fbpx

2 dubna

Nejbohatší lidé planety: 3 lekce, které dostal Warren Buffett v počátcích kariéry

0  comments

Jsem si téměř jistý, že Warrena Buffetta zná většina z nás pod přívlastky „Věštec z Omahy“ nebo také „Zázrak z Omahy“. Warrena známe jako člověka, který za svůj život dokázal vybudovat rozsáhlé investiční impérium s aktuálním majetkem 65,2 miliard dolarů. Určitě nesmíme zapomenout zmínit, že tento majetek vybudoval sám z ničeho a to cestou, která byla pro mě přinejmenším velmi systematická.

Dnes bych vám chtěl ukázat trochu jiný pohled na tuhle jedinečnou osobnost, kterou Warren Buffett bezpochyby je. Chci se zaměřit na schopnosti, které Warren od samého začátku využíval a díky jejich konzistentnímu uplatňování se stal v roce 2008 nejbohatším člověkem planety.

Narodil se 30. srpna 1930 v Omaze Howardovi a Leile Buffetovým, deset měsíců po krachu na newyorské burze. Jako by už tohle předznamenalo skutečnost, že tento člověk bude mít celý život na to, aby budoval svůj majetek prostřednictvím investování na kapitálových trzích bez větších překážek, kdy obecně platí, že každých zhruba 75 let dojde ke světové finanční krizi.

Svých prvních pár centů vydělal Warren v šesti letech, a to z prodeje balíčku žvýkaček. Jak sám říká, od toho dne začal s prodejem naplno. Zajímavé je, že balíček prodával vždy pohromadě, nikdy ne zvlášť, aby nemusel jednotlivé žvýkačky prodávat samostatně – to byla jeho zásada! Z každého balíčku profitoval 2 centy. Co naopak prodával samostatně, byly plechovky Coca Coly, za jejichž balení dokázal utržit 25 centů. Warren se od začátku řídil svými zásadami, které neporušoval, i když to bylo sebevíce lákavé. Zároveň našel to, co má na prodeji nejraději – hromadění peněz.

V 10ti letech se Warren poprvé dostal na Wall Street, která se v roce 1940 začala zvedat z trosek. Hned při této první návštěvě se seznámil se Sidney Weinbergem, nejslavnějším mužem Wall Street té doby. Tahle návštěva měla na Warrena významný dopad. Vrátil se domů do Omahy s jasnou představou toho, co chce – peníze! 

Představovaly cestu k nezávislosti. S nimi bych mohl dělat, co bych chtěl. A ze všeho nejvíce jsem chtěl pracovat sám na sebe. Nechtěl jsem, aby mě řídil někdo jiný. Představa, že každý den mohu dělat, co chci, pro mě byla důležitá.

O dva roky později začal svoji představu realizovat. Nashromáždil 120 dolarů a za 114,75 dolarů koupil spolu se sestrou své tři první akcie Cities Service Preferred. Jak sám řekl, akciím moc nerozuměl, pouze věděl, že jsou oblíbené. V červnu toho roku se trh propadl a akcie Cities Service Preferred se propadly z 38,25 na 28 dolarů za akcii. Jakmile se trh vzpamatoval a akcie se vrátily na 40 dolarů za kus, Warren je prodal, protože cítil velkou zodpovědnost ke své sestře. Jenže ty samé akcie záhy vylétly na 202 dolarů za akcii! Warren dostal hned tři lekce a sám na tuto epizodu pamatuje za jednu z nejdůležitějších ve svém živote.

1. LEKCE: Nikdy se nefixovat na to, kolik zaplatím za akcii

2. LEKCE: Nespěchat a bez uvážení neskákat po malém zisku

3. LEKCE: Pokud bych se dopustil chyby při investování peněz jiných lidí, mohl by se na mě někdo hněvat. Nestojím o odpovědnost za cizí peníze, pokud si nebudu jistý úspěchem

Další významný okamžik v životě Warrena Buffetta přichází v roce 1950, kdy je přijat na Kolumbijskou univerzitu. To i přesto, že přihlášku posílá v srpnu, tedy měsíc před začátkem vyučování. Přijat byl po termínu a bez pohovoru hlavně díky tomu, že přihláška skončila na stole Davida Dodda, který byl zástupcem děkana a zároveň byl spolu s Benjaminem Grahamem autorem klíčové přednášky o investování s názvem Security Analysis – Analýza cenných papírů.

