fbpx

2 dubna

Povídaní o myšlenkových mapách s Honzou Kašparem

0  comments

Jak to mám udělat? Co mám udělat jako první? Nestíhám. Potřeboval bych milion věcí, není ale čas. Nejčastější věty, které se vám honí hlavou, když věci nejdou tak, jak by měly jít. Rady známých a kamarádů nepomáhají? Přijde vám, že není cesty ven? Je, stačí k tomu jen pár pochodů, pošťouchnutí, nebo pastelky, papír a dobrý průvodce, ať už v podobě knihy, či lidské bytosti.

Jestli nevíte, o čem hovořím, nebo proč byste měli použít knihu či průvodce, tak věřte, že myšlenkové mapy vám zaručeně pomohou. Umí učesat a vytvořit přesně ty mapy, které potřebujete, když jste „v koncích“. Mapy jsou novinkou posledních let. Za vším můžete hledat pouze jediného autora a tím je Tony Buzan. Podařilo se mu vytvořit jak mapy pro děti, tak pro dospělé.

Souvísející článek: Chcete vidět mapu vaší mysli?

Moc jsem nechtěla věřit tomu, že by mapy mohly pomoci například dětem. Jelikož jsem člověk velmi zvídavý, knihu jsem koupila své dceři a řekla si, že vše zkusím. Překvapilo mě, jak krásně a jednoduše je vše popsáno. Obrázky, které dítěti napoví, co a jak má udělat. Velký papír, pastelky a čas. To je jediné, co potřebujete, než zasednete se svým dítětem kamkoliv, kde budete mít čas a klid. Věřte, že výsledek je úžasný. Jen pro představu se podívejte, co vytvořilo moje dítě po prvním listování knížkou.

Řekněte sami, není to úžasné? Osmileté dítě ve druhé třídě si vytvořilo pomůcku, díky které funguje už pár let a všichni jsou spokojení. Celé jí to zabralo přibližně 10 minut. Musím přiznat, že vytvoření map a následné používání by nemělo takový úspěch, pokud bych jí s tím nepomáhala já. Vzhledem k tomu, že se jedná o dítě, které se učí a učí se zároveň používat i hlavu, je to logické.

Fungují mapy i na dospělé? Také si kreslí? Ano. Svým způsobem jsou u tvoření map krásně kreativní jako děti. O tom, jak myšlenkové mapy pomáhají dospělým, ať v práci, či v soukromí, vám poví odborník na slovo vzatý, který v oblasti myšlenkových map školí ostatní. Otevírá oči svým studentům, kteří jsou zvídaví, ale třeba i v tom pomyslném kolečku, ze kterého není cesty ven. Trenér nejen myšlenkových map, ale i prodejních dovedností, GTD a mnoha dalších tréninků. Jan Václav Kašpar

Honzo, jaký ty máš názor na myšlenkové mapy?

Myšlenkové mapy jsou skvělým nástrojem na přemýšlení, učení i pamatování si. Podporují kreativitu, nové nápady a také dávají následnou svobodu při prezentacích. Mapy jsou jak čistě privátní nástroj pro osobní rozvoj, tak i pomocník při pracovních úkolech, projektech a prezentaci výstupů ostatním.

Jak je vnímají tvoji studenti?

U svých studentů se setkávám s nadšením a úsměvem na tváři. Dokonce většina studentů, kteří se na můj kurz přihlásí, jsou techničtí analytici. Je krásné se na ně pak dívat, jak kreslí, hrají si s obrázky a myšlenkami. Takové nadšení u wordu nebo excelu neprojevují.

Co ti mohou přinést?

Já myšlenkové mapy a podobné kreativně vizuální metody používám pro veškerou práci. S jejich pomocí si zapisuji poznámky, rozmýšlím nové projekty a učím se. Vzpomínám si na své státnice – škoda, že jsem otázky zpracované pomocí map nevydal knižně.

Jaké jsou ohlasy po kurzu?

Pozitivní. A o to víc mě těší, když od kolegů slyším, že kreslí nejen v práci, ale i doma, případně že s touto technikou seznamují i své děti a i jim to pomáhá.

Jak často by se měly mapy tvořit?

Kdykoliv, kdy máme chuť o něčem přemýšlet. A to je každý den.


Tady slyšíte z úst odborníka, že myšlenkové mapy jsou velmi dobrým pomocníkem za každé situace. Neváhejte se vydat na kurz či zajít do dobrého knihkupectví, kde na knihu Myšlenkové mapy 100% narazíte. Osobně bych doporučovala si nejprve zajít na kurz. Přeci jenom je lepší vše vidět a zažít si. Knihu můžete mít jako zálohu.

Krásné tvoření rozmotání bludných kruhů. Pamatujte, že ze všeho je cesta ven.

Souvísející článek: Jídlo může být skutečnou vášní a Honza Kašpar ví proč


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center