fbpx

2 dubna

„Potřebuji čas…“ aneb 4 fakta, která si musíme uvědomit ve chvíli, když nás partner požádá o „pauzu“

0  comments

„Potřebuji čas…“

„Je toho prostě na mě moc a náš vztah je jedna z věcí, která z nás obou dělá momentálně nešťastné lidi…

Měli bychom si od sebe odpočinout…“

Stalo se vám to?

Zažili jste ten pocit, když se jeden z dvojice rozhodl pozastavit váš SPOLEČNÝ příběh a samotný vztah?

Paradoxem je, že v momentě, kdy se ocitneme v této situaci, zjistíme, jakou skutečnou cenu měl pro nás náš partner. Zamrazí nás a naši hlavu obklíčí různé nezodpovězené otázky – Co jsem udělal špatně? Kde nastala chyba? Nemiluje mě už? Je v tom někdo jiný? Co to znamená a jak se mám chovat?“

Jak je možné, že ten, se kterým trávím veškerý čas najednou nechce (na dobu neurčitou) trávit se mnou ani jen jednu sekundu?

Ve většině případech stojí za pauzou mezi partnery nekonečná lavina hádek a frustrující období. Partneři si v takovém případě ubližují navzájem a navíc raní i sami sebe. Trápí se dvojnásobně a častokrát pauze předchází přesvědčování svého partnera o jeho vině či naší pravdě. To vše vyústí do sledu událostí, kdy jeden z partnerů se rozhodne ustoupit a udělat v dosavadním průběhu zásadní změnu.

Co se dá z této situace získat a jak ji máme správně chápat?

Existují 4 jednoduchá fakta, díky nimž rozhodnutí vašeho partnera budete brát s mnohem větší rezervou a nadhledem. Co je tedy opravdu důležité si uvědomit, pokud nás partner požádá o chvilku samoty?

hands-437968_960_720

1. FAKT
Partner stiskl na ovladači tlačítko PAUZA, ne STOP.

Každý z nás má pravděpodobně v 21. století v obývacím pokoji dálkový ovladač, kterým přepíná jednotlivé kanály v televizní obrazovce. Pokud nahráváme svůj oblíbený seriál nebo film, můžeme si všimnout, že tlačítko pro PAUZU je odlišné od tlačítka STOP. Tento živý příklad lze využít, pokud diskutujeme o podobné problematice ve vztazích.

Pokud stiskneme tlačítko pauzy, můžeme se prostě dodívat na náš film později, ale pokud stiskneme tlačítko stop, film skončí.

Pauza neznamená konec. Je to jen přechodné období, které buď má řešení nebo nemá a i tato období nás mají něčemu naučit. Pauza nám nabízí několik možností a několik úhlů pohledů v různých oblastech našeho vztahu. Můžeme ho přehodnotit a zase vrátit zpět do starých kolejí. Máme čas na to vyřešit nedořešené a tedy respektive to, kvůli čemu v našem vztahu vznikaly zbytečné hádky a neshody.

Nesnažme se držet u sebe partnera na sílu. Možná je pohár našeho vztahu již plný a tak se nesnažme přilévat do něj stále více a více vody, protože všechno ostatní rozlijeme kolem nás a vznikne pouze zbytečný nepořádek.

Určitě si i on uvědomuje, jak důležitá je tato změna pro náš vztah. Buďme rádi za to, že ustoupil jen o krok. Nabídl nám tak možnost uvědomit si několik našich rozhodnutí a skutků, které jsme provedli v minulosti. Zatímco se nerozhodl zastavit náš společný příběh úplně, nestrachujme se. Pamatujme, že prvořadým pravidlem je, aby člověk, na kterém nám záleží, byl v pořádku sám se sebou. Když najde svou vlastní podstatu a tedy to, co mu momentálně chybí v daném vztahu, bude určitě připraven na to dělat šťastným i toho druhého.

2. FAKT
Získáváme čas k tomu, abychom opravdu odstranili a pochopili všechny spouštěče, které způsobily několik hádek

Pokud partner od své druhé polovičky ustoupí, znamená to, že se sám ztrácí. Bojí se tímto způsobem pokračovat dál v dosavadním vztahu, protože si oba navzájem vykopávají stále hlubší jámu, ze které bude časem stále náročnější dostat se ven.

