fbpx

2 dubna

Přestaňte pracovat, najděte své povolání

0  comments

Každý z nás touží po štěstí a to nejen v soukromém životě, ale i v tom pracovním. V práci trávíme většinu dne, a proto je důležité, aby pro nás byla práce příjemnou a abychom ji prožívali v naprosté pohodě. Jedním ze způsobů, jak toho můžeme dosáhnout, je možnost, že budeme v tom, co děláme, opravdu dobří a přitom v tom najdeme určitou rovnováhu. Rovnováhu mezi naším uspokojením, vyzvednutím svých silných stránek a naší výjimečností. I díky tomu můžeme získávat nové znalosti a zkušenosti a postupně si tím vybudovat osobní značku.

Zaměřme se na to, nemít pouze zaměstnání, ale objevit v tom, co děláme, i své povolání. Povolání, které nás baví a v kterém neutichá touha zdokonalovat se a pokračovat. Ne nadarmo se říká: „Najdi si práci, která tě baví, a už nikdy nebudeš muset pracovat.“ Proto je důležité najít to, v čem jste opravdu dobří, výjimeční a jedineční.

Provádět něco s nadšením, tzv. životním entuziasmem, představuje hnací motor i v dosahování skvělých výsledků. Přece všechny velké věci byly dosaženy z vize, nadšení a silné touhy po dosažení.

Největší chybou v životě je začít něco dělat jen kvůli vydělávání peněz. Dělejte to, na co podle vás máte nadání a pokud vám to půjde dobře, peníze přijdou samy. – Greer Garson

Náš život je studiem pozornosti. Má tendenci ubírat se k věcem, které nás nejvíce naplňují a poutají naši pozornost. Proč je tedy tolik lidí nespokojeno s prací, kterou dělá? Ve většině případů chodí do práce s pocitem frustrace a beznaděje to změnit. Vždyť každý z nás má svobodnou vůli vybrat si, čemu se chce a dokáže naplno věnovat. Dnes je již možné živit se prakticky čímkoliv. Ať vás napadne cokoliv, někdo na tom vybudoval svou kariéru a vydělal spoustu peněz. I kvůli tomu bychom měli znát sebe samotné – své limity, talent a sílu.

Myslím si, že je velmi důležité věřit nejprve v sebe sama. Je to jediná cesta, abychom mentálně přežili vše, co se v životě děje. Buďte proto proaktivní, snažte se lépe pochopit změny kolem vás a vnímejte je spíše jako příležitosti. Každý den vnímejte jako příležitost a vytěžte z něj maximum. Přemýšlejte nad tím jací jste, co vás baví a nebaví, co vás těší či trápí, co považujete za dobré a špatné, jaké jsou vaše dobré a špatné stránky, v čem se vám daří nebo nedaří, co opravdu chcete a nechcete. Když se podíváte na současnou práci, která část vás nejvíce těší? V jaké činnosti v rámci této práce jste nejlepší? Jste přínosem pro firmu nebo celkovou společnost? Pokud byste mohli vykonávat jedinou činnost po celý den, co by to bylo, aby vás to naplnilo?

Můžete se inspirovat lidmi, kteří jsou stále spokojení s tím, co dělají. Patří mezi ty, kteří se probouzejí s pocitem výzvy a odhodlání to dosáhnout.

  • Tito lidé přesně vědí, co jim přináší radost a co je naplňuje energií. Energií nejen pro práci, ale i celkový život. Našli výzvu v práci, která je nejprve zaujala a postupně se stala silnou motivací pohánějící vpřed.
  • Neposlouchají rady druhých. Soustředí se na to, co chtějí dosáhnout. Lidé, kteří mají rádi svou práci, nedovolí druhým, aby jim ji rozmluvili. Ti, co umí říci ne a jdou si pevně za svým cílem navzdory všemu, jsou v konečném důsledku úspěšní a svou práci mají rádi.
  • Neorientují svou pozornost na negativní stránky své práce. Ale když je najdou, spíš se zaměřují na jejich řešení.
  • Žijí přítomností. Žijí zde a nyní. Nemyslí krátkodobě, ale ani dlouho nečekají. Nechávají na naplnění své vize určitý čas, protože si uvědomují, že nic nejde bez práce a času.

Uvědomuji si, že každý z nás vychází z jiné životní situace. Každý má jiné zdatnosti, talent, pochází z rozdílných poměrů a regionů. Ale tak jak je široké spektrum těchto rozdílů, liší se i postoj lidí na práci samotnou. Záleží na tom, jak přemýšlíme. To spojuje lidi okolo nás.

Žijeme přeci v době s nespočtem nových informací, poznatků, technologického pokroku. Požadavky ze strany zaměstnavatelů, ale i samotných lidí neustále narůstají. Možná si to ani neuvědomujeme, ale určitým způsobem nám přihrávají příležitosti, které nám pomáhají realizovat se a zkoušet něco nového. Ale pokud budeme stále dělat to stejné, naše výsledky nebudou jiné. Jednoduše se neposuneme dále.

Proto je určitě užitečnější a zajímavější pracovat na svých silných stránkách, neustále je posilovat a tím uplatňovat své jedinečné vlastnosti, znalosti a schopnosti. Věřím, že každý máme na to, stát se v něčem výjimečným, „stát se šéfem svých rozhodnutí“. Musíme to jen objevit v sobě samém a nebát se dělat věci jinak. Netvrdím, že je to jednoduché, ale rozhodně to může dokázat kdokoliv.

Příležitosti se objevují neustále, záleží jen na nás, jestli je dokážeme využít. Tyto příležitosti od nás žádají, abychom se častokrát dívali nejen jiným směrem, ale abychom se občas pozastavili a některé směry na naší cestě změnily. Udělejte v životě větší změny. Zapracujte na sobě pořádně. Najděte v sobě tu odvahu změnit věci, které se vám nelíbí. Ačkoliv je s tím spojena určitá nejistota, které se podvědomě můžeme bát a bránit se jí. Ovšem jedině z nejistoty a chaosu může vzniknout něco skutečné, nové a velké. Pokud by každý dělal to, co ho opravdu baví, a nezůstával by ve své komfortní zóně, tak by skutečně nějaká změna nastala.

Dělejte tedy práci plně soustředění, s radostí a nadšením. Uvědomujte si, že před sebou máte výzvu dosáhnout vysoce hodnotný cíl.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center