fbpx

2 dubna

Novak Djokovič a jeho dětství plné strachu a nejistoty

0  comments

Vrcholoví a úspěšní sportovci patří k příkladům, které jsou ztělesněním nezlomné disciplíny a pevné vůle. Jedním z nich je i v současnosti nejvýše postavený a nejlépe vydělávající tenista na světě, Novak Djokovič. Je možné trénovat a jít si za svým cílem opravdu za ledajaké okolnosti? Dá se trénovat a zlepšovat se, i pokud vám jde o život? Ano, je to možné a Novak Djokovič o tom ví své.

Právě houževnatý Srb patří ke sportovcům, kteří dokáží inspirovat svým životním příběhem. Říká se, že dětství patří k nejkrásnějším obdobím našeho života, ale u rodáka z Bělehradu jde o mimořádně nebezpečné dobrodružství.

VÁLEČNÉ UDÁLOSTI z dětství

Novak Djokovič je Srbem, jehož kořeny najdeme v Bělehradě. Dětství prožil od malička v těch nejhorších podmínkách. Bál se o svůj vlastní život a o život své rodiny. Právě Bělehrad byl totiž v tomto období bombardován a stal se obětí kosovské války.

„Nole“ si prošel skutečným peklem. Viděl před svýma očima to, co by nepřál ani svému nejhoršímu nepříteli. Viděl, jak mu bombardéry ničí místo, které miloval z celého srdce a v němž žil spolu se svou rodinou. Dlouhé noci přežil v úkrytu a ze spánku na studené podlaze ho budili děsivé zvuky zbraní, zoufalých výkřiků a bombardérů.

Celá jeho rodina žila pouze z mála peněz, které využili na nákup ingrediencí pro výrobu chleba. To bylo jediné jídlo, které si Novak (jakož i ostatní Srbové) mohl dovolit. Pocit bezmoci byl opravdu silný, avšak i přesto se Djokovič dokázal věnovat jediné činnosti, která ho naplňovala – a tou byl a stále je tenis.

Neoblomná TOUHA A vidiny vlastního snu

„Pokud nemáš podmínky, vytvoř si je!“

Novaka doprovázel neustálý strach, ale nic mu nezabránilo v tom, aby netrénoval a nehledal možnosti i za takovýchto okolností. Během dne odcházel z úkrytu jen proto, aby mohl hrávat tenis. Trénoval bez jakékoliv sítě a na rozbitém terénu. Spolu s trenérkou hledali různá místa, kde by bylo možné zkoušet nové praktiky, které by ho posunuly dále k jeho snu.

Nehledal výmluvy, ale pátral po řešeních. Trénoval den za dnem a Bělehrad ho naopak jen utvrdil v tom, čím se chtěl opravdu stát. Profesionálem, který si splní svůj největší sen a tím bylo získání wimbledonské trofeje. Myslí mu procházelo jen jediné. Chtěl hrát tenis, ať se děje cokoliv. Obětoval mu několik hodin denně a každou vteřinu využil na 100%.

VŠE ŠPATNÉ JE pro NĚCO DOBRÉ

Tyto momenty z Novaka vyformovaly úspěšného člověka. Díky tomu, co přežil, ví, které hodnoty jsou v životě ty nejdůležitější. Je to právě samotný život. Váží si jídla, rodiny a domova více než předtím. Špatné zkušenosti využil jako svého mentora a bere si z nich jen to nejlepší.

Právě takový přístup je nezbytný pro každého z nás. Nezáleží na tom, co zažíváme. Pokud procházíme peklem, nezastavujme.

Když budete mít problém a nebudete vědět kudy kam, vzpomeňte si na příběh Novaka Djokoviče. Pokud chcete něco dosáhnout, musíte to dělat i tehdy, kdy to není příliš vhodné. Novak nehleděl na okolnosti a nenechal se obírat o pocit štěstí.

Hledal způsoby, kterými by se přibližoval krok za krokem k tomu, po čem toužil dlouhá léta. I tyto životní období mu pomohly a v roce 2011 si splnil během jednoho dne všechny své sny – zvedl nad hlavu wimbledonskou trofej a stal se světovou tenisovou jedničkou.

„Největší hodnotou v mém životě je láska. Nikdy jsem ji nebral jako samozřejmost. Protože v průběhu zlomku vteřiny může být všechno jinak. Nezáleží na tom, jak dlouho jste usilovali sáhnout si na hvězdy. V jednom okamžiku totiž můžete ztratit úplně všechno. V naší zemi máme jedno pořekadlo: Jestliže tě nic nebolí, dej si do boty kamínek a kráčej. „


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center