fbpx

2 dubna

Nejbohatší lidé planety: Bill Gates a jeho 11 zásad k dosažení úspěchu

0  comments

Příběh Billa Gatese zná v dnešní době snad každý. Produkty od společnosti Microsoft využívá v dnešní době drtivá většina z nás. Bill Gates je držitelem první příčky nejbohatších lidí planety. Za posledních 21 let drží tuto příčku již po šestnácté. Jeho majetek se pohybuje okolo 80 miliard dolarů. Toto číslo by bylo mnohem vyšší. Bill Gates je ale vášnivým filantropem. Za svůj život zatím rozdal 30,8 miliardy dolarů. Se svou ženou také založil nadaci Billa a Melindy Gatesových, která podporuje především boj s nemocemi.

Bill Gates vytvořil společně s Warrenem Buffettem výzvu – The Giving Pledge. V této výzvě se miliardáři zavazují, že po jejich smrti bude nejméně polovina majetku věnována na filantropii. V současné době se k této výzvě připojilo přes 120 miliardářů počínaje Markem Zuckerbergem a konče ruským oligarchou Vladimirem Potaninem. Čeští ani Slováci se této výzvy zatím nezúčastní.

Bill Gates začal spravovat společnost Microsoft už ve svých 20 letech. I přes své rozsáhlé majetky nesmíme zapomenout na to, že i on byl jednou „obyčejný“ člověk. Využil svůj vlastní talent, tvrdě pracoval a teď má všechno, co si zasloužil.

Vybral jsem pro vás některé ze zásad, které jsou volně dostupné na webu Billa Gatese. Jsou určeny především pro podnikatele, ale dle mého názoru mohou pomoci každému z vás. Pozorně si je přečtěte a řiďte se jeho pokyny. Billu Gatesovi se podařilo rozvinout své podnikání pomocí následujících principů.

1. Přizpůsobujte se

Naučte se přijímat život takový jaký je. Život není fér. Nikdo se nerodí dokonalý a šťastný. Musíte se naučit přizpůsobovat váš život za každých okolností. Díky změnám, které uskutečníte, dosáhnete vytouženého úspěchu.

2. Pracujte na dosažení úspěchu

Světu je jedno, kdo jste. Následujte úspěch, teprve tehdy můžete získat oporu ve vašem životě. Úspěch je nejvyšší metou života, protože ho najdete v jakékoliv oblasti. Cestou k jeho dosažení, můžete změnit své chování, postoj a dokonce i vaše sebevědomí. Dbejte na to, abyste zůstali v určitých mezích – povýšené a arogantní lidi nemá nikdo rád. Pokud si myslíte, že nedosáhnete úspěchu, mýlíte se.

Microsoft měl v minulosti mnoho soupeřů. Ale dnes je najdete pouze v muzeích.

3. Žádná bolest, žádný zisk

Úspěch nikdy nepřijde automaticky, budete za něj muset „zaplatit“. Aby se člověk stal generálním ředitelem určité společnosti, musí pro to něco udělat. Pokud se nebudete snažit, nic nezískáte. To je základní princip v našem životě. Přestaňte čekat na to, až vám úspěch spadne z nebe. Bez tvrdé práce nedosáhnete úspěchu.

4. Změňte svůj postoj

Jsou na vás učitelé ve škole přísní? Shazujete vinu na ostatní? Pokud ano, přestaňte obviňovat ostatní lidi a změňte svůj pohled na věc. Přeberte zodpovědnost za svůj život. Naučte se dívat na svět positivně. Změnou pohledu na svět můžete ovládat svou psychiku.

5. Na všem záleží

Peníze vám může přinést velký i malý byznys. Malé podniky mohou růst do velkých podniků. I malými krůčky můžete dosáhnout velkých výsledků během určitého období. Záleží na každém rozhodnutí, které v životě uděláte. Lepší je dělat něco, i kdyby špatně, než nedělat nic.

6. Poučte se ze svých chyb

Nikdo není dokonalý. Pokud jste někdy udělali chybu, pak se z ní poučte a dbejte na to, aby se neopakovala. Jedině tak se zlepšíte a dosáhnete vyšších úrovní úspěchu

7. Udělejte si sami

Bill Gates přestal spoléhat na ostatní. Vzal příležitost „za pačesy“ a šel za tím, za čím chtěl.  Čím více se budete spoléhat na druhé, tím méně budete pracovat a rozvíjet se.

8. Naučte se využívat šance

Mnoho věcí se v našem životě stane pouze jednou. Naučte se využívat každou šanci. Pokud nějakou šanci nevyužijete, neztrácejte hlavu, vždy se může objevit další. Čím později je začnete využívat, tím později se dostaví úspěch.

9. Uvědomujte si hodnotu vašeho času

Máme jen 24 hodin denně, 365 dní v roce. Život je poměrně krátký. Musíte se naučit vážit si svého času. Díky správnému rozvržení dne dosáhnete úspěchu. Podstatou je, abyste dnešní úkoly neodkládali na zítra.

10. Rozhodujte se podle sebe, ne podle jiných

To co vidíte každý den v televizi, není reálný svět. V reálném světě není všechno podle plánů.  Poslouchejte rady ostatních, ale rozhodování nechte sami na sobě. Nechcete přece žít život jiných. Máte přeci svůj život, své plány, cíle a vize.

11. Chovejte se k lidem tak, jak byste chtěli, aby se chovali k vám

To je zlaté pravidlo. Pokud chcete být bohatí, musíte nejdříve přát úspěch ostatním. Bavte se s lidmi, podporujte je v tom, co dělají. Dříve či později se vám to několikanásobně vrátí.

Bill Gates je velmi inspirativním člověkem. V roce 1999 daroval na charitu 5 miliard dolarů, což je historicky nejvyšší jednorázově darovaná částka.

Společnost Microsoft se neustále snaží rozvíjet. Minulý týden vydali nový operační systém – Windows 10. O firmě Microsoft si povíme někdy příště. 

Když jsme zakládali Microsoft, zvolili jsme si jako motto „počítač pro každého pracovníka“ a „počítač v každé domácnosti“. Nedošlo nám ale, že k tomu je potřeba obrovská společnost. Pokaždé když jsem společnost zvětšoval, pomyslel sem si: “Panebože, můžeme se vůbec ještě zvětšovat?”


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center