fbpx

2 dubna

Předsevzetí tak trochu jinak než obvykle

0  comments

Je to tady. Nový rok, nové cíle, staronové představy o tom, jak bude tento rok jiný. Je to jako zaklínadlo, které se vždy objeví před koncem starého roku. Najednou se objeví síla a naše myšlení se na malou chvilku změní. Vytváříme, představujeme si, jak vše bude jinak a jak magické datum 1.1. vše změní. Každý z nás to zažil a někomu se i povedlo se svými cíli něco udělat. Pro ty, kteří stále tápou, pro ty, kterým se nedaří naplnit své sny. Pro vás všechny je psaný tento článek. Pojďte jednou pro vždy vykročit pomalu, ale jistě. Pojďte pro sebe udělat to nejlepší, co můžete. Jen ty cíle, které jsou vaše, mají šanci uspět.

Chci přestat kouřit. Chci zhubnout. Chci si najít novou lásku. Chci být šťastný. Chci novou práci. U každého z nás je pár „chci“, které přes rok sice vnímáme, ale moc s nimi neuděláme. Většinou svou sílu naberete před magickým datem. Jen si vzpomeňte, vy, co bojujete s váhou, kolikrát jste koupili permanentku na nějaký ten zaručený sport. V lednu a v únoru jsou tito lidé rájem pro majitele různých sportovních zařízení. V březnu už pomalu odpadávají a v dubnu na sportovištích naleznete stálou klientelu. Dalo by se říct, že takto je to se všemi „chci“, která jsou špatně definována a nejsou naše. Kolikrát se stane, že se snažíme o něco, co sami nechceme, a vydáme se touto cestou jen proto, že nás někdo upozorňuje, že bychom s tím měli něco dělat.

I proto vznikají tyto řádky. Malý, ale účinný návod, jak se podívat na svá „chci“ a přiblížit je ke statusu „hotovo a jde se na další“. Není přeci účelem 1.1. kompletně překopat vše okolo nás. Účelem je vydat se správným směrem. Vydefinovat si, jak vše bude vypadat a probíhat. Jen tak mimochodem, vizuální nástěnka, která tu již byla zmiňována, vám k tomu může také krásně pomoci. Proto vezměte k sobě barvičky, lepíky, tužku, papír, zvýrazňovače, prakticky cokoliv, s čím se vám dobře pracuje a tvoří. Projdeme spolu pár kroků, které vám pomohou rozklíčovat, zda vaše „chci“ je opravdu vaše a zda stojí za to si s ním dát práci.

Než se do všeho pustíme, tak si prosím dejte čas sami pro sebe. Nenechte se rozptylovat a rozhodně o tom, co za chvilku zaplní váš papír, nepochybujte. Věřte. Přijměte to, že to jsou vaše sny a přání a nikdo jiný je nemůže soudit, pouze vy sami.

620_předsevzetí_3

Jdeme na to. V prvním kroku vezměte tužku a papír. Nakreslete kolečko a v něm vytvořte výseče. Jak? Tak nejprve kolečko rozpůlíme horizontálně i vertikálně. V tento okamžik nám vzniknou 4 výseče, které ještě rozpůlíme dál. Takový malý návrat na základní školu, že? Před sebou byste v tuto chvíli měli vidět 8 výsečí. Co s nimi dále? Teď přichází čas na vaše „chci“, na vaše změny, sny, cíle. Můžeme to nazývat jakkoliv.

Do každé výseče napište, co byste opravdu chtěli. Ze své praxe vám mohu říci, že nejčastěji se objevují tyto „položky“ – viz obrázek. Opravdu záleží na nás, jakou změnu chceme provést. Proto si dejte opravdu čas a rozmýšlejte, co by ve výsečích mohlo být. Co je pro vás to zásadní, co opravdu chcete. Dejte si tu práci a nechte vaší hlavu přemýšlet. Může to bolet, může vás napadat, že nic nevíte. To je naprosto normální stav. Naše hlavy občas nejsou zvyklé přemýšlet nad zásadními tématy a proto jim musíme dopřát čas.

Hotovo? Pokud ano a vaše výseče jsou zaplněné, podíváme se teď na jednotlivé části trochu z blízka. Je totiž důležité vědět, co se pod jednotlivými slovy schovává. Mějte na paměti také to, jací jste. Je důležité toto brát na zřetel. Jestli se ptáte proč, tak odpověď je jednoduchá. Pokud jsem od přírody líný tvor, tak zhubnout pro mě může znamenat zhubnout o jedno kilo.

620_předsevzetí_2

Když už máme vše krásně zapsáno ve výsečích, postoupíme dále. Tato metoda celkově je z koučinku, který pomáhá na cestách tisícům lidí, kteří ji už vyzkoušeli. Představím vám koučovací škálu, díky které výseče posuneme zase o kousek dál. Koučovací škála je šipka, která začíná jedničkou a končí desítkou. Význam čísel je prostý. Jednička = raději o tom nemluvit a desítka = splněno, hotovo, maximální spokojenost. Pro malou ukázku zde najdete obrázek, jak vše vypadá.

