fbpx

2 dubna

Oblek jako základ úspěšné schůzky – pravidla nošení obleku

0  comments

Ať už obleky nosíte denně, nebo jen výjimečně, je důležité naučit se základní pravidla jejich nošení. Spousta mužů si myslí, že jsou obleky pouze slavnostním oděvem, opak je ovšem pravdou. Oblek by měl být součástí každého pánského šatníku. To však nestačí. Každý muž by měl také znát základní pravidla nošení obleku.

Oblek je složený ze saka a kalhot. Někdy k němu může být i vesta. Určitě, byste měli nosit kalhoty a sako ve stejné barvě. V dnešní době se nosí kalhoty spíše úzké, ale mnohem důležitější je jejich délka. Nejčastější barva, kterou nosí muži do kanceláře je černá, tmavě modrá nebo šedá.

Obleky jsou vyráběny z hedvábí, mohéru, kašmíru nebo jemné česané vlny.

K pánskému obleku se nosí pouze košile s dlouhým rukávem. Košile musí ladit s barvou obleku i kravaty a měla by být o centimetr delší než sako.

K obleku se nosí košile s kravatou nebo motýlkem. Kravata by měla končit na sponě opasku. Barva kravaty může být výraznější než košile. I kapesníček v kapse saka je opět společenským hitem. Musí barevně ladit s kravatou, ale v žádném případě by neměl mít úplně stejnou barvu.

Často muži zapomínají, že poslední knoflík u saka se zásadně nezapíná! Pravidlo určuje reminiscence z minulosti, kdy muž musel být kdykoliv připraven tasit meč nebo kord.

Ve společnosti si muž nemůže sako svléknout (ojediněle s dovolením ženy).

suit1

Existuje 6 základních typů obleků, pojďme se na ně podívat:

1. Společenský oblek (formální)

Společenský oblek můžete pořídit v různých barvách. Nejvíce se nosí černý oblek, který by se měl nosit na večerní nošení nebo na formálnější denní nošení.

Šedý a tmavě modrý oblek noste spíše do města. Ke společenskému obleku noste spíše kravatu než motýlka.

TIP: Ke společenskému obleku můžete zkusit zkombinovat i kapesníček. Udělá to moc dobrý dojem.

2. Vycházkový oblek (neformální)

Vycházkový oblek můžete nosit odpoledne, ale i na běžné nošení. Nosí se buď s kravatou nebo s rozepnutou košilí. Alternativou k vycházkovému obleku může být blejzr. Blejzr je sako v námořnické modré barvě. Nejčastěji se nosí s šedými kalhotami.

Dělíme je podle zapínání na dva druhy:

Dvouřadová  saka se nerozepínají

Jednořadová  tradičně mají tři knoflíky, ale v současnosti se nosí saka jenom se dvěma knoflíky. Saka se rozepínají v sedě.

3. Smoking

Formální večerní oblek. Nejčastěji se nosí v černé barvě, ale můžete se také setkat s barvou půlnoční modři. Nosí se k němu bílá košile s černým límečkem a naleštěné černé boty. Lze k němu nosit i černý klobouk tzv. homburg.

Součástí smokingu je černá hluboko vykrojená smokingová vesta nebo hedvábný pás. Hedvábný pás má různé barvy. Když je léto, tak si můžete místo černého smokingového saka vzít bílé nebo krémové smokingové sako.

suit2_článek

4. Frak

Frak má kabát se šosy, který se nezapíná a má lesklé špičaté klopy. Je formální večerní oblek. K fraku se nosí bílá košile se ztuženými knoflíčky (dnes s dvojitými manžetami) a bílý motýlek. Košile má zapínání na cvoky a mohou být v různých barvách a tvarů. Součástí je i bílá vesta. Do 30. let 20. století se nosila k fraku černá vesta.

Frakové kalhoty mají střižený pas a upevňují se pomoci knoflíku šle. Dříve měly kalhoty vzadu rozparek ve tvaru rybího ocasu. Dnes už ho moc na mužích neuvidíte. K fraku si můžete vzít bílé rukavice z jemné kůže. V dnešní době spíše z bavlny.

Při chůzi na ulici se nosí na frak vždy černý svrchní kabát.

5. Žaket

Žaket je denní obdoba fraku. Nosí se dnes jenom např. na dostihy Royal Ascot v Anglii. Žaket je složen s černého nebo antracitového kabátu. Ke kabátu se nosí šedé formální kalhoty s proužky, kostkami a vzory.

K žaketu se nosí klasická kravata šedé nebo černé barvy. Dnes můžeme vidět i barevné kravaty. Jako doplněk si můžete vzít černý nebo šedý cylindr, hůlku a šedé semišové nebo bledě žluté jelenicové rukavice.

Žakety jsou nejvíce rozšířené v Británii.

6. Stresemann

Je pánský společenský oblek pojmenovaný po německém státníkovi Gustavu Stresemannovi. Je určen na denní nošení do 17 hodin. Streseman nahrazuje žaket. Nosí se na smuteční obřady nebo na bankety. Streseman je složen s černých pruhovaných kalhot, černého nebo antracitového saka se špičatým límcem a světlé vesty. Nosí se k ní bíla popřípadě černá košile a kravaty s kravatovou jehlicí.


I když se v dnešní době setkáte spíše s prvními 3 typy obleků, rozhodně není k zahození vědět něco málo i o těch zbylých 3 typech. Kdo ví, třeba se někdy dostanete na dostihy Royal Ascot v Anglii.

Obleky jsou pro spoustu mužů „montérkami“. Kvalitní a dobře sladěný oblek udělá na schůzce opravdu velký dojem, ale o tom zase někdy příště.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center