Už asi každý z nás viděl trenéra na nějakém důležitém fotbalovém nebo hokejovém zápase. Jsou to většinou chlapi, kteří mají na sobě luxusní oblek a pobíhají z jedné strany na druhou. Právě oni však představují železnou filozofii vůdcovství.
Trenér sice je hlavou týmu, ale nedokáže svým hráčům přesně nadiktovat každičký pohyb a místo, na kterém mají stát. To se prostě nedá. Jediné, co dokáže, je hráče trénovat, vést a podněcovat k tomu, aby ze sebe uvolnili vlastní sílu a odkryli svůj skrytý potenciál.
Znamenití lídři představují znamenité učitele.
Pokud někdo například touží po tom získat určité věci ve svém životě, tak přesně výše stanoveným způsobem by o to měl usilovat. Je třeba se na sebe dívat jako na trenéra motivujícího svůj tým k tomu, aby uskutečnil budoucí vizi a otočil svůj zápas ve svůj prospěch. Význam slova koučovat je přivést člověka z místa, kde je, na místo, kde chce být.
Dobrý trenér dokáže svůj tým nejen motivovat, ale především ho umí inspirovat. Motivace je důležitá, ale ve většině případů bývá bohužel krátkodobá.
Jan Mühlfeit sám tvrdí, že pokud si rozložíme anglické slovíčko „inspiration“ na „in spirit“, znamená to, že máme něco hluboko ukryté ve své duši. Máme s činností spjato určité vnitřní pouto. Člověk by měl být vždy inspirován nějakým cílem. Je to tak i při vedení lidí – pokud chcete vytvořit zápal v někom jiném, nejprve to musí hořet ve vás samotných. Měli byste být jako pochodeň, která dopomáhá k rozjasnění vašich cílů.
V dnešní době se ve většině organizací musí lídři a manažeři stát kvalifikovanými kouči, protože organizace trpí nízkou pracovní morálkou. Uvědomili si, že jedině tak zajistí úspěch svých týmů.
Je třeba zmínit, že čas nám prochází mezi prsty jako zrnka písku a nikdy se nevrátí zpět. Také je třeba mít odvahu, abyste prožili život naplno a radovali se z něj. Nebuďte zaneprázdněni honbou za úspěchem, kde zcela ztratíte ze svého dohledu všechny životní radosti.
Znáte jednu z nejvlivnějších myšlenek Dalajlámy? Na lidstvu ho totiž nejvíce překvapuje fakt, že nejdříve lidé obětují zdraví, aby vydělali peníze, pak vzápětí obětují peníze, aby znovu získali zdraví. Znepokojují se budoucností, přičemž si vůbec neužívají přítomnost. A tak nežijí ani v přítomnosti, ani v budoucnosti. Žijí, jako by nikdy neměli zemřít, a nakonec zemřou, aniž by vůbec žili.
Správný kouč má svou vlastní touhu. Je jí inspirace, kterou se snaží přenést do svého týmu, protože pokud je člověk inspirován nějakým velkým záměrem či mimořádným úkolem, tak všechny jeho myšlenky budou lámat i ta nejpevnější pouta. Tehdy mysl dokáže překonávat omezení a vědomí se bude rozpínat všemi směry. Dřímající síly a schopnosti se probouzejí a vy si uvědomujete, že jste daleko větším člověkem, než jste si o sobě dosud mysleli.
Britský byznysmen Richard Branson je známým poradcem podnikatelů. Kromě toho, že dohlíží na chod 400 firem spadajících pod jeho korporaci Virgin Group, je i aktivním spisovatelem či blogerem. V jednom ze svých video-spotů prozradil, co by měl dělat každý dobrý vůdce, manažer nebo šéf – chválit lidí. Branson stále opakuje, že celá firma je jednou velkou skupinou lidí. Jako vůdce této skupiny musíte být pro ostatní inspirací, skvělým posluchačem. Také je musíte chválit a hledat v nich to nejlepší, protože každý člověk je originálním kouskem.
„Lidé jsou jako květiny. Pokud květiny zaléváte vodou, vzkvétají. Pokud chválíte lidi, také vzkvétají.„
Vaše nasazení se odvíjí od stanovených cílů. Zkuste si tedy v sobě samotném vytvořit určitého kouče, který dokáže pracovat hlavně sám na sobě. Ve skutečnosti nikdo nepracuje pro někoho jiného.
„V životě je jedno, kolik chyb uděláte a jak pomalu postupujete. Stále jste více vpředu než někdo, kdo se o to ani nepokouší.„
Antony Robbins
Nejnovější číslo našeho elektronického magazínu se do hloubky věnuje pevné spolupráci a správně fungujícímu týmu. Objednat si jej můžete ZDE.