fbpx

2 dubna

Od dealera drog k rapové legendě – The Notorious B.I.G.

0  comments

Zdá se mi, jako bychom byli všichni vystaveni neustálému tlaku na to, se někomu podobat. Že je nám, v kostce řečeno, předkládán jakýsi veřejný obraz dokonalého člověka a všichni bychom se mu měli blížit. To není výsada pouze naší doby, je to, bohužel, naprosto normální a bylo tomu tak skrze celé dějiny civilizace.

Myslím ale, že je nám jasné, že není tak jednoduché být podle měřítek naší společnosti dokonalým a často už jen z důvodu, že nemáme všichni stejné startovní podmínky. Můžeme však sledovat příběhy lidí, kteří svého úspěchu či cíle dosáhli, protože univerzální dokonalost stejně neexistuje, a zkoušet je napodobovat.

Nejinak tomu je i v případě rappera známého jako The Notorious B.I.G. či Biggie Smalls. Malý chlapec z černošské části Brooklynu se narodil roku 1972 a zemřel v roce 1997, kdy byl zavražděn.

Za svůj život byl mnohokrát nominován na cenu Grammy, získal ocenění platinové desky, vyhrál nespočet hudebních žebříčků a hitparád, ale hlavně stoupl navždy do světového povědomí a je považován za jednoho z nejlepších představitelů tohoto hudebního směru všech dob.

„Já tě nepotřebuji!“

Jestli něco Biggie, vlastním jménem Christopher G. L. Wallace, neměl, bylo to dětství a jeho dospívání. Ačkoli na škole vynikal svým intelektem a úspěchy, pro svou silnou postavu si vysloužil přezdívku Big (Velký). Od jeho rodiny otec odešel a matka díky dvěma zaměstnáním neměla na svého syna příliš času.

Díky složitému vztahu ke svému otci se nakonec Christopher rozhodl, že jej nepotřebuje a postaví se na vlastní nohy, aby nebyl matce na obtíž, nebo jí dokonce pomáhal.

První obchod

Sám Big o sobě říkal, že se již jako dítě rozhodl, že bude velký a bohatý. Těžko říct, zda to bylo díky chudým poměrům, z nichž vyšel, či jaká vlastně byla příčina tohoto rozhodnutí. Ve svých dvanácti letech začal Christopher svůj první obchod – společně se svým kamarádem z dětství začali na ulici prodávat crack.

Nemusím snad říkat, že díky způsobu, jakým si mladý chlapec zaopatřoval peníze, hlavně pak díky tomu, že ve své branži rychle rostl, se mnohokrát dostal do potíží se zákonem, přečkal nějakou dobu ve vězení, hlavně se pak ale dostal do problému s pouličními gangy.

Naproti tomu mu však také, podle jeho slov, tato zkušenost s prodáváním drog otevřela mnohé možnosti a dala spousty známostí a kontaktů, které potom ve své hudební kariéře bohatě zúročil.

„Když mě hodíš mezi smečku vlků, nemůžu odpovídat za to, co se jim stane.“

Christopher Wallace nikdy nebyl hloupý, ba naopak, což potvrzují nejen jeho úspěchy ve škole, ale hlavně pak obsah jeho textů. Velmi brzy si všiml, zřejmě když se jej poprvé pokusili zabít členové konkurenčního gangu, že nemůže prodávat drogy věčně.

V mladém věku se mu navíc narodila dcera T’yanna, které musel nějakým způsobem zajistit živobytí. Tou dobou už však byl na ulicích známý pro své freestyle rapy (kdy rapper skládá text přímo na místě, většinou formou slovního souboje s jiným rapperem) a byl rozhodnut uspět na poli hudby, nicméně nepříznivá situace jej stále nutila živit se nelegálně.

Ani jeho cíl se však neobešel bez potíží a úskalí a trvalo to dlouhou dobu, stálo to mnoho času a úsilí a potu, než konečně dostal možnost nahrát své první album. Nedlouho nato však studium svou spolupráci s Biggiem zrušilo a žádné album se ještě ani nestačilo nahrát.

Rozhodl se tedy jít svou vlastní cestou – vzniká label Bad Boy Records, jedno z nejznámějších rapových nahrávacích studií vůbec, a legendární, nespočetněkrát oceněná deska Ready to Die.

„…zlato v hrdle i pod kapotou…”

Výňatek z jednoho textu od legendárního rappera jménem The Notorious B. I. G., který se ukázal být více než pravdivý. Krom výše zmíněných cen, ocenění a trofejí či nominací na Grammy, dostal Christopher Wallace to nejcennější, po čem touží každý umělec – pozitivní ohlas od publika.

Možná, že „pozitivní ohlas“ je slabé slovo, jelikož s Biggiem a jeho hity se po vydání jeho prvního alba doslova roztrhl pytel. Zaplnil veškerá rádia, jeho skladby se hrály v klubech, trhal žebříčky hitparád a desky se prodávaly jako na běžícím páse.

Kromě toho Big nelenil a začínal navazovat spolupráce se slavnými interprety tohoto hudebního žánru všude po USA. Nějaký čas dokonce spolupracoval s jediným rapperem, který kdy dosáhl jeho velikosti, s 2Pacem.

Díky jeho následným sporům s 2Pacem a celou západní částí Ameriky neustále stoupala Christpherova prestiž, avšak ruku v ruce s tím, zejména po vydání jeho druhého alba Life After Death, stoupalo i nebezpečí, jelikož spousta lidí jej nechtěla vidět tam, kde byl a dokonce jim i překážel.

Nebylo mu ještě ani 25 let a náhle opustil tenhle svět

Možná nejslavnější rapper všech dob, Tupac Shakur, byl zastřelen 13. září 1996 v Los Angeles a s jeho vraždou byl díky vzájemným sporům okamžitě spojován Biggie a Bad Boy Records. Podařilo se však doložit, že v době vraždy byl v New Yorku, avšak smrt 2Paca, ačkoli ji i sám Biggie hluboce litoval, rozpoutala peklo.

Ani ne rok na to, v březnu roku 1997, když The Notorious B. I. G. přebíral cenu v LA, v centru „nepřátelského území“, jej po afterparty potkal stejný osud, kdy jej dosud neznámý střelec čtyřikrát trefil oknem jeho vozu a Christopher Wallace na následky svých zranění zemřel.

To nejvzácnĚjší, co po sobě zanechal – odkaz

Ve svých textech však stačil Christopher Wallace zanechat kus sebe, svých názorů a pohled na život. V jednom rozhovoru například říkal, že vždy vyhledával lidi, kteří byli hladoví – rapperka Lil‘ Kim, jejíž kariéra začínala s ním, tvoří dodnes a takových jmen je několik.

Ve chvíli, kdy to bylo nejvíce potřeba, všem ukázal své odhodlání a víru v sebe sama, když vydal svou první desku na vlastní pěst. Svým nejbližším pak dokázal zajistit bezpečný život a možnost opustit problémové čtvrti.

No a v neposlední řadě za sebou zanechal několik výborných alb a to i taková, která vycházela až posmrtně z jeho do té doby nepublikovaného materiálu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center