jak to? Odpověď je prostá – jak se cítíte s člověkem, který vás chápe? Ať chceme nebo ne, s takovými lidmi nám je zkrátka skvěle. Pokud obrátíte komunikační styl a vzbudíte tak pocit pochopení, tak nejen, že druhý začne naslouchat vašim slovům (a vy máte prostor, abyste byli pochopeni), ale má podvědomý pocit, že mu rozumíte = že ho přijímáte takového, jaký je, že ho máte rádi.

Geniálně jednoduché, neocenitelně mocné. Nebyl by ten svět o trochu hezčí, kdybychom se chápali? Již víte, že k tomu vede jednoduchá cesta skrz upřímné naslouchání a zájem. Každý máme svůj svět ve svých rukou, tak toho využijme!

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center