fbpx

2 dubna

Pomoc! Nestíhám! Aneb 10 rad, díky kterým stihnete dvakrát tolik

0  comments

Jsou dny, týdny, měsíce… kdy je toho všeho najednou moc a máte pocit, že nic nestíháte.

Že nestíháte nic v práci, rodina vás doma téměř nevidí, už si ani nepamatujete, kdy jste se naposledy viděli se svými přáteli.

Pokud je to i váš případ, nebo byste jen chtěli mít víc času sami na sebe a svoje koníčky, není nic jednoduššího než si to NAPLÁNOVAT a naplánované dodržovat. Nejčastějším viníkem obvykle bývá nadbytečný stres, neustálé vyrušování okolními vlivy a nedostatek koncentrace na danou činnost.

Související článek: Můj den má 25 hodin: objevte i vy 7 zlatých pravidel time managementu

V následujících řádcích vám představíme pár tipů, jak si zachovat chladnou hlavu a zdravý rozum.

1. Plánujte si svůj pracovní den

O určování priorit a time managementu toho už bylo napsáno spousta a i na internetu najdete spoustu podnětných článků a praktických rad a tipů. Osobně se mi osvědčilo zapisovat si aktivity podle priorit (od těch, které přinášejí byznys, po ty, které jsou administrativní a nezbytně nutné) se zohledněním i časového hlediska (od těch, které jsou urgentní, po ty, které jsou „na někdy“).

2. Plánujte si i svůj osobní život aneb Nejen prací živ je člověk

Nezapomínejte na své koníčky, přátele, rodinu. Odpočinete si, vyčistíte si hlavu, poznáte nové lidi a třeba zjistíte, že to, co momentálně řešíte, řeší i ostatní, nebo už to vyřešili a vy se jejich postupem můžete nechat inspirovat.

Související článek: 10 zaručených rad, jak úspěšněji a efektivněji plánovat

3. Trénujte svou odolnost proti stresu

O důležitosti psychické pohody vám nebudu vyprávět, to ví jistě každý.  Pokud práce na vaší psychické odolnosti pro vás není důležitou prioritou, zkuste se na to podívat z toho pohledu, že pokud budete v psychické pohodě, práce vám půjde lépe od ruky, dokážete se snáze koncentrovat a vzroste i vaše kreativita a životní energie (ať už toho dosáhnete zvýšeným pobytem v přírodě, meditacemi či sportem atd.).

4. Udržujte se ve fyzické kondici

S psychickou pohodou úzce souvisí i fyzická kondice. Nemusíte být profesionálním sportovcem, ale zkuste si ve svém nabitém diáři najít čas i na „hýbaní se“.

5. Delegujte činnosti a úkoly, které zvládne bez problémů někdo jiný bez dlouhého vysvětlování a obsáhlé kontroly

Pokud se úkoly stejného typu opakují, zvažte variantu zaučení. Ano, s daným člověk strávíte víc času na začátku zaučováním a zpětnou kontrolou, ale v případě kvalitního vysvětlení a pochopení se vám vynaložený čas jistě vrátí.

Co můžete udělat během 2 minut, udělejte ihned. Když to odložíte na jindy, strávíte víc času administrativou než samotnou realizací.

6. Nenechte se vyrušovat 

Nastavte si čas/y, kdy se necháte nikým a ničím vyrušovat. Tuto dobu využijte na kreativní činnosti, strategické plánování, své vize a plány či náročnější úkoly na koncentraci.  Sdělte svým kolegům, podřízeným, že si v tuto dobu nepřejete být vyrušování a doporučuji si i ztišit telefon (ideálně vypnout, aby vás to nesvádělo vyřizovat telefonické hovory).

7. Omezte kontrolování emailů každou chvíli

Nastavte si a dodržujte sledování emailu jen v určité časy.

8. Omezte návštěvy sociálních sítí

Kolik času denně trávíte na sociálních sítích? A opravdu to potřebujete ke své práci? Nebo jen prokrastinujete?

9. Práce ať zůstane v práci

Pokud je to možné, nenoste si práci domů. Pokud ve svém domě/bytě máte i svou kancelář, pokud to vaše finanční možnosti dovolují, zauvažujte o jiných prostorách (přinejmenším alespoň oddělte pracovní a bydlící část prostoru). Pokud totiž pracujete ve stejném místě, kde i žijete, nikdy z práce nevyjdete a nejste schopni si pořádně odpočinout, myšlenky vám stále ubíhají k práci.

10. Setkávejte se s lidmi

Různí lidé z různých oborů rozšíří vaše obzory, inspirují vás či vás mohou motivovat k vyšším plánům a cílům.  Pokud nemáte vlastní, doporučuji i setkávání s dětmi, hodně se toho od nich můžete naučit.


Naučíte-li se koncentrovat a dokážete-li si zařídit klid na práci a nenecháte-li se vyrušovat, jsem si jistá, že vaše výkonnost a množství vykonané práce se zvýší. Zapracujete-li také na svých sociálních vztazích a také na vztahu k sobě samému, kdy budete poslouchat své tělo a zároveň signály toho, kdy si máte odpočinout, pozitivně se to odrazí i ve vašem pracovním životě.

Související článek: Plánovat, nebo žít ze dne na den?

 

 

 

 

 

 

 

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center