fbpx

2 dubna

Peníze nejsou všechno a my nepotřebujeme dýchat vzduch

0  comments

Co si myslíte o penězích?

Ne, opravdu, tuhle otázku myslím naprosto vážně.

Také se vám už odmala, stejně jako mně, dostávalo výroků typu „peníze nejsou všechno” nebo „peníze kazí charakter“ nebo úplně nejlépe „peníze ještě nikdy nikoho šťastným neudělaly”? Pokud ano, zamyslete se a odpovězte si sami pro sebe, jestli tomu opravdu věříte anebo jestli jste některé z těchto a jim podobné výroky vědomě nebo nevědomě přejali ze vzorců chování, které jsou nám většinou předávány našimi rodiči, rodinnými příslušníky, učiteli a dalšími lidmi, které po cestě svým životem potkáváme.

Chtěl bych předem říci, že jsem přesvědčený o tom, že peníze nejsou všechno. To rozhodně nejsou. Zároveň jsem ale přesvědčený, že svojí důležitostí se blíží důležitosti kyslíku.

Peníze jsou komoditou, za kterou si můžeme koupit téměř všechno, resp. významně si s nimi pomoci v oblastech, které si za ně koupit nemůžeme. Příkladem může být třeba zdraví. Zeptám se, kterému člověku se bude „dýchat” lépe, pokud má např. rakovinu? Tomu, který penězi disponuje, nebo naopak tomu, který nemá vůbec žádné? A co lékařská péče, léky a další věci? Pro koho z nich to bude v tomhle ohledu jednodušší?

Většina lidí, a bohužel jich není málo, penězi prostě neoplývá. Žijí z měsíce na měsíc a peníze prostě utrácejí ve chvíli, kdy k nim přijdou, aniž by důkladněji řešili jejich další smysl. Často se dostanou do fáze, kdy si určité věci nemohou dovolit. Jednoduše proto, že na to nemají. A tady přichází to pomyslné rozcestí, na kterém se mohou vydat, obrazně řečeno, doleva nebo doprava, přičemž obě strany jsou si naprostým protikladem.

Levá strana symbolizuje „hledání důvodů”. Ve chvíli, kdy se lidé vydají touto cestou, začnou omlouvat svoji aktuální neschopnost získat potřebné peníze a do hlavy si postupně nastaví program s názvem: „Peníze jsou špatně.” Tím si bohužel pomalu ale jistě do svého podvědomí programují nastavení, které je dovede kamkoliv, jen ne k penězům. Čím více je důvodů, proč je špatné mít peníze a proč je skvělé je nemít, tím více se od peněz a peněžního toku směrem k nim oddalují.

Pravá strana je naopak symbolem pro „hledání způsobů”. Člověk, který se vydá touhle cestou, si prostě přizná fakt, že na tu danou věc nemá, ale jen prozatím! Zároveň začne přemýšlet a následně pracovat na tom, aby potřebnými penězi disponoval a mohl si danou věc, ať už je to cokoliv, dovolit. A to je ten zásadní rozdíl! Tenhle člověk k sobě začne peníze přitahovat. Jednoduše proto, že ty peníze chce, má je rád a hlavně si to dokáže přiznat!

Samozřejmě je naprosto na každém, jakou cestu si vybere, ale já bych si upřímně přál, aby většina z nás zatočila doprava. Nejhezčí na tom je, že tohle může být jen začátek. Začátek, který si potřebujeme uvědomit, abychom se na peníze připravili a ve chvíli, kdy je začneme mít, s nimi uměli začít pracovat. Pracovat ve smyslu, abychom je dokázali využívat už ne jen jako prostředek k utrácení a spotřebě, ale hlavně jako nástroj k získání dalších peněz a hodnot.

Nikomu neberu jeho názor. Ale pro mě je jednoznačným faktem to, že peníze k životu potřebujeme. A proč? Jednoduše proto, že nám život mohou obrovským způsobem zjednodušit a zpříjemnit. Už vůbec se nebudu pouštět do toho, kolik příležitostí se nám díky nim může naskytnout. Teď mě napadá a říkám si, kolik jsem viděl spokojených lidí majících peníze, kteří si říkali, že peníze jsou špatně a že je nepotřebují. Hádejte. Žádného! Naopak jsem viděl řadu nešťastných lidí v hlubokém mínusu, kteří by se do bezvědomí bili za to, že peníze nepotřebují, protože je neudělají spokojenými a šťastnými.

Co tím vším chci říci? Zda budete nebo nebudete mít peníze, záleží jen na nás. A začíná to ve vaší hlavě. Třeba právě na tom pomyslném rozcestí.

Teď by měla následovat nějaká rada, ale zklamu vás, nebude. Tenhle článek vám nemá dát radu, co a jak. Budu moc rád, pokud vás přiměje k zamyšlení nad něčím z toho, co jsem v řádcích výše napsal.

Za sebe říkám: Miluji peníze a vidím v nich obrovsky důležitý nástroj, který mi pomůže k dosažení toho, co chci.”


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center