fbpx

2 dubna

Podnikatel jako sprosté slovo?

0  comments

Česká společnost je v posledních několika měsících bezesporu rozdělena hned na několik táborů. Co je však mnohem horší, podněty k jejímu rozdělování a svárům mezi jednotlivými názorovými skupinami vycházejí často přímo od čelních představitelů naší země.

Například v souvislosti s nově zaváděným systémem elektronické evidence tržeb by si jeden, podle výroků jeho stvořitele, i mohl myslet, že se neštítí plošně označovat vlastníky restauračních zařízení, hotelů a penzionů za ty podnikatele, kteří krátili na daních a to bez jakéhokoli podloženého důkazu.

Tento samotný akt by nebyl ve výsledku ani tolik nebezpečný, kdyby se nenávist většinové populace nesnesla na podnikatele obecně. Absurdnost celé situace jen podtrhuje, že sám ministr financí, který, jak by se mohlo zdát, častokrát sám podnikatele nejrůzněji osočoval, jím sám je a dokonce má i podniky zabývající se stravovacími nebo ubytovacími službami.

Celé se to zdá jako jedno veliké nedorozumění, jelikož ti, kteří proti podnikatelům nejvíce brojí, častokrát nevidí mnohé souvislosti. Tou první může například být, že jsou v nějaké firmě stoprocentně zaměstnaní.


Podnikatelé dávají práci

Ve státní sféře pracuje mnohem méně zaměstnanců než soukromém sektoru. Většina produktivní společnosti tedy musí být zaměstnána v soukromých podnicích. Velmi časté také je, že zaměstnanec pracující pro soukromníka dostane za odvedenou práci vyšší mzdu, než by utržil od státu, nemluvě o služebních cestách, dovolených a jiných benefitech.

Podnikatel už z principu nemůže být proti svým zaměstnancům – vždyť je potřebuje. Firmu nemůže obstarávat jeden člověk a podnikatel je vlastně jen mostem mezi celým výrobním procesem a koncovým zákazníkem či konzumentem.

Živnostník nebo podnikatel nerovná se milionář

Je mylnou představou, že každý podnikatel jezdí v bílém Mercedesu a na zadním sedadle mu sedí dvě krásné slečny. Není to nic jiného než životní styl, kdy se jedinec rozhodne převzít odpovědnost za sebe sama a svůj výdělek, nutně tedy i pohodlí a zdraví, do svých rukou a hraje nejlépe, jak umí.

Je to právě podnikatel, kdo nemá placenou dovolenou a nemocenskou, příspěvky na bydlení a jiné mnohé úlevy na daních nebo příspěvky od státu. Drtivá většina z nich navíc nemá více než pár zaměstnanců a jejich měsíční výdělek po odečtení všech nákladů ani zdaleka nedosahuje výše platu průměrného politika.

Konkurenční boj končí inovacemi

Potlačováním drobných podnikatelů a živnostníků se zcela nesmyslně nabourává lokální a státní trh. Společnost vděčí za tak rychlý posun v posledních sto letech jen a pouze konkurenci, potažmo tržní ekonomice. Jsou to právě podniky, kdo přichází s inovacemi a zavádí nové postupy.

Momentálně si tím získají jisté postavení na trhu a z dlouhodobého hlediska přináší užitek celému lidstvu, protože kdokoli může z jejich nápadu těžit.

Na podnikatelích stojí ekonomika

Trh stojí a padá s volností podnikání. Země, jejichž ekonomiky jsou řízeny centrálně jsou, jak je vidět například na KLDR nebo diktátorských režimech v Africe, značně zaostalé. Navíc zpravidla totalitní, jelikož stát potřebuje uchopit veškerou moc, aby mohl řídit svůj celý vnitřní i zahraniční trh.

Z konkurenčního boje mezi podnikateli na různých úrovních, od těch lokálních až po světové, navíc ve výsledku těží jen a pouze zákazník. Proč? Jelikož jsou vám nabízeny všechny produkty a služby, které kdy byly uvedeny do prodeje, ale jen ty, o něž je zájem, v nabídce zůstanou.

Svobodná ekonomika je znakem svobodné země

Veškeré svobody, politické, náboženské, svoboda sexuální orientace, svoboda slova a názoru, myšlení a všechny další, jdou spolu ruku v ruce a jedna bez druhé nikdy nebude úplná. Omezováním a hanobením podnikání se tedy ochuzuje ve výsledku zejména zákazník a hlavně svobodný člověk.

Pokud prosadí nesmyslné regulace, které podnikatele odradí, nebo koncentruje daný sektor služeb či výroby do rukou jednoho magnáta, ochudí se o možnost výběru z více nabídek od různých zdrojů.

Pokud navíc legitimizuje udávání mezi všemi lidmi, které běžně potkáváme na ulicích, nebo při těch nejběžnějších situacích, jako je například návštěva kavárny, ochuzuje se i o svobodu konání a volby.

Což je strašné.


banner_zvyhodnene_predplatne_1280

 

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center