Partner nám umožnil zase jiným způsobem využít nejdražší komoditu na světě – náš čas. Naskýtá se nám možnost skutečně se zamyslet nad tím, co všechno stálo za tím, že náš vztah se dostal do takových patálií. Máme možnost zapracovat na sobě samém. Máme možnost zlepšit se. Ne v jeho prospěch, ale především ve prospěch sebe sama.

Právě progres a rozvoj vlastní osobnosti přináší ty nejchutnější plody práce. Získáváme totiž uvědomění, které máme možnost aplikovat do svého života den co den. Není totiž jisté, že náš partner se vrátí, protože možná sami časem usoudíme, že stále boucháme na tu nesprávnou bránu. To opravdové poselství si se sebou odneseme tak či tak. Staneme se totiž chytřejšími. Budeme vědět, čeho všeho je třeba se vyvarovat, aby v následujícím vztahu nenastala podobná situace jako v tom předešlém.

Sami už jistě dobře víte, že bystrý člověk se učí z vlastních chyb. Ten chytřejší se učí nejen z vlastních, ale sleduje i chyby jiných a hlupák své chyby opakuje neustále dokola. Je však jen a jen na vás, jakým typem se chcete stát vy sami.

sad-1015875_960_720

3. FAKT
Získáváme více času na vlastní aktivity a sebe samého

Pokud odejde partner na dobu neurčitou, zůstane nám automaticky více času na naše vlastní koníčky. Najednou zjistíme, že stíháme to, co jsme v minulosti nestíhali. Vidíme, jak se začaly mnohé věcí dávat do pohybu, protože jsme se k nim sami odhodlali.

Neztrácejme čas doma. Potkávejme se s přáteli a nechme se unášet na pohodové vlně. Právě oni jsou tu od toho, aby nám vykouzlili úsměv na tváři v čase, když máme v hlavě jeden velký chaos. Vždyť právě přátelství dokáže nejrychleji hojit rány z nezdarů ve všech vztazích. Láska častokrát způsobuje mnoho bolesti a přátelství nám vždy přiběhne v ten správný okamžik na pomoc.

Zaměřme se v tomto období na něco, co jsme chtěli už delší dobu provést. Nebojme se. Zkusme to. Vždyť právě to, co provádíme rádi a s elánem nás nakonec činí šťastnějšími.

4. FAKT
Máme možnost zjistit, co partner znamená pro nás a co my pro něj

Častokrát je na lidech velmi čitelné, že si neuvědomují skutečnou hodnotu toho, co mají. To správné uvědomění přichází v momentě, kdy o něco vzácné přijdou nebo se to od nich vzdálí na pár metrů dál. Funguje to tak nejen ve vztazích, ale také například ve zdraví či v rodině.

Právě odstupem času, kdy s partnerem absolvujeme takzvanou pauzu, máme možnost přijít k poznání, které nám napovídá, jakou skutečnou hodnotu pro nás náš partner má a zda vůbec máme pro něj hodnotu my sami. Z dálky pozorujeme, zda má o nás zájem, zda se trápí a či vůbec pomýšlí na to pokračovat v samotném vztahu.

Ano, může jít o stresující období, ale měli bychom to chápat jako svobodnou volbu někoho, koho upřímně milujeme, a proto mu nemůžeme bránit v jeho rozhodnutí.

 Bez názvudddd

Občas se držení něčeho za každou cenu může nadělat mnohem více škod než mírné odstoupení od dané situace. Snažíme se držet lidí u sebe tak pevně, že nám až zčervená ruka, což provází i silná bolest. Možná když uvolníme své sevření, pochopíme, že to je to, co potřebujeme a potřebuje to i náš vztah.

Nechme partnera dýchat, nepřilévejme benzín do ohně. Nesnažme se ho za každou cenu přesvědčit o tom, že my jsme tím jediným, co ve skutečnosti má. Rozhodl se sám. Snaží se prospět nejen sobě, ale také nám, protože ví, že takovým způsobem, jakým jsme se dopracovali k nynější situací, by se časem celý vztah více a více potápěl. Hledejme význam i takových rozhodnutí. Ty významy určitě existují a jsou viditelné.

Nezapomínejme, že pokud se nám partner vzdálil z dohledu, neznamená to, že se nám vzdálil navždy. Možná sám velmi trpí, ale to je důkaz toho, že nás má ve svém srdci podobně jako my jeho.

O tom, jak může být vztah správným příkladem pro dobře fungující spolupráci, píšeme v novém čísle našeho magazínu, který si můžete již nyní objednat v elektronické podobě ZDE.

 

 

 

 

 

 

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center