fbpx

2 dubna

Paměťový test aneb příběh o fenomenální paměti

0  comments

Paměť je tajemná část naší fyziologie a stále mu nerozumíme. Každopádně víme, co náš mozek baví, a odhalili jsme techniky, které nám otevřou dveře k fenomenální paměti. Dnes vám formou malého testu a krátkého příběhu ukážu jednu ze základních technik, jak si více pamatovat. Test spočívá v jednoduchém zapamatování dvaceti slov v určitém pořadí. Pokud budete poctiví, tak objevíte, že tato technika výborně funguje. Já sám jsem jí vyzkoušel a je perfektní. Teď napíšu dvacet slov, která si jednou přečtěte. A na papír napište, co jste si zapamatovali. Upozorňuji, že na pořadí slov záleží. Pokud už znáte nějaké paměťové techniky, tak je prosím nepoužívejte.

Kino, kovboj, měsíc, káva, dopis, lev, propiska, strom, kytara, kniha, guma, kartáček, vejce, ručník, sprcha, kořeny, vana, pomeranč, mrak, mléko.

Soustřeďte se a napište co nejvíc slov, která jste si zapamatovali ve správném pořadí. Hotovo? Výborně. Teď se pokusíme zapamatovat si stejná slova, ale pomocí paměťových technik.

Představte si, že sedíte v kině, je temno a začíná váš oblíbený film. Na plátně se kovboj, jak má být, a ukazuje nahoru na měsíc. Měsíc se objeví i vám nad hlavou, ale takový tmavší, než obvykle, když tu najednou z něj začnou kapat kapky výborné kávy, kterou s chutí chytáte. Najednou mezi kapkami letí shůry dopis, chytnete ho, cítíte vůni papíru, ale zdá se vám poněkud těžký. Dopis se pojednou roztrhá a vedle vás stojí lev – žádný strašlivý řvoucí, ale usměvavý pohádkový lev a ten lev drží v ruce kouzelnou propisku, kterou začne kreslit do vzduchu strom. Strom vysoký a masivní s dlouhými větvemi jako ruce. Ve svých větvích drží kytaru a hraje vaší oblíbenou písničku. Pojednou zahlédnete v kořenech starou knihu vázanou v kůži. Otevřete ji, vypadne na vás guma na gumování. Podivíte se, ale to nic není, guma se najednou promění v kartáček. Čistíte si zuby, a najednou objevíte zlaté vejce, vejce si prohlídnete, ale náhle se rozbije a celého vás zmáčí. Vezmete do ruky ručník a drhnete se, dokud pokožka není úplně suchá. Vůbec nevíte, proč se utíráte, když jste zrovna ve sprše a koupete se. Sprchový kout najednou prorostou kořeny, které vás jemně uchopí a položí do kořenové vany, ve které se vám krásně lenoší. Podíváte se do vody a vidíte, že kolem vás všude plavou pomeranče. Cítíte typickou vůni pomerančové kůry. Najednou oblohu pokryje mrak, mrak bachratý, bílý jako mléko, mléko vás celého zmáčí.

Znovu se pokuste na papír napsat slova, která jste si zapamatovali, znovu upozorňuji, že záleží na pořadí slov.

Váš výsledek by měl být skutečně diametrálně odlišný od vašeho původního. Doufám, že jste všichni obětovali deset minut a poctivě si tuto techniku vyzkoušeli. Není to zdaleka jediná paměťová technika, ale jako ilustrace je zábavná a velmi jednoduchá. Pokud jste si nezapamatovali vše, vůbec nevadí, všechno získáte postupným tréninkem. Důležité je, aby vaše pomůcky byly co nejpraštěnější. Zapojte vaši fantasii. Náš mozek se chce bavit a bizarnost zbožňuje. Napište mi do komentářů, jaké byly vaše výsledky a hlavně nám napište, jestli chcete článek o další paměťové technice. Jsme tu pro vás.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center