Jak se šipka používá? U každé výseče si označte, jak jste na tom nyní. Od 1 do 10. Jakmile toto budete mít, danou výseč vybarvěte. Druhá otázka, která zazní a pomocí šipky se dokončí je, o kolik by se měla výseč posunout, abyste byli spokojení. To znamená, že pokud máte v tuto chvíli zhubnout na 3 a posunete ji třeba na 6, ta mezičást je to, co budeme pitvat dále a vzejdou z toho další kroky.

Proto teď každou výseč rozpitváme. Abyste věděli, jak na to, vezmu ten nejčastější případ, se kterým vstupuje do nového roku skoro každý. Zhubnu. Co se pod tím schovává? Je to změna životního stylu? Je to budoucí závislost na sportu? Zde můžeme krásně použít vizuální nástěnku. Místo „zhubnu“ si přímo definujte, jak to bude vypadat. Například „do 1.6. budu mít o 2 velikosti menší kalhoty“. Nebo vyberte fotku, ať vaší nebo z internetu, jak by měl výsledek vypadat. Toto je velice důležitý krok. Zvizualizovat si, jak bude výsledek vypadat. Jak se u něho budete cítit. Co se bude dít okolo vás, ve vaší představě, kde již máte o 2 velikosti menší kalhoty. Tyto všechny odpovědi, pocity, melodii, si zapište ke své vizi. Vyberte si barvu, kterou máte rádi. Tím svůj cíl podpoříte a vše zapište. Klidně si chvilku posečkejte ve své představě. Užijte si ji. Je jen a jen vaše. Čím více ji vykreslíte a vymazlíte, tím více bude reálnější a vaše.

Aby se výsledek opravdu dostavil, a vy jste v březnu nepřestali makat, je tu další krok. Máme vizi. Máme popis a teď je na čase se podívat do hloubky. Říká se tomu rozkrokování na jednotlivé části. K tomu, abyste mohli začít, vám bude stačit jedna otázka. Jaký bude váš první krok k tomu, abyste 1.6. měli o 2 velikosti menší kalhoty? Pečlivě si ke své vizi napište, co je vaším prvním krokem. Je velmi pravděpodobné, že vás budou napadat další a další kroky. Ty připisujte pod vizi.

620_předsevzetí_1

Hotovo? Tak si pojďme udělat malý souhrn. Máme kolo s výsečemi, které jsou oškálované a vypadly nám z něho třeba dva cíle, na které se chceme zaměřit. U těch cílů máme svou vizi, ke které jsme dopsali kroky, které podnikneme, abychom se přiblížili k cíli. A co dál? Použijeme tzv. SMART. Je to technika v současné době hodně používaná při stanovování cílů. Díky ní třeba zjistíte, zda je váš cíl reální a zda máte vše proto, abyste ho naplnili.

 S = specifický. Je to rozpitvání vašeho cíle až na poslední písmenko. M = měřitelný. Jak svůj cíl změříte? O 2 velikosti menší kalhoty. A = akceptovatelný. Souhlasíte s ním? R = je cíl reálný? Odpověď musí znít ano. Pokud reálný není, nemá cenu se do něho pouštět. T = termín. Což v našem příkladu je 1.6. Tato jednoduchá pomůcka vám pomůže posunout se dále. Můžete ji totiž použít i na jednotlivé kroky, které vám pomohu na vaší cestě. Co důležitého vám ještě prozradím? Naučte se své kroky formulovat pozitivně. Jedině tak je naše hlava schopná je vzít v potaz a dokonce se na ně i těšit.

Není to zase tak složité. Jediné, co vás to bude stát, je čas a radost ze splněných kroků. Buďte na sebe přísní a nebojte se si k sobě přivolat na pomoc ať už kouče, nebo nějaký ten „bič“, který se vás zeptá, zda ten krok již máte splněný. Je to doporučení spíše pro jedince, kteří to o sobě ví a dohled potřebují.


 

Jestli už máte své cíle na nástěnce nebo se na ně teprve chystáte, nechám jen na vás. Každopádně vám držím palce, protože díky této jednoduché metodě můžete získat více, než tušíte. Nikdo za vás nerozhodne a nevytvoří nástěnku. Vše je jen na vás. Proto využijte magické datum, které svádí k plánování, a posuňte se o kus dál. Příjemné tvoření a krokování do nového roku.

 

Vykročte tak společně s námi a získejte exkluzivní obsah tištěného magazínu, který vám pomůže změnit vás život. Tištěný magazín SÚ pojímá pouze exkluzivní obsah. Předplatné si můžete pořídit nejen na celý rok, ale též pouze jedno vydání nebo elektronickou verzi. Jsme v tom společně!


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center