Na univerzitě získává nejdůležitější vzdělání v oblasti byznysu a investování, kterému předává hlavně Benjamin Graham. Za nedlouho se Warren stává Grahamovým hvězdným žákem, ale i přes to je Warren při své první žádosti o práci odmítnut samotným Grahamem. Na podruhé už je úspěšný.

V roce 1956 zakládá Buffett Associates Partnership, do kterého investuje 7 partnerů. Doc Thompson 25 000 dolarů. Sestra Doris se svým manželem 10 000 dolarů. Teta Alice 35 000 dolarů. Spolubydlící Chuck Peterson z Whartonu vložil 5 000 dolarů. Warrenovým pátým partnerem byla Petersonova matka, která investovla 25 000 dolarů. Šestým partnerem je Warrenům právník Dan Monen, který vkládá 5 000 dolarů. Sedmým a posledním partnerem se stává Warren s investicí 100 dolarů. Ano pouhých 100 dolarů! Partnerství má za svoji existenci průměrné zhodnocení 21% za rok.

Pokud bychom tedy v roce 1956 do partnerství investovali 1000 dolarů a v průběhu času nic nevybírali, disponovali bychom v roce 2015 částkou 76 619 065 dolarů.

Warren využívá peněz druhých jako páky a postupně se díky jeho skvělým investicím hodnota majetku partnerství rozrůstá. Od začátků má obrovský vztah penězům, na které se dívá jako na hlavní prostředek k hromadění samotných peněz. Často dochází k zajímavým situacím, jako třeba kdy na otázku Warrenovi ženy Susie, zda může koupit nový nábytek, Warren odpovídá: „Nejsem si jistý, že chci za nábytek vyhodit 500 000 dolarů.“ Warren prostě vidí v současných pár stovkách dolarů sta tisíce v budoucnosti.

V roce 1962 investuje do společnosti Berkshire Hathaway. Následně nad touto společností v roce 1965 přebírá kontrolu a vytváří z ní investiční kapitálovou společnost. Cena za kus akcie Berkshire Hathaway je nyní 207 740 dolarů. Společnost patří do 50 největších společností na světě.

Uvádíme TOP 5 investičních podílů Berkshire Hathaway v roce 2015:

Wells Fargo & Co (WFC)

Hodnota podílu: 26,09 mld. USD

Počet akcií: 470 292 359

Podíl: 9,19%

Coca-Cola (KO)

Hodnota podílu: 15,97 mld. USD

Počet akcií: 400 000 000

Podíl: 9,17%

IBM (IBM)

Hodnota podílu: 13,04 mld. USD

Počet akcií: 79 565 115

Podíl: 8,11%

American Express (AXP)

Hodnota podílu: 11,58 mld. USD

Počet akcií: 151 610 700

Podíl: 15,01%

Wall-Mart (WMT)

Hodnota podílu: 4,39 mld. USD

Počet akcií: 60 385 293

Podíl: 1,87%

Vidím Warrena jako člověka, který desítky let systematicky hromadí peníze, které stále reinvestuje. I přes své bohatství žije velmi střídmým životem. Co se týká investování, je absolutně oproštěný od emocí a zároveň má perfektní odhad na vývoj trhu. Dokázal to například u American Express. Tato firma byla ze strany Wall Street odepsaná, ale Warren viděl, že lidé platí kreditními kartami této firmy, bez ohledu na pokles cen akcií. Nebo v případě internetové bubliny, kdy Warren neinvestoval do žádné z technologických společností. To je stále pravidlem, které vychází z jedné z Warrenových zásad: „Neinvestuj do toho, čemu nerozumíš.“

Kromě faktu, že je Warren nejúspěšnější investor všech dob, je zároveň filantropem. Většinu svého majetku odkázal prostřednictvím iniciativy The Giving Pledge nadaci Billa a Melindy Gatesových.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center