fbpx

Ačkoliv si většina pracujících a ambiciózních lidí uvědomuje, že péče o sebe sama souvisí s větším úspěchem, nic pro to nedělají. Vše, jako třeba dostatek spánku, meditace, cvičení či vyvážená strava se nezdá být tak důležité. Nová studie provedená Porchem poukazuje na to, jak je péče o sebe důležitá. Zjistilo se, že vysoce úspěšní lidé dobře spí, minimalizují čas na TV a internetu před spaním, berou vitamíny a ráno si dají zdravou snídani. Tak proč je tak málo lidí praktikujících sebereflexi? Proč stavíme sami sebe až na poslední místo? Zde je to, co říkají odborníci.

Není to nedostatkem času

Pracujeme na vybudování kariéry, jsme zaneprázdněni dětmi a dalšími povinnostmi. Alison Stone z LCSW vysvětluje, že sebereflexe se často stává náročným úkonem, pokud nevíme, které postupy pro nás skutečně fungují. „Většinu času ve své praxi vidím, že příčinou není nedostatek času, ale nejasnost v tom, které postupy nejlépe fungují pro danou osobu.“, vysvětluje Alison Stone. „Existuje spousta rad o tom, co byste měli dělat, což vás ale přimělo přeskočit proces identifikace drobných detailů.“

Neuroložka Ilene Ruhoy dodává, že všichni máme dostatek času věnovat se sami sobě, jednoduše si to musíme přiznat. „Můžeme si vybrat zdravější jídlo, pít vodu a zůstat hydratovaní i na cestách.“, vysvětluje paní Ruhoy. „Každé ráno se můžeme probudit o půl hodiny dříve, abychom si krátce zacvičili a udělali snídani. Můžeme si na dnešní den naplánovat masáž, anebo si vytvořit pravidlo, kdy zavřít notebook a skončit s prací. Jen my kontrolujeme náš čas a jeho využití.

Stone uvádí, že většina lidí intuitivně ví, co má dělat; jen prostě nemají plán, který by jim toho pomohl dosáhnout. Uvádí jako příklad spánek – většina lidí ví, jak je spánek důležitý, ale už neví, jak ho zařadit do každodenního života. Zvláště když jsou neuvěřitelně zaneprázdněni. „Cílem je zaměřit se méně na – jít prostě spát – a více na to, jaké noční rituály fungují nejlépe pro nás, abychom zajistili správné množství spánku pro naše tělo.“, vysvětluje Stone. „Když nalezneme vlastní verzi péče o sebe, která nám vyhovuje, budeme se cítit přirozeně a autenticky. Už toho nikdy nebudeme chtít nechat.“  

 

Jak jste na tom s péčí o sebe vy? Podělte se o to s námi v komentářích!


Kateřina Vrzalíková

Redaktorka Světa Úspěšných, která zbožňuje posun kupředu a chce se o své ověřené postupy a poznatky podělit s ostatními. Studentka Vysoké školy hotelové, která vidí své další studium marketingu v královském Dánsku. Vždy věděla, že je v ní něco neobyčejného, proto ráda pracuje na svých dovednostech a talentech, aby ze svého života vyždímala co nejvíce. Pořádá malé veřejné semináře na téma seberozvoj a sebepoznání, kde se lidé učí prakticky využívat správné návyky v závislosti na jejich životním stylu. Je členkou řečnického klubu Professional Toastmasters, kde si zlepšuje rétorický projev a čerpá mnoho pozitivní energie a inspirace. Vyzkoušela mnoho sportů od tenisu po florbal, až se nakonec našla v bojovém umění jiu-jitsu. Věnuje se také zpěvu, kresbě, malbě a hře na kytaru a klavír. Je to od malička kreativec tělem i duší a nesnáší stereotyp. Patří mezi alternativní tvůrce Youtube videí, ale nesnese oslovení "youtuberka". Pomáhá jakožto dobrovolník v Domově pro zdravotně postižené osoby těm, kteří potřebují individuální péči.

Všechny příspěvky autora!