fbpx

2 dubna

Odpočinek jako důležitá součást života každého z nás

0  comments

Doba, ve které nyní žijeme, nás ovlivňuje více, než kdykoli jindy. Zadarmo nám nikdo nic nedá a ceny služeb a různých produktů neustále stoupají, kdežto naše výplaty se zvednou jen v některých případech. Abychom mohli normálně žít a nebát se o střechu nad hlavou, často děláme možné i nemožné. Čím dál více připomínáme stroje, které jedou na plný výkon. Ať už podnikáme nebo jsme klasickým zaměstnancem či studentem, často se snažíme vydat ze sebe maximum. Maximální výkony přece vedou k větším výsledkům. Je tomu ale skutečně tak?

Ať už svou práci milujeme nebo nenávidíme, máme stejné priority. Uživit rodinu. Postarat se o své blízké, nakoupit jídlo a v zimě si mít čím zatopit. Studenti se zase snaží uspět ve zkouškách, na které se mnohdy učí dnem i nocí do naprostého vyčerpání.

Je jedno, kým jsme.

Každý máme nějaký cíl, který chceme splnit, a tedy musíme pro to něco udělat. Občas ale přijdou dny, kdy kvůli vytíženosti zanedbáváme jídlo, spánek, rodinu, přátele i sebe samotné.

Udělejte si čas jen pro sebe

Nikomu rozhodně neuškodí, když si ve svém denním harmonogramu najde aspoň hodinku jen pro sebe. Místo rychlé sprchy si vychutnáte horkou vanu s pěnou, která vás uvolní a povzbudí. Když poprosíte svou drahou polovičku nebo děti, aby vám pomohli s úklidem či vařením, ihned zase máte nějaký ten čas navíc, který můžete věnovat odpočinku.

Vypněte nejen sebe

Pokud je vaše časové vytížení natolik velké, že jen málokdy máte čas tzv. „nic nedělat“, zpomalte.

Nikdo z nás skutečně nejsme strojem a měli bychom si naopak sami sebe vážit, protože mnohdy je až obdivuhodné, jaké výkony ze sebe dokážeme vydat, ač se nám to zdá jako samozřejmost.

Jenže i naše tělo a duše potřebuje regeneraci. To, že večer přijdeme domů a vyspíme se pár hodin, nebo si přes den dáme kafe, to není žádný odpočinek. Vynahraďte si čas, kdy počítač a telefon odložíte stranou a budete se věnovat jen sobě, svým přátelům, či rodině. Věnujte se činnostem, které vás činní šťastnými a doplňují energií. Pokud máte chuť se prostě jen celý den válet u televize, udělejte to! Vaše tělo si žádá pauzu, tak mu ji dopřejte!

Maximální výkony neznamenají vždy dobré výsledky

Ať už se jako student učíte třetím dnem v kuse v přesvědčení, že zkoušku tak složíte snadněji a na lepší známku, nebo jako zaměstnanec trávíte víkendy na přesčasech či jako podnikatel neustále hledáte možné i nemožné způsoby pro rozvoj vaší společnosti, možná by bylo dobré zamyslet se, zda skutečně takové tempo je přínosem. Naše tělo si dokáže říct „STOP, už nemůžu“, ale mozek jede neustále! Přesvědčuje tělo o tom, že musí ještě vydržet. A právě v těchto situacích dochází k narušení soustředění, tedy naše výkony klesají. A často vedou kolikrát spíše ke škodě než k samotnému užitku!

Regenerace v podobě odpočinku

Stává se vám někdy, že v případě volného času, ať už díky dovolené v práci, prázdninám ve škole nebo volnu v podnikání, několik dní jen tak prolenošíte? Řekli jste si, kolik toho chcete během volna udělat, ale lenost vás zmohla natolik, že se soustředíte jen na filmy v televizi, hraní her na playstationu, čtení a jiným aktivitám? Rozhodně se není za co stydět! Vaše tělo si řekne, co mu nejlépe vyhovuje, naslouchejte mu tedy. Uvidíte, že díky odpočinku se i Vaše mysl krásně zregeneruje a uvolní prostor na nové nápady a myšlenky!

Jak již řekl Dalajláma:

Na světě mě nejvíce fascinují lidé. Protože obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví a pak se tak znepokojují budoucností, že si neužívají přítomnost a tak nežijí ani v přítomnosti ani v budoucnosti. A žijí tak, jako by nikdy neměli zemřít, a potom zemřou bez toho, aby předtím žili.

Brzděte trochu. Vaše zdraví a štěstí si nezískáte tím, že budete neustále pohlížet kupředu, jaké to bude, až… Až složíte ty zkoušky, až přijde výplata, až se firma rozjede… Může se stát, že  na to dojde a skutečně potom získáte větší množství času, bude už pozdě. Žijte teď a tady a naslouchejte svému tělu a podvědomí. Nic tím opravdu nezkazíte.

banner_mine_page


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center