fbpx

2 dubna

Přestaňte prokrastinovat a učiňte tak svůj život lepším

0  comments

Dnešní doba s sebou kromě mnohých výhod přináší i stejné množství úskalí. Ačkoli můžeme komunikovat naprosto odkudkoli pouze naším mobilním telefonem, zdá se mi, že mnoho lidí se cítí být ztracených. Právě svoboda a rychlost informací nás dostává do stále silnějších pout. Můžete mi oponovat, ale jelikož nyní má člověk nepřeberné množství možností, nedokáže si vybrat. Právě to je jeden z nejčastějších důvodů prokrastinace, nerozhodnost a neschopnost si zvolit, co budu právě nyní dělat.

Samotný pojem označuje až chorobné a zaryté odkládání úkolů a povinností. Prokrastinující člověk dělá zpravidla naprosto jiné věci než ty, které jej posouvají k jeho cíli. Jistě to sami znáte – nějaký úkol odložíte jednou, dvakrát, poté třikrát a tak to jde stále dokola. O prokrastinaci se jedná v případě, že s tímto máte problém delší dobu a úkoly plníte s velikým opožděním nebo vůbec ne. Proto se na příštích několika řádcích pokusím osvětlit, jak se podobným potížím vyhnout.

Máte omezené množství času

Základním a vůbec prvním krokem je uvědomit si, že čas je jediná komodita, která vám neustále ubývá. Je jedno, že nyní nemáte v kapse ani vindru, za rok můžete být milionář. Co je ale horší? Přeci to, že ten čas vám již nikdo nevrátí. Máte – li dnes splnit své vytyčené úkoly na vaší cestě k cíli, ale necháte je být, právě jste přišli o jeden den, zatímco někdo jiný se mu o den přiblížil. Zde neplatí, že když se zastavíte, nic neztratíte, pokud se zastavíte v toku času, posouváte se zpět. Ve své podstatě marnění času znamená i to, že dáváte výhodu svým konkurentům, jelikož jejich pole působnosti je volné, když vy sedíte u televize.

Máte dostatečně silnou motivaci?

Ano? Pokud ano, proč se k vašemu snu neženete plnou rychlostí hlava nehlava, ale jen se na něj z dálky díváte a stojíte? Na toto téma bylo sepsáno bezpočet knih i článků. Já osobně zastávám názor, že může posloužit jak vnější, tak i vnitřní motivace. Ovšem když cítíte, jak vás vaše cesta za úspěchem postupně naplňuje, půjde se Vám snáze, než když na vás budou padat tuny bankovek, ale budete prázdní.

Ovládejte se

Snažte se kontrolovat své chtíče a emoce. Drtivá většina lidí se rozhoduje na základě emocí a pocitů. Teď máte například chuť na zmrzlinu, ale když si ji koupíte, nezbude vám na jídlo. Jste unaveni z práce a proto se vám nechce ještě dělat na vašem projektu. Jenže je teprve pondělí a vy půjdete do práce ještě další čtyři dny, o víkendu se má přeci odpočívat a pak je člověk zase pět dní unavený z práce.

Rozhodněte se

V našem světě se hraje o čas a proto vítězí ten, kdo se dokáže rozhodnout správně a rychle. Místo toho, aby jste půl hodiny přemýšleli nad tím, jaký z hromady úkolů uděláte jako první, jste mohli začít od jakéhokoli a mít již část práce za sebou. Nikdo vám nebude přesně říkat, co máte dělat, a navigovat Vás, za předpokladu, že nejste ve škole. Je jen na vás, abyste si určili důležitost jednotlivých bodů ve vašem plánu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center