„Eeeeehm, tak, jakoby, vlastně, prostě“ jsou slovní vycpávky, které jsme už všichni slyšeli a možná je i sami používáme, aniž bychom o tom věděli.

Petr Krejčí a jeho projekt Minutový řečník slaví obrovský úspěch. Je to díky tomu, že MŘ má jedinečné know-how, jak zábavnou a interaktivní formou minimalizovat chyby v projevu.

Já sama jsem se tohoto kurzu zúčastnila a ačkoliv jsem od kurzu nic nečekala, zanechal ve mě skvělé emoce ze skvěle připravené akce. Atmosféra byla uvolněná a nenucená. Vtipnou formou jsem byla upozorněna na chyby, které dělám a se kterými mohu pracovat.

Jak tento projekt vznikl, se můžete dočíst v následujícím rozhovoru.

Petře, ty jsi zakladatel několika „Minutových“ projektů. Jak vznikla myšlenka založit právě Minutového řečníka?

Jako malý jsem měl panickou hrůzu z mluvení. Jednou jsem to řešil dokonce tím, že jsem se počůral. V pozdějším věku mě začali zvát přednášet na nejrůznější konference a já řešil vnitřní boj, jestli jít, či nejít. Hlavou se mi honily myšlenky: „Jsi špatný řečník, začneš tam brekotat, jen se ti vysmějí a bude z toho ještě ostuda.“ Ale řekl jsem si, že se začnu do té vody házet sám a strach z mluvení na veřejnosti postupně překonám. Zhruba do mých 27 let jsem od nikoho z přátel nedostal pořádnou zpětnou vazbu. Až po jedné z přednášek mi jedna známá napsala: „Používáš za každým slovem „eeeeeh“ a hodně chodíš, když přednášíš.“ Proč mi to neřekl nikdo dřív? A odtud pochází claim Minutového řečníka „Kamarádi tě na chyby neupozorní“. Postupně se pomalu začala rodit myšlenka, jak pomoci lidem se zlepšením projevu. Při setkání s kamarády Adamem Čtverákem a Ondrou Přikrylem jsme si čárkovali naše parazitní slova a eeeeeh – kdo měl nejvíc čárek, platil útratu. A Minutový řečník začal pomalu vznikat.

Petr Krejčí, zakladatel projektu Minutový řečník

Je Minutový řečník úplně něco jiného než Minutový networking a Minutové rande, kde se seznamují lidé? Kde je hlavní hodnota pro vaše návštěvníky kurzů?

Je pravda, že na Minutovém rande i na Minutovém networkingu se lidé seznamují. U Minutového řečníka také, ale nepřímo. A to tím, že tento projekt přitahuje podobně laděné lidi. Lidi, kterým není jejich budoucnost lhostejná a chtějí na sobě pracovat. Proto z MŘ často vznikají po 4 hodinách i nejrůznější přátelství či business spolupráce. Proto MŘ přitahuje nejrůznější manažery, ředitele ale i moderátory, pracovité studenty a samozřejmě i lidi, kteří právě z mluvení mají panickou hrůzu a chtějí s tím něco dělat. Celý kurz je postavený tak, že si z něj každý odnese to svoje. Je určen jednak pro nezkušené řečníky (video zde), ale i pro zkušené. Těm zkušenějším některé cvičení ztížíme, například tak, že je ostatní účastníci záměrně vyrušují.

Foto 1.

Proč by se čtenáři měli zúčastnit? Jak kurz MŘ probíhá?

MŘ je velmi hravý a interaktivní. Je to něco jiného, než co jste doposud zažili. Každý z účastníků stráví část kurzu mluvením před ostatními účastníky. Know-how, které se dozvíš, můžeš hned vyzkoušet!  Každý kurz je pouze pro maximálně 8 účastníků, nikdy ne více.

Foto 2.

Postupně se jde řečník představit a hned dostane zpětnou vazbu od ostatních. Díky tomu pak ví, na co se soustředit po zbytek kurzu. Trénujeme i neverbální komunikaci a práce s tichem. „Eeeeh“ nikdy neohromilo davy. Ale charismatický postoj a významné mlčení – to už zní líp, že? Aby se některé věci vryly do paměti, tak se za každé parazitní slovo klikuje nebo dřepuje.

3 4

Každý řečníkův výstup se nahrává na jeho mobil, aby se už na cestě domů mohl podívat na své zlepšení. Pokud nastane technický problém, jsme připraveni. Řečníka nahrajeme my a pak mu to zašleme.

5

Ve třetí aktivitě se soustředíme na oční kontakt s publikem. Což je podle nás velmi podstatná část projevu. A často se v něm chybuje, 90 % účastníků MŘ s tím mělo problém.  Je totiž časté, že se řečník zaměří na jednu osobu, zběsile tiká očima anebo – v nejhorším případě – kouká na zem nebo do stropu.

6

Ti bystřejší si už možná všimli, že text je prolinkován odkazy. Jsme toho názoru, že jedno video vydá za tisíce slov. Na našem Youtube kanálu i facebooku máte tím pádem balíček několika tisíců ušetřených slov a důkaz toho, že naše povídání není smyšlené, ale že zlepšování projevu může být i zábava. A kurz Minutového řečníka? Ten vydá rovnou za několik zkažených let, trapných projevů i nepovedených seznámení. A máme speciální bonus: Po kurzu Minutového řečníka, který zlepší váš projev, dostanete pořádný kus sebevědomí.

7

banner_předplatné_1280