fbpx

2 dubna

Nejbohatší lidé planety: Byl bohatší než Gates a stejně ho nikdo nezná

0  comments

Když se řekne nejbohatší lidé planety, snad každý si vybaví jména jako Bill Gates, Warren Buffett, Mark Zuckerberg nebo Amancio Ortega. Zatímco o těchto lidech ví celý svět, o druhém nejbohatším člověku neví skoro nikdo. Řeč je o Carlu Slim Helúovi, telekomunikačním magnátu Jižní Ameriky. Pokud si budete chtít v Jižní Americe zavolat, s největší pravděpodobností využijete služeb společnosti América Móvil. Takovýto název nese právě jeho telekomunikační společnost, která má v 18 státech přes 270 milionů zákazníků.

Carlos Slim Helú se narodil 28. ledna 1940 a v letošním roce oslavil 75 narozeniny. I přes poměrně vysoký věk se v letech 2010 – 2013 dostal na post nejbohatšího člověka planety. Je krásným důkazem toho, že i v důchodu se nemusíte omezovat a můžete dosáhnout všeho, čeho chcete.

V podnikání můžete investovat, i když trhy nejsou v dobré kondici. Jestli investujete v těchto časech, budete mít lepší postavení než vaši konkurenti. Pokud je recese a vaše konkurence nebude investovat, máte určitou výhodu.

Obchodní talent v sobě probudil už v útlém věku, když na základní škole obchodoval s hokejovými kartičkami. Od spolužáků skupoval „bezcenné“ hráče a až se někteří z nich proslavili, zněkolikanásobili mu jeho počáteční investici. Je to jako u investování do levných akcií nebo start-upů.

Podobnou strategii využil v roce 1997, když koupil 3 % společnosti Apple. Bylo to tehdy těsně před návratem Steva Jobse a jedna akcie stála pouze 17 dolarů. (Dnes se akcie Applu pohybují kolem 120 dolarů.)

Za část svých úspěchů vděčí svému otci, který ho zasvětil do tajů úspěšného podnikání. Už od útlého věku mu vtloukal do hlavy: „Chceš-li být úspěšný, musíš věci dělat jinak než jiní.“

Ovocem bohatství je příjem.

V roce 1961 úspěšně ukončil vysokoškolské studium a začal svou kariéru jako obchodník s akciemi. Zde pochopil, že pokud chce být bohatý, musí pro to něco udělat. Byl ochoten pracovat přes 14 hodin denně. V roce 1965 už jeho soukromé investice do akcií přesahovaly 400 000 dolarů (to jsou necelé 3 miliony dolarů v přepočtu na dnešní dobu).

Nemůžeš žít bez dělání něčeho…

Carlos Slim Helú je ukázkovým příkladem toho, že někteří lidé dokáží žít svůj život naplno. I přes obrovské a neustále rostoucí majetky se snaží vytvořit ještě větší impérium. V prvním čtvrtletí letošního roku rozšířil svou oblast podnikání a založil vlastní ropnou společnost s názvem Carso Oil & Gas.

Když nemáte peníze, je to problém. Ještě větší problém je, když lidé mají peníze a neinvestují je do společnosti, nevytvářejí nová pracovní místa a nedělají věci pro společnost. Myslí jen na majetek, majetek…

Carlos Slim Helú neustále podstupuje riziko. Dobře víme, jak se v tomto roce pohybuje trh s ropou. Jeho investice byla pro tuto chvíli špatným tahem, ale pořád lepší než aby mu peníze leželi „někde pod polštářem“.

Často je terčem kritiky, protože své bohatství nashromáždil v rozvojových zemích, kde příjem na jednoho obyvatele nepřesahuje 14 500 dolarů na rok a téměř 17 % obyvatel žije v chudobě. Kritici také prohlašují, že ovládá monopol, jelikož vlastní vice než 70 % Mexického telekomunikačního trhu. Všechno však dělá podle zákonů a nedávno dokonce všem zaměstnancům navýšil příjmy.

Když žijete podle názorů druhých, jste mrtví.

Tuto větu pronesl v reakci na kritiku. Odjakživa dělal to, co uznal za vhodné a to ho dostalo tam, kde je dnes. Dnes má majetek v hodnotě 77,1 miliard amerických dolarů. Jeho oblast podnikání je velmi široká, obsahuje široké spektrum průmyslových odvětví, které zahrnuje především telekomunikace, ale také vzdělávání, zdravotnictví, průmyslovou výrobu, jídlo a nápoje, nemovitosti, letecké společnosti, média, těžbu, pohostinství, zábavu, technologie, maloobchod, sportovní a finanční služby.

Vždy jsem říkal, že čím více se vám bude dařit, tím větší budete mít zodpovědnost za pomoc druhým.

Věřím, že pokud obchodník ví, jak efektivně řídit svůj podnik, měl by být schopen spravovat nadace efektivně. Není potřeba neustále investovat peníze, stačí se jen ujistit, že základní náklady budou uhrazeny.

Carlos Slim Helú je veřejně skeptický k nadaci The Giving Pledge (nadace Billa Gatese). To ovšem nemění nic na tom, že není filantropem. Od roku 2011 věnoval přes 4 miliardy dolarů na charitu.

Carlos Slim založil několik neziskových nadací věnujících se umění, vzdělání, zdravotní péči nebo také sportu.

Mám notebook, ale nepoužívám ho. Jsem papírový člověk, ne elektronický.

Poznal jsem, že jsou situace, kdy vám je sebevětší hromada peněz k ničemu. Bůh je neúplatný a rakev nemá kapsy.

To pronesl v roce 1999, když mu jeho žena Soumaya Domit zemřela na selhání ledvin. Právě ona stála u vytvoření právního rámce pro dárcovství orgánů.

Příběh Carla Slim Helúa je velmi zajímavý a každopádně se nevejde do jednoho článku. Proto se můžete v blízké době těšit na další článek: 25 zajímavostí o Carlu Slim Helúovi.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center