fbpx

2 dubna

Problém s velkým P aneb jak přestat činnosti odkládat

0  comments

Nedávno jsem se setkala s člověkem, který už dlouho chtěl začít pravidelně běhat, ale nikdy mu to nevydrželo déle jak 14 dní. Ptala jsem se ho, proč si myslí, že to tak je. Odpověď byla nevím. Zato já možná vím.

Pokud chceme do života začlenit nějakou novou rutinu, je potřeba ji dělat:

1. Pravidelně

Jakmile si vymezíte na činnost čas, je třeba jej vždy dodržet. Stačí, abyste si jednou řekli: „Kašlu na to dnes,“ a už začínáte mít problém. Když jste činnost vynechali teď, nebude vám vadit ji vynechat i jindy. Po nějaké době vám to připadne tak normální, že ji budete vynechávat více a více, až se z toho stane výjimková činnost a nebo ji přestanete dělat úplně.

Abyste tomu předešli, je dobé ji aplikovat:

2. Nejlépe denně

Nejlepší způsob, jak z něčeho udělat rutinu, je dělat činnost denně. Nejlépe ji spojit ještě s nějakou jinou denní činností nebo dobou. (Po probuzení, vždy v 8:00, před večeří… Záleží na vašich možnostech a na vaší nápaditosti.)

Také je dobré:

3. Naučit se rutině na drobnostech

Pokud patříte mezi ty, kteří mají problém donutit se do činností, jako jsou běhání, učení, přečtení knihy apod. a jste z toho nešťastní, není vůbec nic ztraceno. Snažíte se totiž vypočítat maturitní příklad na 1. stupni.

Potřebujete začít na drobnostech. Potřebujete se naučit rutinu na činnostech, které vám nezaberou mnoho času. Ty se vám nebudou zdát tak náročné a je větší šance, že je dodržíte. Když pak budete postupně náročnost zvyšovat, dostanete se na úroveň, kde jste chtěli být.

Za drobnost lze považovat třeba napsání nějakého slova na papír a připnutí ho na ledničku. To pak můžete zvýšit na větu. Časem můžete věty vyměnit za citáty, které budete vždy hledat. Poté místo citátu si přečtete článek a z něj si vypíšete hlavní myšlenku nebo to, co vás zaujalo. A pak jste jen krok od toho číst denně alespoň jednu kapitolu knihy.

Na mnoho lidí platí:

4. Motivace

Další způsob, který vás snadněji naučí rutině, je motivace. Stanovte si odměnu, kterou si dopřejete vždy, když činnost dodržíte.  Musí ale na vás samozřejmě platit. Bude vás pak motivovat k tomu, abyste činnost udělali.

Kreativitě se meze nekladou. Lze najít další způsoby, jak se naučit rutině. Toto můžete považovat za odrazový můstek. Pamatujte však, že nejdůležitější ze všeho je odhodlání. (A také důvod, proč činnost chcete dělat.)


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center